Vyhledat

Automatické vzorce a závislosti: Jak se vyvíjíme a učíme?

O čem je dnešní díl?

Každý z nás je soubor chodících automatických reakcí. Denně vykonáváme rozhodnutí, návyky a rituály bez toho, aniž bychom jim věnovali velmi cennou pozornost. Jak si rozebereme ve dnešním podcastu, automatické reakce mají svůj vlastní systém v mozku, který si od dětství ukládá vše, co působí odměnu. Mozek tak napřímo minimalizuje náhodu a vytváří pořádek z okolního světa. Automatické vzorce chování mají však daleko větší rozměr, než by se na první pohled mohlo zdát. Jak fungují automatické vzorce a stereotyp v mozku? Jak se tvoří závislost? Jak nabourat stereotyp? Jsou kulturní rituály zakotvené v automatických vzorcích? Jak nás ovlivňují kolektivní stereotypy? Jaké psychotechnologie posouvaly lidstvo? Proč by se odlišné světy měly setkávat a hledat společnou “řeč”? Jak ke změně může přispět každý z nás? To vše jsme nakousli ve dnešním myšlenkami nabitém dílu mozkového podcastu. Jako vždy budeme rádi za zpětnou vazbu a nyní už přejeme příjemný poslech. 

Náš mozek má zabudovaný mechanismus tvorby automatických reakcí a vzorců. Je to z toho důvodu, že potřebuje šetřit energii a hlavně má omezenou kapacitu! Celý mozek může využívat jen určitou úroveň energie a také není možné, abychom všechno zpracovávali naší vědomou myslí, jinak bychom se z toho zbláznili. Názornou ukázku si předvedeme na tom učení se řídit.

1. Fáze: učení

Na začátku dochází k procesu učení, kdy si zvědomujeme co nejvíce procesu ke kterým v dané aktivitě, či oblasti dochází. Při řízení tedy myslíme na řízení, blinkry, brzda a plyn, na všechno musíme myslet a jedeme tak jako připos*aní. Není to náhoda, připosraní v podstatě jsme, protože připos*aní skutečně jsme – teda já byl. Je neuvěřitelně složité myslet na to všechno zároveň, jednou spletete tohle a podruhé támhle to. Co se ale stane po nějaké době?

2. Fáze: Automatizace

Získáváme větší a větší kompetenci. Najednou zvládáme řídit a je to jako kdybychom nemuseli dělat tolik věcí narát, ale přitom jezdíme rychleji. Jak je to možné? Mozek si již totiž fyzicky vyjezdil nová neuronální spojení, dráhy mezi neurony, které reprezentují dané chování a nyní je schopen ho částečně zvládat i na podvědomé úrovni. Můžete se tedy dokonce věnovat i jiné činnosti, jako je poslech hudby, rádia, či našeho podcastu! Neuvěřitelné, co mozek dokáže. To je důvod, proč je většina našeho života pod vědomou úrvní našeho prožívání, protože k tomuto výše popsanému procesu dochází vždy a všude, nevědomě, automaticky. 

Příklad s řízením je i krásně připodobnění k našemu životu. Prvních 10-20 let se intenzivně učíme a následně ty strategie často nevědomě využíváme v našem životě. Je to způsob šetření energie a naprosto neuvěřitlná a výhodná schopnost, kterou každý máme. Je zde ale taky problém. 

Neužitečné vzorce

Můžeme se naučit velice škodlivé vzroce, které v našem životě nejsou výhodné, snižují jeho kvalitu a prožívání. Mohou to být automatické vzroce a reakce nejen akcí, ale i mentálních procesů. Často dochází k mini-traumátkům, které si s sebou neseme z našeho dětství. Vybrali si tě poslední do sportovního týmu? Neměl na tebe někdo z rodiny párkrát čas? Odbyl tě nekdo?

Tohle všechno následně může celý život ovlivňovat naše fungování a hodnotu ve světě. Můžeme mít tedy pocit, že nejsme hodnotní bez toho, aniž bychom něco ve světě dělali, nebo něco někomu dokazovali. A to mlže být problém, protože dlouhodobě může docházet k poškozování mentálního zdraví. 

Pomalu a láskyplně

Důležité nepřistupovat k těmto věcem “hrr”, nebo se kvůli tomu cítit špatně. Děje se to každému a musíme k zvědomování našich reakcí a vzorců přistupovat pomalu a láskyplně. Ale jejich zvědoměním, následně dáváme šanci pro jejich uvědomění, otázkám, zda-li nám ještě k něčemu slouží a následnému pouštění vzorců, které již roli v našem životě sehrály. 

Aktualizace

Jejich zvědomování a aktualizace je zcela zásadní ještě z jednoho důvodu. Žijeme ve velice odlišném světě, než do kterého jsme se narodili. Svět se mění tak rychle, jako nikdy dříve a to přináší výzvu pro náš organismu, mozek, tělo a mysl. Proto děláme tenhle podcast, protože to je za nás jedna z nejdůležitějších věcí, kterým každý z nás čelí. Existuje tedy potřeba aktualizace, protože mnoho z strategií, světonázorů a perspektiv, které jsme se naučili při našem dospívání, již dnes nefungují. Zvědomováním našich automatickýh reakcí a vzorců tedy zase umožňujeme tomuto procesu aktualizace. Jak na jejich uvědomění se dozvíte v podcastu, nebo níže. 

Ego

Mazat, nebo odstraňovat ego je dnes také velký trend, ale nedává žádný smysl, pokud nebudete do smrti meditovat sami někde v jeskyni. Díky egu se můžete hýbat světem a fungovat v něm. Co pravdou je, že je potřeba s ním pracovat a nám se moc líbí termín Edgara Morina; “Ego Aktualizace”. Krásně vystihuje právě aktualizace zastaralých přesvědčení a fungování. A ano vedlejší efekt, může skutečně být to, že nebudeme tolik egocentričtí, protože to je něco, co je pravděpodobně výhodné a vychází z ego aktualizace.

Nástroje na uvědomění

  1. Piš si deník – Piš si cokoliv! Jakkoliv to zní, tak psaní si našich myšlenek a akcí je jeden z nejdůležitějších hacků našeho života. Pomůže nám zvědomit si naše akce a reakce, automatické vzorce, které se linou naším životem.
  2. Všímavost – Další úroveň, která krásně doplňuje praxi psaní si deníku. Umožní nám s větší pravděpodobností zachytit to, jak se cítíme a co děláme, jak na svět reagujeme, což je to nejdůležitější, protože to není o tom, co se ve světě děje, ale jak na to my reagujeme. Můžeme to vidět zkresleně a neužitečně, nebo reálněji a užitečněji.
  3. Meditace – A přichází ten největší meta-hack, který krásně doplňuje a pomáhá obou předchozím. Pokud ve vašem arzenálu budete mít všechny tyto 3 “zvědomováky”, aktualizace na sebe nenechá dlouho čekat a vězte, bude se to dít automaticky a uvidíte k jakým všem změnám k lepšímu ve vašem životě dojde.

Zdroje: 

Minutáž:

  • 04:00 – Jak mozek minimalizuje náhodu a co jsou to automatické reakce?
  • 06:30 – Co je to DOPAMIN a proč funguje jako “učitel”?
  • 12:00 – Jak vse tvoří závislost v mozku?
  • 20:00 – Jak pracovat se závislostí pomocí všímavosti?
  • 25:00 – Uzavírání a otevírání se světu (i na úrovni mozku)
  • 31:00 – Jsou kulturní rituály zakonzervované automatické reakce v mozku?
  • 38:00 – Kolektivní automatické reakce
  • 42:00 – Nabourávání stereotypu a flexibilita
  • 46:00 – Sebe-zodpovědnost a změna
  • 47:00 – Důležitost maximalizace náhody v evoluci
  • 51:00 – Lidská historie a účel podání ruky
  • 54:00 – Psychotechnologie v historii lidstva
  • 01:01:00 – Shrnutí

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

Evoluce
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat