Vyhledat

Bob Kartous – Vzdělávání a kritické myšlení

O čem je dnešní epizoda?

Učení je neoddělitelnou součástí vývoje každého živého tvora. Člověk jako jediný zvládl proces učení uchopit do jednoho procesu vzdělávání, které má být prostředkem ke správnému fungování ve světě a nalezení své role v něm.  Učení tak probíhá u každého z nás, ale také na úrovni celé společnosti. Proto jsme si do podcastu pozvali Boba Kartouse, který se vzdělávání věnuje na denní bázi. Bavíme se o tom, proč je vzdělávání tak zásadní otázkou pro budoucnost? Jak vypadají severské modely vzdělávání? Jak a proč měnit systém, který je zastaralý? Jak dlouho může trvat taková změna? Jaké vlastnosti a dovednosti by měl člověk kultivovat ve 21. století? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte ve dnešním podcastu! Přejeme příjemný poslech.

03:40Proč je vzdělání zásadní otázkou pro budoucnost? 09:40Zásadní milníky ve vzdělávání 14:40Kniha No Future: Varování před tím, co může přijít 21:40Češi a jejich národní identita 22:40Severské modely vzdělávání
27:40Veřejný zájem jako cesta ke změně 37:40Spokojenost se stavem vzdělávání a poptávka společnosti 41:40Možné způsoby změny 50:40Retrotopie a umělé navracení se do minulosti 55:40Jaké vlastnosti a dovednosti kultivovat v 21. století?

Náš vzdělávací systém je zastaralý, o tom není pochyb. S Bobem řešíme to, jak fungují severské státy a jejich vzdělávací systém, který před 100 lety prošel velkou proměnou. 

Skryté curriculum 

To jsou všechny věci, které se žáci učí mimo standardní osnovy. Jde o to, že každý člověk pouze tím, jak je předává sebe a svoje hodnoty. To je velice důležité ve vychovávání dětí a lidí, kteří mají hodnoty, co v dnešním světě dávají smysl, co světu a jednotlivcům bude pomáhat a ne naopak. 

Důvěra ve stát a dlouhodobost

Ukazuje se, že čím více lidé věří svému systému státu, tím více mají dlouhodobou vizi a stejně tak i stát. Pokud budeme mít důvěru (musíme pro to mít důvod i zeshora) budeme přemýšlet dlouhodobě a dělat dlouhodobá rozhodnutí, která nebudou přemýšlet pouze na daném volebním období, ale na generace, které se ještě nenarodili. 

Kybercukry

Bob nám představil krásný koncept kybercukrů, což jsou stimuly dnešní doby, které nám čerpají dopamin a vzniká na nich závislost, stejně jako může na cukru reálném. Stává se nebezpečná věc, naše pozornost, to co nám určuje kým jsme a jak se budeme cítit, nám teď kradou externí zdroje. Upozornění na soc. sítích, nebo jak se ukazuje; pouhá přítomnost mobilního telefonu v mé blízkosti. Vyskytujeme se tedy v neustále reakci a odpovědi na vnější svět a nedáváme dostatek času a pozornosti světu vnitřnímu, tomu, kam doopravdy pozornost směřovat chceme. 

Ohnisko kontroly

Dalším krásným konceptem je ohnisko kontroly. To nám určuje co určuje ve světě mé chování a mů stav. Pokud mám ohnisko kontroly u sebe, jak nás učí stoici, tak si uvědomuji, že záleží na mojí reakci na okolní svět, záleží na mě, co udělám a jak mě situace ovlivní. Pokud mám ale ohnisko kontroly někde jinde, třeba u názorů ostatních, nebo mas lidí, které si často jen domýšlím, tak najednou reaguji na jejich potřeba. Budou reálně ovlivňovat moje chování a v každé situaci najednou ztrácím kontrolu, jsem zmítán životem. Pro navrácení ohniska kontroly si poslechněte tent díl podcastu: 

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšlení
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat