Buďte Zdravější a Šťastnější díky Brokolicovým klíčkům

Je možné být šťastnější díky brokolicovým klíčkům?

V našich moderní civilizaci, kultuře a životech máme obecně zvýšenou „inflammation“, neboli zánětlivost. To je poměrně nešťastné přeložení, protože zánět máme jako něco, co můžeme vidět a cítit ve formě bolesti apod. Avšak zánětlivost máme v nějaké míře neustále, a to dokonce i v mozku. Problém není v samotném zánětu či zánětlivosti, ale v její intenzitě. Všeho moc škodí. Ale proč bychom měli mít více zánětlivosti?

Způsob Života

Je to kvůli našemu modernímu způsobu života a stravování. Společnost na nás neustále útočí nereálnými hrozbami. Náš mozek, chudák nepozná rozdíl mezi hrozbou reálnou, kdyby nám například šlo o život, a tou nereálnou. Těmi jsou třeba tlak ve škole, práci či rodině.

Evoluce

Tomuhle čelíme v určité míře všichni, protože je na to náš mozek evolučně vyvinut. Jde o to, že dříve byl hrozbou například nějaký predátor. Naše tělo automaticky koncentrovalo krev a energii do svalů, tím pádem se nám může zhoršit např. trávení a mnoho dalších tělesných funkcí. Další věcí, která se stane je, že se odkrví prefrontální kortex, tedy část mozku zodpovědná za soustředění, chápání, rozhodování a mnoho dalšího. Naopak se zvýší aktivita v amygdale. Jednou z jejích rolí je velmi rychlé a pohotové rozhodování, které předhání to „rozumové“. Máme tedy energii soustředěnou ve svalech, a krev v amygdale. Super! Podaří se nám dostatečně rychle zareagovat a utéct predátorovi a přežijeme! Problém je ten, že s takovými predátory se již poslední dobou moc nesetkáváme a největšími predátory jsou buď zkoušející profesor, či nadřízený v práci! Pokud jste neudělali opravdu něco šíleného, tak vás s největší pravděpodobností sníst, nebo zabít, chtít nebude. To váš mozek, který byl milióny let trénován evolucí, však nedokáže zcela rozpoznat. Právě z toho vychází přemíra stresu a jeho negativních dopadů na náš organismus.

Chronický Stres

Zabraňuje nám správně reagovat a jasně myslet – zhoršuje paměť a jiné kognitivní funkce. Zvedá nám hladinu kortizolu a způsobuje nám také chronicky vyšší hladinu zánětlivosti. Do toho na nás přichází útoky v podobě cukru, který je téměř ve všem a lehce se na něj vyvine závislost, které si mnohdy nejsme ani vědomi. Bohužel i cukr nám způsobuje zvýšenou zánětlivost.

Z toho plyne, proč ji máme zvýšenou nad „zdravou“ hranici. Proč nás to ale dělá méně psychicky zdravé, depresivní či méně šťastné?

Podprahový Mechanismus Deprese

Tryptofan – prekursor pro různé neurotransmitery včetně serotoninu se při zvýšené zánětlivostí změní na kynurenin, právě místo serotoninu! Ten však hraje důležitou roli v naší náladě a ovládá, jak dobře se máme. Nedostatek nebo méně serotoninu má za následek to, že jsme méně šťastní, nebo můžeme být lehce rozhození atp.

To je první mechanismus, kterým nás zánětlivost negativně ovlivňuje. A co vlastně ten kynurenin? Proč se vytváří? No, ten se vytváří proto aby pomohl na místě té zvýšené zánětlivosti. Putuje na místo určení, tam se však změní na „quinolinic acid“, neurotoxin, který putuje až do mozku kde nám škodí! To je druhý mechanismus toho, jak nám zvýšená zánětlivost zhoršuje psychické zdraví a pohodu.

Jak tomu zabránit?

No a co teď s tím? To je důvod, proč píši tento článek. Jedna věc, jak můžete zabránit alespoň části těchto věcí je, že si zacvičíte! Studie ukázaly že cvičení nám zabrání přetvoření kynureninu na „quinolinic acid“ a místo toho se přesouvá do svalů a tam je chrání.

Další, ta hlavní věc, kterou dokonce dokážete úplně snížit celkovou zánětlivost jsou (drumroll) brokolicové klíčky! Brokolicové klíčky totiž obsahují látku, která se nazývá sulforafan. Zapíná nám genovou linii Nrf2, která nám snižuje inflammation! Nrf2 linie má mnoho dalších benefitů, snižuje oxidativní stres a toxicitu. Všechny tyto věci nám slouží jako prevence proti neurodegenerativním onemocněním jako jsou páni Parkinson a Alzheimer, prevence proti rakovině a zpomalení jejich příznaků. Vlastně nám to čistí tělo a mozek od bordelu a tím nám pomáhá lépe fungovat.

Sulforafan

Jsou brokolicové klíčky jediný zdroj této látky? Určitě ne! Je ve veškeré košťálové zelenině, v brokolici nejvíc, ale vařením se bohužel zničí. Proč tedy klíčky? V Klíčcích je 100x víc sulforafanu než v brokolici, je to tedy nejlepší kandidát na to, jak do sebe tuto látku dostat. Navíc, nejsou vůbec nákladné, ani náročné na vypěstování. Můžete si je poté dát prakticky na a do čehokoliv. Výborné jsou třeba na chleba nebo do salátů.

Mind

Nejsou tu ale jen klíčky. Další věc, kterou můžete udělat je, že se budete stresu vyhýbat a lépe čelit. Jak to udělat? Ze začátku stačí i jen to málo, že si uvědomíte, že všechen ten tlak není tak úplně reálný a že se svět nezboří. Uvědomění si toho že jste tady a teď a že vám žádná reálná hrozba nyní nehrozí. O tomto tématu píši více ve článku vnímání a mind-Set.

Doufám že se vám čtení líbilo, buďte zdraví, šťastní a přeji krásný den!

Zdroje Informací:


One Reply to “Buďte Zdravější a Šťastnější díky Brokolicovým klíčkům”

  1. Miroslav Sokol

    Zdravím,

    pěkný článek. Jen doplním, že dle knihy dr. Gregera „Jak Nezemřít“ lze zajistit zachování sulforafanu i po uvaření, a to tak, že zeleninu nasekáme, 40 minut počkáme a až pak ji uvaříme. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *