Čím se nejčastěji napájíme při nahrávání? Matcha Tea

Matcha Tea

Tento blahodárný nápoj svojí historií sahá až tisíc let zpátky do Číny a Japonska. Jeho tradiční způsob připravování je vyšlehání nadrcených listů, tedy prášku, metličkou v nádobě s malým množstvím vody

Matcha by se se správně měla dát našlehat do pěnové podoby, následně se pak zalívá vodou. Celý tradiční proces je samozřejmě daleko složitější, tohle je pouze jednoduché nastínění.

Proč Matchu pijeme při nahrávání našeho podcastu?

Se zelenými čaji, jsme měli skvělé zkušenosti díky prosezeným hodinám v čajovně Šamanka, kde jsme si povídali, popíjeli čaj a kde také vznikl náš podcast!

Zjistili jsme, že na nás zelený čaj působí určitým způsobem, cítili jsme se lépe, uvolněněji a možná právě proto, nás naše konverzace zaváděli na samotné okraje vesmíru a našeho chápání mozku a našeho fungování.

To jsou pouze ale anekdoty. Naštěstí nám v otázkách, toho proč tomu tak bylo, pomáhá věda.

V nedávné studii autoři našli další mechanismus akce čaje matcha. Jedná se o aktivaci dopaminových D1 receptorů a serotoninových 5-HT1A receptorů. Tyto receptory hrají roli v úzkostech a předpokládá se, že jejich aktivací je matcha snižuje.

Kredit obrázku je Kurauchi, Y et al.

V matche je ale samozřejmě mnoho dalších látek, které přispívají k efektu. Ukazuje se ale, že není matcha jako matcha.

Efekt na úzkost mají také látky, které jsou v matche obsaženy a to hlavně theanine, ECGC, arginin a kofein. ECGC a kofein mají antagonistické účinky na theanin a arginin. Ze studie vyšlo, že nejdůležitější v tom jak matcha působila na jedince, byl poměr mezi ECGC a theaninem. Theanine musí by vyšší pro snížení úzkosti a zlepšení nálady.

To ale neznamená, že když jsou poměry ECGC a kofeinu vyšší, je to špatně. Obě látky mají pozitivní efekt na naše zdravý, jenom nedosáhneme efektu zlepšení nálady a snížení úzkosti.

Bohužel se ukazuje, že 42% matchy prodávané v Japonsku z dané studie, mělo poměry daných látek takové, které vyvolávají snížení stresu. U matchy prodávané mimo Japonsko (Ve studii označeno jako zámoří vzhledem k Japonsku, tedy všechny ostatní země) pouze 1 z 67, tedy 1,5% měli kýžené poměry látek.

Matcha má ale také efekt na naše kognitivní schopnosti. Studie ukázala, že matcha zvyšuje pozornost, soustředěnost, paměť a výkon v dlouhých kognitivních úkolech. Za tyto efekty jsou zodpovědné právě hlavně látky kofein a ECGC.

Zdroje:

https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S1756464619303093

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213777/

https://www.ingentaconnect.com/contentone/ben/cpd/2017/00000023/00000019/art00012


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *