Co se děje v mozku mistra?

Co se děje v mozku a jak to tam funguje, když nám něco začne jít a stáváme se mistry? A v čem si mistr určitě i ty?

Nejdříve si definujeme pojem neurální reprezentace; Všechny činnosti, počitky, ale i myšlenky jsou v mozku kódovány aktivitou neuronů. Tahle aktivita neuronů tvoří síť, která když se ve stejnou chvíli aktivuje, tak cítíme, děláme, nebo si myslíme tu určitou věc, která tato síť a její aktivita reprezentuje. Vše, co děláme je tedy charakterizováno danou mozkovou aktivitou, to je neurální reprezentace.

Mohli bychom si myslet, že se trénováním určité činnosti (může to být i způsob myšlení) zvyšuje počet neuronů, které danou činnost „kódují“, tedy neurální reprezentaci. Opak je ale pravdou.

Na začátku, když s novou aktivitou začínáme, má velice širokou neurální reprezentaci, je tam tedy zapojeno velké množství neuronů. Po trénování a opakování této činnosti se však začne dít něco úžasného; Nepotřebné synapse (spojení mezi neurony) zanikají a ty potřebné, se naopak zesilují a zvyšuje se jejich efektivita. Na stejnou činnost tedy postupně potřebujeme méně a méně neuronů!

Tímhle způsobem vzniká mistrovství, mozek je už tak efektivní v dané činnosti, že nepotřebuje téměř žádné úsilí. Je tak efektivní, že nám zbývá obrovská mozková aktivita pro to, abychom mohli dělat něco jiného.

Můžeme si představit činnost, ve které jsme všichni mistři (možná až Petera Griffina). Sezení na židli! Sedím na židli a píši tento text, nemusím přemýšlet, jak držet své tělo, strachovat se o to, že bych spadnul. Jsem mistr. Je to činnost, kterou jsem trénoval celý svůj život. Naopak batole, bude mít obrovský problém se posadit. Mistr to rozhodně není, jeho mozek musí vynakládat obrovské úsilí k tomu, aby udrželo rovnováhu. Začíná se dít výše popsaný proces, který ho postupně vede k mistrovství, postupně ho vede tam, kde teď jsme všichni.

Tímto způsobem můžeme přemýšlet o všem co děláme, můžeme si postupně osvojovat různé činnosti a stávat se v nich efektivnějšími. Co je ale zajímavé je to, že to nejsou pouze činnosti fyzické, ale také mentální. Můžeme si tedy postupem času natrénovat jiný způsob myšlení, který je pro nás a naše okolí třeba výhodnější.

Jsme mistři v tom, jak myslíme, myslíme tak totiž již několik let. Zjisti, v čem si mistr! Zjisti, jak reaguješ na okolí. Reagujeme totiž automaticky, mozek již na to nepotřebuje moc úsilí a tím pádem si to ve většině případů horko-těžko uvědomíme.
Zvědoměním si ale dáváme možnost přeučit některé reakce, které máme naučené od společnosti, rodičů a celkově naší zkušenosti.

Díky za čtení mistři ve čtení! Přejeme krásný den a úžasnou zkušenost s prožíváním reality.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte nás

Instagram Feed

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More