Digitální Wellness a Go Brick Movement

S každým technologickým i společenským pokrokem se ukazují nové hrozby, které útočí na naší lidskou podstatu. Ať už vědomě, či nevědomě, útočí na to, že jsme produktem statisíců let evoluce a náš organismus funguje určitým způsobem, reaguje na své prostředí.
 

Co je to digitální wellness?

 
Žijeme v době, kdy jsme přehlceni náporem stimulů, které si navíc držíme neustále při sobě. Smartphone, je v podstatě už naší součástí a když ho u sebe nemáme, nebo nedej bože, si ho někde zapomeneme, propadáme v paniku. Technologie, sociální sítě a smartphony jsou úžasný! Umožňují nám tvořit, komunikovat, vytvářet komunity a učit se, jak tomu nikdy dřív možné nebylo. Ale, mají také za sebou tisíce vědců a ingenýrů, kteří je vytvářejí takovým způsobem, kterým nám zblbnou mozek.
Jsou vytvořeny tak, abychom na nich byli co nejvíce. A ono to funguje, většina z nás je na nich závislých. Ano, je to nefér, neurovědci zkoumají, jak nám udržet pozornost co nejdéle a poté tyto techniky používají například na sociálních sítích. Ukážu vám jen jeden z příkladů, o kterých jsem se nedávno dozvěděl.
Po tom, co na instagramu postnete příspěvek, jeho „lajky“ vám neukáže všechny najednou, ale postupně vám bude posílat upozornění, abyste Instagram vícekrát zapnuli a strávili tam více času.

Co s tím?

  
Máme tedy dilema, technologie, sociální sítě apod. jsou sice úžasné, ale ne když nás ovládají v takové míře. Je to tedy dobrý sluha, ale špatný pán. Digital wellness je právě o získávání zpátky kontroly nad svým užíváním těchto technologií. Můžeme si vytvořit taktiky a techniky, které nám zabrání bezmyšlenkovité skrolování instagremem, facebookem, nebo vytahování mobilu, bez konkrétního důvodu jen co jsme si ho strčili do kapsy.
 
My lidé máme úžasnou schopnost adaptace a reakce na okolní podmínky. V celé společnosti se vytvářejí hnutí na základě toho, co většině lidí chybí, nebo s čím mají problém. Ukážeme si pár příkladů.
 
• Před 50 lety by si lidé klepali na hlavu, kdybychom si šli jen tak zaběhat. Nyní se cvičení a běh považuje za základ našeho zdraví, je to právě proto, že máme vysokou převahu sedavých zaměstnání a nedostatek pohybu. Společnost na to tímto způsobem reaguje.
 
Jídlo je jedním z dalších krásných příkladů. Můžeme jít zase zpátky do minulosti a uvědomit si, že lidé dříve jedli, co to jen šlo. Přebytek byla vzácnost. Nyní máme pře-zpracované potraviny, které nám dokáží znásilnit mozek – konkrétně dopaminový systém, jsou super chutné, kombinace, které bychom v přírodě nikdy nenašli a náš mozek to nechápe. Zároveň jsou ale kaloricky husté, vidíme tedy epidemii obezity a dalších zdravotních problémů. V posledních desítkách let se poprvé v historii lidstva začínají držet diety a řešíme co jíme. Společnost reaguje a vrací se k přírodním potravinám, které nejsou tolik zpracované. Přístup je přitom stejný, jídlo je super, nepřežili bychom bez něj a při velkém výkonu, je úžasné mít kaloricky nabytou potravinu po ruce, kterou můžeme využít. Jenomže proti nám zase stojí armáda vědců a snaží se přijít na složení, které dá našemu mozku orgasmus a my prostě nedokážeme přestat. Zas a znovu, dobrý sluha, ale špatný pán.
 
• Dalším krásným příkladem je meditace a mindfulness. Tím, jak žijeme v neuvěřitelně rychlé době plné stimulů a stresorů, náš organismus se neustále dostává do módu přežití. Neustále se nám stimulují staré části mozku, které nepoznají rozdíl mezi predátorem a naším bossem v práci, nebo zkouškou ve škole. Problém je ten, že dříve od daného stresoru přišel oddych, v dnešní době ten oddych nepřichází. Jsme bombardování stresory, aniž bychom si to uvědomovali, a to vede k celé řadě problémů jak psychických, tak fyzických. Společnost ale reaguje a začínáme si uvědomovat, že se musíme naučit vypnout a regenerovat. Navrátit se do přítomného okamžiku a uvolnit jak naši mysl, tak i tělo, které je po většinu času stažené, aniž bychom o tom věděli.
Tohle byli 3 příklady a já doufám, že vidíte, jak sem krásně zapadá digitální wellness. Proto vznikají aplikace jako je například „Greyscale“ – telefon vám promění v černobílí a najednou je vše méně atraktivní a ve výsledku na něm strávíme méně času. Dalším hnutím, které mě velmi baví a zajímá je Go Brick Movement. Založil ho člověk, který na sobě a ve svém okolí pozoroval tu až téměř nevědomou závislost, stačí se kouknout všude kolem. Na začátku to začal praktikovat sám, na hodinu denně si přepnul telefon do režimu letadlo a z telefonu měl cihlu. Postupně začal říkat svým přátelům, aby do toho šli s ním a mělo to úžasné ohlasy a pozitivní dopad na jejich životy. Nyní vznikají Go Brick eventy, kde se lidé potkávají s telefonem proměněným v cihlu.
 
Chtěl bych aby se něco podobného dělo i zde, a proto budeme pořádat Brain We Are Brick srazy, kde se prostě jenom potkáme s nemožností vytáhnout náš telefon, prostě jenom budeme a bude to super.
 
Nejdřív si ale alespoň občas zkusme odložit telefon, dát režim letadlo na hodinu denně, nebo nekouknout na náš smartphone jako první věc co uděláme po probuzení. Další techniku, kterou doporučuji je si nejdřív říct co na telefonu chci a poté tam jít s nějakým záměrem. Na závěr chci znovu připomenout, že to není o tom na mobilu nebýt, nebo ho nevyužívat, jde o to si uvědomit, jak ho využíváme a získat zpátky kontrolu.
 
O tomhle i podobných tématech si můžete dozvědět více na našem podcastu „Brain We Are CZ“
 
➡️ http://bit.ly/BrainCastBox (Castbox)
➡️ http://bit.ly/BrainWeAre (Spotify)
 
Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof
 
Navštivte naši stránku http://brainya.org/ a přečtěte si naše nejnovější články.
 
Sledujte Brain We Are na sociálních sítích:
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *