Efektivní učení – tipy

Image result for learning

Pozornost je v procesu učení to nejdůležitější. Jak ji tedy kvalitně opečovávat?

  • 10 minut „bdělého odpočinku“ v pauzách mezi učením zvyšuje množství vybavených informací o týden později – aneb síla v zaměřeném nicnedělání

Konsolidace paměti je proces, kdy se aktivují neuronové sítě s nově naučenou informací. Díky neurovědeckým studiím víme, že bdělý odpočinek má na konsolidaci paměti podobný efekt jako spánek, a tudíž vede k posilnění vzpomínek. Skupina ve studii níže, která se po učení věnovala „nicnedělání“ bez smyslových inputů měla o 40% lepší návratnost vzpomínek, než skupina, která se věnovala kognitivní aktivitě (hledání rozdílů mezi obrázky. Ale obdobné je i například scrollování zdi na facebooku).

Hm. Bdělá pozornost.. ale co to je? Bdělou pozornost není tak těžké praktikovat. Může to být krátká mindfulness technika, hra na hudební nástroj nebo master skill v nicnedělání.

Co to není? – scrollování facebooku, kontrolování zpráv, mentální opakování si naučené látky

  • Mírná fyzická aktivita – jako chůze během učení zvyšuje množství vybavených informací 

Fyzická aktivita jako taková má super účinky nejen pro naši schopnost zapamatovat si nové informace. Zvyšuje nervovou plasticitu, což je schopnost důležitá pro vytváření nových vzpomínek a pro celý kreativní proces. Ale tohle je ještě trochu něco jiného. Náš mozek mnohdy funguje v kontextu prostředí, ve kterém se nacházíme. A také v kontextu pohybu! Učení nemusí být jen sedací proces. Když naši pozornost začnou požírat rušivé myšlenky, mnohdy je skvělé změnit „kontext“, ve kterém se učíme. Samotná chůze už je pohyb a pohyb je akt změny. Mozek začíná fungovat v novém kontextu prostředí a lépe nalezne onu ztracenou pozornost. A když nám to ještě dokazují studie, proč to nevyzkoušet?

  • 20 minut NAP

O spánku se obecně ví, že je důležitý pro kognitivní funkce, paměť nevyjímaje. Probíhá během něj důležitá rekonsolidace paměti zmíněná výše. Kvalitní čas strávený v posteli je tedy pro učení klíčový, ale co nějaký ten odpolední nap? Studie ukazují, že může být lepší než pátý kafe, a dokonce zlepší naši asociativní paměť. 20 minut v REM fázi může být onou energetickou pumpou a restartem pro vytíženou mysl.

Ve zkratce se tedy: Vzdělávejte, choďte, cvičte, spěte a meditujte.

Image result for nap energy

Studie:

  • https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0109542
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4114134/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25732251

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof

Sledujte Brain We Are na sociálních sítích:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *