Evoluce

Jeden z nejdůležitějších konceptů, o který se opíráme a dokáže nám pomoci pochopit mnoho dalších teorií. Jsme neuvěřitelné stroje a mozek je ta nejkomplexnější věc ve vesmíru. Celý máš organismus je neuvěřitelně komplexní a děje se tam nespočet procesů. Většina těchto procesů nám v určité fázi evoluce byla nějak výhodná, to však ale nemusí platit nadále. Evoluce nefunguje tak že něco zamýšlí a pak to provede, je to spíše způsobem pokus omyl. Když vznikne něco co je výhodné, musí být vhodné podmínky a notná dávka štěstí, aby se daná mutace udržela.

Jestliže máme nějakou teorii, evoluce je právě jeden z validátorů, který nám pomůže rozluštit či ověřit naši hádanku. Evoluci obecně trvá hodně dlouho, alespoň pro nás, aby se uchytila nějaká změna. Má to pár dopadů, pro tento neuvěřitelně rychle se měnící svět, kdy se technologie a společnost se vyvíjí exponenciální rychlostí. Na této myšlence stojí spousta věcí, kterým se tady budeme věnovat.

Hrozba

Jde o to, že náš organismus horko těžko rozpozná reálnou hrozbu od té nereálné. Reálnou hrozbou myslím situaci, kdy jde o život. U lovců a sběračů to byl například nějaký predátor, zapnula se rychlá stresová reakce a člověk nějakým způsobem reagoval – utekl, zasekl se, či bojoval. Ať se stalo cokoliv, tato situace se brzy vyřešila, buď jsme byli mrtví, nebo jsme přežili, tak jako tak přišla úleva. Co se ale nejčastěji děje v naší společnosti? Co je největší příčinnou depresí a stresu?

Většinou je to práce a vztahy, ať už naše, nebo našich blízkých, tím nemyslím že nutně musíme řešit jejich problémy, ale stres z těchto problémů se pak nepřímo odráží do jejich, a tedy i do našich životů. Dopad na celou společnost pak opravdu není triviální a dostáváme se jako celek do nepříjemné situace a myslím, že to můžeme vidět kolem sebe téměř pořád.

Zpátky k problému s prací, mužem namítnou že to je taky reálný problém, protože tam jde o „život“, tady v tom smyslu o obživu, pocit existenciální hrozby. Tady přesně vzniká jeden z problému, i když se stane cokoliv, posereš to a z práce tě vyhodí, není to konec světa, života ani vesmíru. Práce se najde, navíc je zde možnost, že to bude příjemnější, než to kdy bylo a třeba to bude změna kterou člověk sám nebyl schopný udělat.

Plazí Mozek

Proč máme jako lidé pocit, že když se něco takového stane je to konec světa a celý náš život se zhroutí? Jeden z důvodů je právě evoluční. Při této situaci se nám zapne evolučně starý plazí mozek, zvedne hladina stresu a mi díky evoluci máme pocit, že jde o život, zapnou se tedy podobné procesy jako čelíc predátorovi. To samotné by ještě nebylo tak hrozné, kdyby se situace vyřešila a přišla by tak potřebná úleva, která ukončí tuto reakci našeho organismu – něco poseru -> vyhazov -> úleva, povýšení -> úleva. Co se ale reálně děje je to, že se situace táhne, stres je pořád přítomen a úleva, oddych nepřichází. Tímto způsobem nejčastěji vzniká deprese, vyšší zánětlivost organismu, nabírání váhy a nižší funkčnost imunitního systému.

Otázky

Tohle nám ukazuje soudobí výzkum a propojenost těchto věcí, těla a mysli je neuvěřitelná. Dalším faktorem zhoršeného mentálního zdraví je nedostatek pohybu. Lidé si myslí že mají depresi, že je to nějaký trvalý stav, ale první co musíme udělat je zeptat se sami sebe: „Vyspal jsem se dnes? Cvičil jsem v posledních pár dnech? Jedl jsem správně?“ Když si na některou z těchto otázek odpovíme ne, což je naprosto v pohodě, vašemu stavu nedávejme váhu, dokud si nezaběháme, dobře se nevyspíme a nenajíme. Tím nechci zlehčovat depresi, protože je to onemocnění jako každé jiné a v mnoha případech to není tak jednoduché, co nám ale ukazují zkušenosti klinických psychologů a lidí, je to že tyto 3 věci v 90% případů pomohou. Pokud ne stojí za to navštívit specialistu.

Co vím jistě je že tyto věci nikomu neublíží a je neuvěřitelné o kolik líp se můžete cítit už po chvíli cvičení.

Navíc nám to vše zlepšuje vlastnosti mozku, koncentraci i paměť. Hluboký spánek je pro mozek jako myčka, vymývají se toxické látky, které se tam nahromadili během dne, pomáhá nám k správné hladině hormonů. Méně fastfoodů a cukru znamená vznik méně toxických látek v našem organismu, odpočinek pro střevo a zlepšení naší inzulinové odpovědi. Kombinace všech těchto faktorů má obrovský dopad na naše fyzické i mentální zdraví. Funguje to jako sněhová koule, a všechny tyto věci se doplňují a nabalují na sebe, znásobují svoje působení. Máme možnost zlepšit naši každodenní zkušenost s životem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *