Jak zánětlivost ovlivňuje naší psychiku a co s tím můžeme dělat?

Po 2 článcích vysvětlujících evoluční teorii zánětlivosti a způsoby jakými si zánětlivost ještě navyšujeme, zde chci popsat jak nám přímo ovlivňuje naše psychické zdraví.

Zánětlivost nám navyšuje poškození našich buněk a tím i jejich funkční vlastnosti, třeba i v mozku, kde to chceme asi nejméně. Při zvýšené zánětlivost se prekursor pro Serotonin (ovládání nálad), tryptophan, mění na kynurenin. Tato biochemická dráha přímo konkuruje serotoninu, což znamená, že je zde potenciál pro jeho nižší množství, vytváří se nám ho méně na jednotku tryptophanu.

Máme kynurenin, co se stane s ním? Máme mnoho možností, ale právě při zvýšené zánětlivost dochází ke změně kynureninu na quinolinic acid, ten se bohužel chová jak neurotoxin a tím způsobuje další škodu.

Změně na quinolinic acid však můžeme zabránit a to tím, že budeme cvičit! Přesně tak, cvičení nám iniciuje jinou dráhu a ta je naopak přínosná a bojuje s inflammací. Potlačuje vyvolávání inflammačních proteinů a naopak nám dlouhodobě zánětlivost snižuje.

Zánětlivost vám toho asi moc neřekne. Pokusím, se jí alespoň trochu osvětlit. Náš organismus má všude určitou úroveň zánětlivosti. Musíme ji mít, abychom rozpoznali, které buňky jsou nebezpečné, nebo na rozpoznání nějakého patogenu. Zánětlivost se ale může lehce zvrhnout a navýšit se na úroveň kde nám způsobuje potíže. Může za to i náš moderní způsob života, proč tomu tak je vysvětluji zde.

Chceme tedy mít zánětlivost v optimální hodnotě, není tedy lepší způsob, než si vyladit mechanismy, které právě zánětlivost hlídají a mění. Kdybychom zasahovali přímo do zánětlivosti, tak nám to tělo rychlé vrátí na „svou“ úroveň. Potřebujeme tedy právě proto zasáhnout o krok zpět, do mechanismů a regulujících systémů zánětlivosti.

Zde popíši pár způsobů jak toho dosáhnout:

Cvičení má mnoho mechanismů jak tohoto efektu dosahuje. Jeden z nich je vylití BDNF (brain derived neutrophic factor). Je to protein, který nám zvyšuje neuroplasticitu (zlepšuje učení) a jeho navázání na astrocyty (Pomocníci neuronů v mozku), které pak vypouštějí proti-zánětlivé látky.

Credit

Dalším z efektorů je Interleukin-6. Toto je protein imunitního systému. Jeho vztah se zánětlivostí a cvičením je velice zajímavý. Interleukin-6 sice při cvičení krátkodobě navýší hladiny zánětlivosti, ale ukazuje se, že to má seberegulační efekt na organismus. Po této rychlé stimulaci se dlouhodobě zánětivost zase snižuje. Vylívá se totiž Interleukin-10, který je silně protizánětlivý.

Zajímavé je to, že když vědci potlačili vylití Interleukinu-6, tedy to rychlé zvýšení zánětlivosti, již nepozorovali benefity, které cvičení přináší.

Co nám z toho v současné době vyplývá je to, že dlouhodobě zvýšená zánětlivost nás poškozuje a ta krátkodobá (šoková), se chová jako regulátor, který dokáže systém resetovat a vrátit do zdravých hodnot.

Jakým dalším způsobem můžeme systém „šokovat“, aby se sebe-reguloval a vrátil do normálu? Můžeme to přehnat?

Rapidní zvýšení teploty na krátkou chvíli (10-20min) má mnoho podobných účinků jako cvičení! Je to například sauna a je to jeden z důvodů proč se po ní lidé cítí lépe. Můžeme jít ale i opačným směrem a dát si studenou sprchu, nebo cryo-komoru.

Regulovat zánětlivost našeho organismu se dá i jinými způsoby, které fungují spíš již na dlouhodobé fázi. Jedním z nich jsou brokolicové klíčky, o kterých jsem již psal článek zde. Dalším z nich je CBD, který ale v současné době, alespoň v Evropě a Čr nemá smysl kupovat. Množství, které zde najdeme v předražených produktech, je tak malé, že nemá kýžený efekt.

Objevuje se více a více studií, které ukazují, jak je CBD přínosné pro naše fyzické tak i psychické zdraví. Pomáhá u gastro-intestinálních auto-immuních chorob, právě způsobem regulace mechanismů zánětlivosti, který u těchto chorob funguje špatně. U těchto chorob si můžeme představit, že tělo útočí samo na sebe.

To je pro dnešek vše, přeji všem optimální úroveň zánětlivosti, skvělý den a život!

Brain We Are Podcast: http://bit.ly/BrainCastBox

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof

Sledujte Brain We Are na sociálních sítích:

Instagram
Facebook
Twitter

 

Vyloučení Zodpovědnosti: Zde zvěřejněné informace nenahrazují lékařské konzultace, ani standartní diagnostické a léčebné postupy a procedury. Autoři nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zvěřejněných na tomto webu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *