Jaký druh meditace zlepší náladu nejrychleji a nejefektivněji?

Jaký druh meditace zlepší náladu nejrychleji a nejefektivněji?

Je to loving-kindness meditace. Nezažíváme to jenom my, ale i tisíce dalších po celém světě. Navíc na to v nedávné době vyšla studie, viz. konec článku.

Často upozorňujeme na problém tzv. „overthinking“ kdy ve zkratce analyzujeme to, jak analyzujeme. Filtr pozornosti, který máme v hlavě, je neustále zanesen myšlenkami na úkoly, problémy a výzvy, kterým čelíme. Důležité je, že všechny mají co do činění s JÁ! O sobě přemýšlíme většinu času a upadáme tak do myslících smyček, které je těžké utnout. V tom je síla Loving-kindness! Je to zvláštní druh meditace, kdy se upřímně soustředím a soucítím s ostatními. Udělám tak krok z myšlenek o SOBĚ čistě jen tím, že myslím na ostatní. Věnuji ten čas a prostor v hlavě, kde jsem většinu času sám, abych do něj dostal i další bytosti. Přeji jim, ať jsou veselí a šťastní a přeji to svým blízkým i těm, co neznám.
Co se asi stane člověku, který začne myslet na jedny z nejlepších pocitů, které vůbec jeden může zažít? Není to jako kdyby je zažíval? Počkat, jo, to dává smysl! Je to přesně tak!

Foto: Vojta s Kryštofem meditující 2 roky zpátky na výletě v Athenách.

Krásně to funguje v mozku. Ten čas od času zažívá podobné emoce a myšlenky, které si ostatně jako všechno, zapisuje. Během toho se v něm spínají neuronální vzorce, které tyto myšlenky a emoce „kódují“. Co se stane, když to udělá obráceně? Jde to i bez přímého prožitku? Vizualizace a myšlení dokáže mozek posunout do takového stavu, jako by dané mentální obrazy opravdu prožíval. Spustí to v něm stejnou kaskádu, jako když se mu dané myšlenky a emoce dějí. Vyzráli jsme na mozek? To spíš on vyzrál na nás, jelikož tahle schopnost je mu vlastní už nějaký pátek.
Tímto se mění náš mozek, dlouhodobě. A s ním i my. Když jednou za čas provedeme krátké Loving-kindness cvičení, zesílí se nám neuronové mapy spojené s prožíváním pozitivních emocí, a snáze je pak znovu aktivujeme při další příležitosti. A také nás to dostane z nekonečných smyček přemýšlení o sobě.

Jak takové cvičení vypadá u nás v hlavě? My třeba v hlavě lidi objímáme. Jak to vypadá u tebe? Praktikuješ tenhle typ meditace?

Studie:

Lidé 12 minut chodili a upřímně měli náhodným kolemjdoucím přát štěstí. Byli zde i 2 kontrolní skupiny, které dělali podobné cvičení, nebo se jen soustředili na ostatní.

Skupina loving-kindness, která přála štěstí ostatním zaznamenala pokles úzkosti, zlepšení nálady a pocitu štěstí, empatii a sociální propojení nejvíce ze všech skupin.

Odkaz na studii: https://link.springer.com/arti…/10.1007%2Fs10902-019-00100-2


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte nás

Instagram Feed

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More