Kritické myšlení a líná opice zaseklá v minulosti

Co se vám vybaví jako první, když řeknu 21. století? Mně osobně široké spektrum možností, jak žít život. Lidé mají díky milionům let evoluce obrovské možnosti, jak utvářet smysl ve světě a ty se liší kulturou, jazykem, technologiemi. Každý si v průběhu dospívání vybírá, čemu bude věnovat pozornost, kde se chce profilovat. A vybírá si to, protože MŮŽE. Však je tu jedno velké ALE.

Image result for biasVe světě se pořád něco děje. A není to tak, že by se toho dnes dělo o tolik víc, než před sto lety. To jen komunikační média jsou na vzestupu a sypou na nás infomace ze světa technologie, politiky, kultury,konfliktů a dalších. technologie jsou součástí úplně všeho, na co si vzpomeneš a s každou je spjatý nový proud informací do mozku. S novou technologií přichází i zopdovědnost, jelikož nám dává opravdovou sílu měnit svět lusknutím prstu. Zodpovědnost za jeho prosperitu i úpadek. Červené tlačítko, které všechno může poslat do kopru, nemá jenom Trump, ale úplně každý, kdo se projevuje emočně, má nějaké potřeby a funguje ve společnosti. To je to. Technologická evoluce sice letí s teslou a Starmanem na Mars, ale ta biologická se pořád stará o sebe a mamuty 10 000 let zpátky.

Hledáme smysl v nesmyslu?
O červené tlačítko můžeme zavadit pokaždé, když přjímáme nové informace, posloucháme projevy, čteme články, bavíme se, myslíme.. pokaždé, když se snažíme utvářet smysl ve světě. A mozek se vyvinul jako nástroj utvářející smysl. A utvářející zkratky. Svět je nesmírně složitý. Těmi nejsyrovějšími zkratkami jsou emoce, zjednodušování, černobílý pohled na věci kolem. A úkolem mozku je, aby co nejdřív vypadla informace s váhou. Takhle vzniká Bias, nebo-li předpojatost. Zaujímání jedné perspektivy a vytváření smyslu i z nesmyslu. Však si vzpomeň na nějakou svou hádku a vidíš ten nesmysl?

Image result for bias

Opice potřebuje dát do těla, aby byla nejlepší evoluční verzí sebe sama

Právě schopnost příjimat informace ovlivňuje naše bytí jako jedince i jako společnosti. Nehledě na to, kolik iphonů máme nebo jak chytré je naše auto, pořád jsme takové víc chytré opice běhající po světě. S přílivem nových technologií, informací, politických názorů, ideologií, pracovních požadavků a nových skillů bychom si měli stále více uvědomovat právě svou opičí stránku. A pracovat s ní. Nenechat ji být zaseklou 10 000 let v minulosti, ale adaptovat ji na domy, lidi, morálku, informační chaos. K tomu nám nestačí jen „basic“ balíček nástrojů, který nám dala biologická evoluce, ale právě teď máme možnost využít plný potenciál mozků i kultur, které nás vychovávají.

Co jsme to vytvořili a co ještě pomocí toho můžeme vytvořit? Opice potřebuje dát do těla, aby byla nejlepší evoluční verzí sebe sama. Aby neinklinovala k biasu, nezjednodušovala a přijala svět takový jaký je a ideálně svou existencí utvářela jeho další vývoj. Život je umění a neustálá adaptace. A my rozhodujeme, jak velké bude naše spektrum možností v jeho prožívání.

Budoucnost nejde předpovědět, ale můžeme ji vytvořit. Nevíme, co přinese, ale s trénovanou opicí si ji rozhodně víc užijeme.

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof

Sledujte Brain We Are na sociálních sítích:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *