Proč máme nevyvážený pohled na realitu?

Proč je pro mě a mnoho dalších pozitivní mind-set tak důležitý? Nejsou to jen nasazené růžové brýle, kterými pak vidíme svět neodpovídající realitě? Tyhle otázky si dnes zodpovíme.
 
Náš mozek je nevyvážený v tom jak vnímá pozitiva a negativa. Evolučně je nastaven na to, že při negativních událostech zpozorní, spustí se stresová reakce a následně pak vyplavené hormony mají za následek, že si situaci lépe zapamatuje. Bylo to určitě obrovsky přínosné, protože jsme se díky tomu naučili přežít, lépe a rychleji jsme se učili z chyb nás i ostatních.
 
V naší moderní společnosti, ale vzniká jakýsi problém, kdy evoluce absolutně nemůže stíhat rychlost našeho společenského a technologického vývoje. Naštěstí jsme neuvěřitelně přizpůsobiví, ale na tuhle exponenciální rychlost změny, ani my nestačíme.
 
Náš mozek přijímá negativní zprávy z médií, kterých je nekonečně mnoho a my se v nich přímo topíme. Zároveň jsou to zprávy z celého světa. Tvoříme si tedy interpretaci vesmíru která neodpovídá realitě.
 
Ale proč je většina zpráv negativních? Je to přesně pro to, že se statisticky zjistilo, který typ zpráv je nejsledovanější. Jsou to právě ty negativní. Ne nadarmo existuje v angličtině spojení „If it bleeds, it leads.“, což znamená větší sledovanost a prokliky pro tragické zprávy a události. Je to právě proto, že mozek se na ně soustředí a podvědomě nás to vlastně nejvíc zajímá a zaujme. Jak jsem již říkal, evolučně to bylo výhodné, nyní bych o výhodnosti tohoto přehlcení však pochyboval.
 
Právě pro to je pozitivní mind-set tak důležitý. Je výhodné proti tomuto negativnímu přednastavení bojovat. Například i uvědoměním toho, že média reprezentují pouze zlomek procenta reprezentace reálného světa, 99,9% zbytku je neutrální či pozitivní. Můžeme tak předejít statisticky iracionálním strachům z létání, žraloků, cestování, nebo že nás na každém rohu někdo napadne, či znásilní. Tohle všechno i přes to, že si spokojeně bez sebemenších pochybností jezdíme autem, kde je mnohem větší šance, že umřeme.
 
Krásně nám to ukazuje jak je naše osobní zkušenost důležitá, dostáváme tím reálnou reprezentaci světa. Proto je například dobré cestovat, poznávat nové lidi a mnoho dalších aktivit, kterými sami zažijeme svět, jaký doopravdy je. Většina z vás nemusí být zdaleka tak ovlivněna, ale vězte že každý z nás do určité míry ovlivněn je. Není ani možné abychom nebyli, už jenom tím, že jsme lidé. Je to všude kolem nás, ať chceme nebo ne. Přetváří to pohled na svět a realitu.
 
Je to samozřejmě obrovsky přínosné na mnoha úrovních, můžeme využívat pozitiva a informací které máme na dosah ruky jako tomu v historii lidstva nikdy dřív nebylo, ale vyhnout se zprávám a věcem negativním, nebo je alespoň omezit.
 
Negativní evoluční přednastavení našeho mozku a převaha negativity v médiích jsou 2 důvody, proč si myslím že pozitivní mind-set je tak důležitý, přínosný a doslova nám změní svět. Jenom se snažíme vyvážit pozitiva a negativa do rovnováhy. Můžeme to například využít i když chceme začít něco nového, ale náš strach, že neuspějeme nám v tom brání. Téměř žádný úspěch není bez předchozích neúspěchů. Je to naše další mylná reprezentace světa, kterou nám představují ať už vědomě, či nevědomě „influenceři“ a osobnosti na sociálních sítích. My při tom netušíme, čím si prošli a procházejí nyní, kolik práce, slz a potu stojí za jejich úspěchem.
 
Když tedy budeme hledat příležitosti místo problémů a toho, že něco nejde, automaticky nás to povede do lepšího místa v našem životě. Samozřejmě je to na začátku neskutečná práce, a troufám si říct, nekonečná, jakou ostatně práce naší s hlavou bývá. Postupně, tím jak si mind-set budeme kultivovat, nám toto myšlení bude přirozenější až automatické.
 
Je to jako s novým zvykem. Na začátku se do toho musíte nutit a vůbec se vám nechce. Postupně to ale jde jednodušeji a pak už téměř samo. zvyky jsou při tom to, kde strávíme nejvíce času, nejde tedy o to zda něco uděláme jednou nebo dvakrát, ale o to co budeme dělat pořád a doslova si to vypálíme do naší hlavy.
 
Nejtěžší je na téhle situaci fakt, že se většina těchto procesů je podvědomých. Bohužel, je to prostě naše přirozenost, kvůli, které ale mnohdy zbytečně trpíme. Zkusme si tedy zlepšit naši zkušenost zkoumáním našich reakcí, zvědomováním si těchto procesů a jejich proměnou v něco pro nás a naše okolí výhodnějšího.

Sledujte Brain We Are na sociálních sítích:

Instagram
Facebook
Twitter


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *