Máš v Hlavě Opičí nes-MYSL?

Opičí nes-MYSL

Máme v hlavě opici, která skáče sem a tam a ani vlastně neví co dělá. Máme jí každý, protože jsme lidské bytosti a prošli jsme procesem evoluce, kdy tahle opice byla hlavní postavou na jevišti.

Naše opice skáče do minulost, budoucnosti a neustále hledá nějaký problém, který by měla řešit. Automaticky reaguje na okolí, takže se rychle rozčílí i když netuší širší souvislosti.

Nevědomost

To, že ji máme v hlavě bohužel vždy neznamená, že o ni víme. Necháme se jí ovládat a reagujeme v celoživotně naučených paternech chování. Tyhle paterny máme proto, abychom mohli v tomhle světě fungovat.

Opice se snaží vše zjednodušovat a ke všemu vytvářet příběhy a smysl. I my jako lidé jsme v podstatě smysl vytvářející stroje, ale v tomhle světě často věci žádný smysl či důvod nemají, prostě tak jsou. Co s tím můžeme dělat? Proč to pro nás již není tak výhodné?

Přehlcenost

V téhle společnosti se toho okolo děje prostě šíleně moc a stejně z toho šílí ta opice v naší hlavě, neustále ji něco stimuluje. Jak se o opici vědět a zároveň trochu potlačit její sílu? Můžeme jí uklidnit nebo ji na chvíli úplně vymazat?

Určitě ano! Je to trénink jako každý jiný, výhoda v něm je však ta, že se nám pak transformuje do naší každodenní zkušenosti a my se podvědomě naučíme naši opici ovládat a využívat ji podle potřeby. Tímto tréninkem je meditace, která se pak transformuje do mindfulness v každodenním prožívání.

Sebe-pozornost

Proč Meditace? Je to přesně to, co potřebujeme! Soustředění a pozorování naší mysli. Konečně si dokážeme všimnout naší opice! Po tom, co se ji naučíme dobře rozeznávat, můžeme pomalu začít opici ovládat. Je až neuvěřitelné kolik se toho neustále děje okolo i v nás.

Meditace nám přinese nadhled a vhled do těchto procesů. Bez toho, aniž bychom o nich, nebo o naší opici věděli s nimi můžeme udělat jen velmi málo, proto je to pro nás tak důležité.

Automatizace

S postupem času se stane něco úžasného. Začneme si všímat automatických reakcí naší opice, které nejsou až tak výhodné. Najednou nás už situace, která nás dříve stresovala, nevyvede z míry. Nebudeme tolik lpět na minulost a létat v budoucnosti, a když ano, tak si budeme schopni lépe uvědomit.

Snadněji se vrátíme do přítomného momentu, což je všechno, co máme a co kdy mít budeme. V tomto stavu se následně můžeme rozhodnout, jak reagovat, jak se cítit a nejúčinněji ovládat opičí mysl.

Meditace nám nepomáhá pouze psychicky, ale také fyzicky. Tyhle složky jsou samozřejmě propojené a je hloupost je rozdělovat. Tím, že aktivně věnujeme prostor naší mysli se uvolnit a chvíli nemít vůbec nic na práci. Vymaňujeme se chronickému stresu a zeslabujeme jeho účinky.

Potlačení

Často máme pocit, že tento čas máme, ale je to spíš pasivní, kdy naši mysl utlačíme do rohu při sledování TV, pití alkoholu atp. Meditace je opak, věnujeme jí plnou pozornost a dostane konečně to co potřebuje. Pře-myslená a přestimulovaná mysl je často ve stresu, aniž bychom si to uvědomovali, nebo to vůbec vědomě mohli zaznamenat.

Nacházíme se v módu, který bychom evolučně nazvali „fight or flight“, tento mód už však není tak výhodný. Meditace nám přinese právě tolik potřebnou úlevu od tohoto módu a my najednou budeme mít daleko větší kapacitu se věnovat věcem na kterých nám záleží.

Lidé mohou mít pocit, že meditací ztrácí čas, co se ale ukazuje je, že čas, který strávíme v meditaci se nám mnohonásobně vrátí. Budeme totiž lépe zvládat naši práci, budeme odpočatější a soustředěnější. Meditace samozřejmě není odpověď na všechno, je to ale úžasný nástroj, který se velice hodí pro naši dobu. Každý je jiný a každému vyhovuje jiná meditační praxe, proto experimentujte a najděte si tu svou!

Přečtěte si článek z trochu jiného úhlu pohledu – Proč být Tady a Teď? Jak Vnímáme Přítomný Moment?

Poslechněte si nás našem podcastu o opici v naší hlavě a meditaci!

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *