Mindnight #2: Záhada vědomí a iluze já

Vědomí je pocit, jaké to je být ty.

Je to tohle. Tohle. A tohle. Tohle taky. Je to tvoje zkušenost v každém okamžiku.

Nevíme, jak vědomí vzniká, a přitom je to to jediné, co máš. Je to jediná realita, kterou máš k dispozici.
Nevíme, jestli je to čistě lidská záležitost. Nevíme, jestli má pes vědomí. Je docela dobře možné, že lze excelentně aportovat, lízat si kulky a občůrávat pouliční lampy, aniž by u toho vznikal pocit, jaké to je být pes.

Vědomí je samo svou povahou neosobní. Je to svého druhu smysl. Je to kompilát a nadstavba smyslů. Je to aparát stejně neosobní jako sluch nebo čich. Nemáš tendenci myslet si, že jsi svůj čich. Ale máš tendenci myslet si, že jsi svoje vědomí. Že tvoje myšlenky patří tobě. Že za tvýma očima bydlí nějaké pevné trvalé já.

Jenže když se zadíváš opravdu pozorně na svou mysl, okamžik za okamžik, všimneš si, že se děje sama. Že je to jen neutuchající proud vjemů, pocitů a myšlenek. Když se zadíváš dovnitř, žádné já není k nalezení.

Co s tím? V práci, ve vztazích, v životě? Je to smrt? Nebo zrození něčeho nového?

Vydejte se s námi na zábavnou seberozvojovou prožitkovou výpravu na místo, kde vzniká celý váš vesmír. Do vaší mysli.
Není jednoduché podívat se NA místo, ODKUD se celou dobu díváte. Pod svícnem je největší tma. Ale je tu vůbec něco, co stojí víc za pozornost než prostor, ze kterého vyvstává každý váš vjem, myšlenka, pocit? Kde se dějete vy a celá vaše realita. A který určuje, jaké to všechno je.

Zveme vás na večer o vaší mysli. Kde se budeme bavit, vyprávět i zažívat „na vlastní mozek“. Kde se střetnou starodávné mentální techniky s třetím tisíciletím. Každodennost s nejnovějšími poznatky z neurověd. A naše zkušenosti s vašimi.

To celé s jediným cílem: Zvědomit a zlepšit své fungování a prožívání.

Vrhněte se s námi po hlavě do hlavy.

Kdy a Kde?

Vojta Hlaváček
Polovička podcastu Brain We Are, který tvoří s kamarádem z neurověd. Nevěděl co, pak ale zjistil, že může dělat a studovat, co ho baví: mozek, vědomí a podstatu lidského bytí a prožívání. Spojuje poznatky z neurověd, biologie, psychologie, filozofie a vlastní zkušenosti. Díky tomu vzniká komplexní poznání o zlepšování prožívání naší každodenní zkušenosti s časoprostorem.

Jiří Charvát
Spisovatel, performer, moderátor, stand-up komik. Vedl tým copywriterů. Pak vykouřil halucinogenní žábu, zjistil, že neexistuje a skutečnost je jenom lunapark, kde si může prožít, cokoli chce. Tak teď píše to, co lidem nenakládá, ale ulevuje: humor, příběhy, stand-up comedy, poezii a chytré komediální přednášky na míru události (tzv. mind-upy). Moderuje, přednáší o seberozvoji, učí improvizaci. Dvakrát vyhrál Mistrovství ČR ve slam poetry a napsal knihy Eskejp: Na útěku z kanceláře podle blogu nominovaného na Magnesia blog roku, Qejci: Existenciální sperma komiks a básnickou sbírku Zase je dneska.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *