Motivaci nenajdeš pod postelí, ale pod peřinou!

 

Dva užitečné způsoby vnímání světa

Člověk je tvor vizuální. Zrak tvoří až 40% jeho smyslového vnímání. Ten, jak jsme psali v minulém příspěvku, se dokáže modifikovat do dvou stavů. Do soustředěného a panoramatického. Oba jsou důležité pro specifický typ činností a přepínají mezi sebou podle toho, co naše prostředí vyžaduje. Představ si savanu a zvířata, která na ní žijí. Na jedné straně máš zebry, které jsou neustále v „pohodička“ módu a cpou se travinami. Na druhé je lev, který analyzuje, vybírá a připravuje se na lov. Lev i zebra mají každý úplně jiné starosti. A s tím se pojí i jejich odlišný způsob vidění.

Image result for animal sight

Zebra má oči po stranách hlavy. Představ si její obrovské hnědé panenky jak se sotva pohnou. Její stav je převážně chill-out a svět vnímá relaxovaným panoramatickým zíráním. Jediné, co ji zajímá je spásání trávy a skenování okolí, kdyby kolem byl nějaký lev. Tenhle stav je pro zebru nejefektivnější. V panoramatickém zírání dokáže zpracovat informace z prostředí mnohem rychleji, než ve „focus“ zírání. Tenhle stav ovšem vyžaduje relaxaci, kdy se energie distribuuje rovnoměrně. Člověk používá panoramatické zírání například při řízení auta. Je tak v relaxovaném, parasympatetickém stavu, kdy jeho výpočetní kapacita možných hrozeb z prostředí, jako kolaři a silnici přecházející babičky, je nejrychlejší.

Na druhé straně je lev. Velkou část dne se válí v trávě, olizuje se a hraje si s dalšími soutlupovci. O nic se nemusí starat a je v parasympatetickém, klidovém zírání. Co je pro lva hrozba? Vyhladovění. V určitě části dne se proto zvedá na nohy a dostane se do pohotovosti jako nastartovaná mašina. V tu chvíli se v něm přepíná klidový režim na vysoce soustředěný „focus“. Tenhle stav soustředěnosti, který není typický jen pro vizuální stránku, ale kde se celé tělo startuje a zaměřuje na cíl, je nesmírně energetický náročný. Lev jede na energii, kterou nabyl lelkováním a poflakováním se v trávě. Ale když neuspěje, další lov musí absolvovat s méně energií. Jeho soustředěnost je tak poháněná vůlí po maximálním výkonu, aby riziko neúspěchu bylo co nejmenší.

Vyčerpatelná vůle

U lva jde vidět energetická rovnováha, kterou má perfektně zvládlou pro svůj výkon. Stejné to je i s člověkem. Zrak, soustředění a performance jsou energeticky náročné úkony a člověk jako každý jiný tvor disponuje omezeným množstvím vůle, motivace, energie, jakkoliv to nazveš. Lev většinu svého dne odpočívá a oddává se úkonům, které šetří jeho energii. Tím si zajišťuje, aby jeho rozhodovací proces a výkon byl co nejefektivnější. Na tom se podílí celé neurochemické koktejly ve lví hlavě jako serotoniny, norepinephriny a speciálně dopamin, který v takové kočce dokáže probudit opravdovou mašinu motivace, aby zvedla zadek a šla si zaběhat za potenciální večeří.

Člověk má v hlavě ten samý neurochemický systém jako lev, který uměl používat tisíce let. Jen poslední dobou se efektivitě jaksi odnaučuje sám od sebe. Ujíždí na tzv. „rychlých dopaminech“ jako jsou sociální sítě, mobily, televize a tráví díky tomu prakticky celý den v zaměřeném a permanentně vzrušeném stavu. Dopamin má tak v neuronech neustále otevřená vrata, a tak postupně ukrajuje z naší celkové kapacity motivace a vůle. Člověk tak netrpí nedostatkem motivace, jeho energie je jen špatně distribuovaná (o tom mimo jiné píšeme i v článku zde). Co tenhle systém restartuje a doplní děravý kyblík na dopamin? To, čemu moderní člověk nevěnuje téměř žádnou pozornost a považuje to za ztrátu času. Totiž spánek! Spánek restartuje naše schopnosti pro motivaci a prožívání radosti. Je to nejlepší a nejlevnější biohack v evoluci.

Image result for sleeping lion

Rovnováha

Zase je to o tý rovnováze. Na jedné straně relax, na té druhé vzrušení a hyperfocus. Extrémy nalevo ani napravo nám fungování uplně nevylepší, spíše naopak. Jak panoramatické, tak zaměřené zírání mají svoji roli v kognici člověka pro speciální situace. A v těch je může dokonce vědomě využívat ve svůj prospěch – na obě strany!

Jak s tím naložit? Pamatujte na lva, který nejenom že je skvělý v lovu, ale také si dokáže vážně užít jen tak ležet v trávě a zírat na strom. Určitě je to pro něj super meditace a má tak větší motivační kapacitu, než kdejaký vysokoškolák. Nemusíš být zrovna SEAL, abys mohl používat tyhle jednoduché hacky vědomě. Využívat svou omezenou kapacitu vůle a uvědomovat si, kam dáváš svou energii. Osatně přepínání mezi panoramatickým a „focus“ zíráním je jednoduchá věc. Ta nejtěžší je si to uvědomovat. A pak je tu faktor, kterým to všechno začíná a končí. Věc, která je tak záhadná, že se do ní pouští vědci celého světa. Věc, která nám dává psychedelické prožitky každý večer. Věc zvaná spánek. SPÁNEK. S P Á N E K ! V knize Hoř Pomalu od Veronika Jelínková mě ohledně téhle lidské modly zaujala jedna věc. Totiž její otázka „Co by se asi stalo, kdyby se celý svět vyspal?“ Tak chcete přispět k lepšímu světu zítra? Běžte se dnes pořádně vyspat! Adiós.

Zaujalo vás v textu něco? Zastavili jste se? Snad zamysleli? Sdílejte příspěvek se svými přáteli. Je to pro nás jediná forma, jak se dostat do uší a mozku někoho dalšího.

Brain We Are Podcast: http://bit.ly/BrainCastBox

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂Vojta&Kryštof


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte nás

Instagram Feed

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More