Myslí nám to moc? Pře-mýšlení a Flow

Image result for overthinking

V dnešním světě je pro náš život charakteristické, že spoustu věcí zkrátka pře-myslíme. V angličtině je trefnější pojem „overthinking“ – něco jako přemíra myšlení. Samotný proces přemýšlení se u nás adaptoval díky obrovskému množství informací, kterými se obklopujeme a naší neustálou potřebou je analyzovat a vyvozovat z nich důsledky.  Na tom všem se podílí evolučně nejmladší části našeho mozku – Neokortex a ve velké míře jeho přední část zvaná Prefrontální kortex. Takže co je to pře-mýšlení a proč nám dnes už nestačí jen myslet? To se budu snažit nastínit pokračujícími řádky.

ADHD Opice v hlavě

A proč nezačít hned příkladem? Když se ocitnu v situaci, kde se potřebuji rychle rozhodnout, jak zareagovat, tak myslím. Teď.  V konverzaci nepřemýšlím jaké další slovo zvolit a prostě nechám tón věty vyplnyout z kontextu. To je myšlení – v přítomném momentu. Pře-mýšlení se odehrává před nebo po přítomném momentu. A to, když mě začnou napadat myšlenky, co jsem mohl říct lépe nebo co budu říkat v budoucnu. Najednou zapínám podvědomá kolečka motoru, který analyzuje, monitoruje, plánuje a přemítá o minulosti. Funguje jako opice, která se najednou zjeví v hlavě a začne rozhazovat věci ze strany na stranu, skákat do budoucnosti a minulosti a šíleně u toho ječet tak, že není slyšet nikdo jiný. Tenhle stav by mohl vystihnout velkou část našeho průměrného dne, kdy se přehnanou sebe-reflexí uzamykáme právě v prefrontálním kortexu – dále jen PFC.

Díky PFC máme spoustu věcí – auta, letadla, matematiku, teorii relativity a další. Spousta mozků zapalovala své PFC ve víru zpracování a analyzování nasbíraných dat, poznatků a díky tomu se dnes máme tak dobře. PFC je čím dál více vytěžovaný v každé průměrné práci. Najednou všude musíme zpracovávat nějaký náročnější druh informací. Není to tedy tak, že PFC by bylo nějaké kazítko, kterého se chceme zbavit. Jen jsme si v průběhu abnormálně rychlého vývoje zapomněli pojistit jeho funkci – tlačítkem OFF! A tady se teprve začínají dít divy. Jakmile začneme s tlačítkem OFF pracovat, dostáváme se do úplně jiné oblasti kognitivního výkonu, kterého je náš mozek schopný.

Hyperfrontalita a flow

Pře-mýšlení v PFC je charakterizováno tzv. Hyperfrontalitou[1] Ta vyplňuje nějakých 80% našeho bdělého dne, kdy se soustředíme na malé balíčky informací a i když zrovna nepracujeme, pošťuchujeme ADHD opici v naší hlavě. No a těch zbývajících 20%? Ty teprve trávíme v komplexnějších stavech vědomí a širším, uvědomělejším a relaxovanějším stavu. Díky výzkumu kolem Flow stavů vědomí víme, že ti, kteří se naučili regulovat svůj PFC, jsou schopni daleko lepších výkonů ve všech odvětvích.[1] Typicky ve sportu – hokejista je na vrcholu svých fyzických sil, extratřída, ale ve hře jako takové je vysoká fyzická kvalita standard. Hlavní rozdíl ve výkonu se přesouvá do hlavy a myšlení v přítomném momentu – Flow. Ve Flow vyměňujeme výpočetní a analyzační techniku PFC za intuici a přirozeně rozšiřujeme fungování nasbíraných informací a naučených schopností a možnosti zapojování dalších oblastí mozku.

Image result for flow state

Kde tedy najít kn-off-lík na hyperaktivní opici?

V celé škále různých stavů vědomí od pocitu vyčerpanosti, meditace, přes usínání až k psychedelickému zážitku je pře-mýšlení jedním z těch slabších výkonnostních, abstraktních stavů vědomí ideálních pro každodenní zkušenost. Když najdeme kvalitní knoflík OFF, rozšíří se v našem vnímání možnosti používat vše, co jsme se díky PFC naučili v jiných kontextech. Začneme si utvářet odstup od informačního přehlcení a jednat více přirozeně. Flow je o vracení pozornosti do přítomného momentu, čímž se zlepší schopnost si z něj odnést maximum a jednat lépe s intuicí.

A kde hledat svůj knOFFlík? to se bude lišit člověk od člověka. Jsme každý unikátní a jeden musí nejdříve začít hledat a zkoušet, aby našel, to co pro něj funguje. Speciálně pro mě tím knoflíkem, kdy se „učím“ fungovat komplexněji a v přítomném momentu je hudba, hra na kytaru, meditace, cestování, fyzická aktivita, sport nebo jen procházka v přírodě. Tak co? Máte ho? Nebo ještě hledáte? 🙂

 

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte nás

Instagram Feed

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More