Oči jsou oknem do světa. A mozek je jejich tlumočník

Oko je fascinující nástroj. Se svými vzory a barvami je u tebe i u mě tak unikátní jako otisk prstu. Uvnitř vypadá asi jako švýcarský hodinky, které pohání složitá miniaturní mašinérie. Díky tomu se taky každou vteřinu mění a nezůstává stejné. Mění se podle toho, kolik zrovna potřebuje světla. Lépe řečeno, kolik ty potřebuješ světla. Je totiž spojeno tunely neuronů se zrakovou kůrou v mozku a ty skrze tyhle elektrický silnice můžeš pozorovat svůj oblíbenej seriál nebo ujíždějící tramvaj.

S očima se dá užít kopec srandy. Zkus se zastavit a uvědomit si, co všechno vidíš. Fascinující je, že jako lidi máme jako jedni z mála větší kontrast mezi bělmem a čočkou. Díky tomu poznáš, že se na tebe někdo zrovna podíval přes půl náměstí. Prostě to poznáš. Při takovém očním kontaktu se zároveň v těle vyplavují látky. Mezi matkou a dítětem nebo psem a člověkem jsou to oxytociny, tzv. bonding molekuly, které vyvolávají vazbu jednoho na druhého a pocit spokojenosti, až „lásky“. Ale pohled do očí neznámého týpka například v metru většinou nevyvolá pocit instantní zamilovanosti, ale naopak spíše vyplaví stresové hormony a pocit „kam teď s pohledem“. Další věcí je, že vidíme svět vzhůru nohama. Fyzicky. Zkus se někdy podívat skrz skleněnou kouli na okolné svět. Vidíš obrácený obraz? Přesně takhle to vypadá i uvnitř oka. Do normálu to zvládne převrátit až tvůj mozek ve zrakové kůře. Mozek tedy vidí jinak, než oči. Whuuuu. Hustý.

Related image

Oči jsou oknem do světa. A mozek je jejich tlumočník

Tak teď. Ještě jednou si uvědom, co všechno vidíš. Nemáme totiž „jeden“ zrak, ale kombinujeme vícero systémů, jak utváříme prožitek vidění. Ukážu vám tři z nich.

Prvním dokážeš vnímat jas. Přes den je světlo, v noci šero. Tenhle systém se zároveň podílí na vnitřním kalendáři a díky němu jsi schopný poznat, jaké je asi roční období. To je ten systém, díky kterému medvědi vědí přesně, kdy jít na zimu spát, i když nemají kalendář v jeskyni. Intenzita světla propouštěná do oka totiž přímo ovlivňuje činnost malinkatého ruksaku tzv. šišinky (angl. pineal gland). Světlo je zde překládáno do signálu, který je vypínačem nebo zapínačem spánkového hormonu melatoninu. Čím delší noc, tím déle se signál překládá do melatoninu, což nám utváří „prožitek“ tmy a ideální podmínky pro spánek. Naopak to funguje i s bdělostí a pozorností během dne

Teď si představ kočku, jak se soustředěně s panenkou štíhlou jako ostří chystá vystartovat po myši. Právě teď používá druhý systém, který nám umožňuje „focus“.

A třetí systém je pro mě asi nejzajímavější. Tím vnímáme všechno ostatní. Díváme se na svět skrze dvě díry v lebce, které dohromady dávají ucelený obraz. Rozhlídni se po své obrazovce a podívej, jaké má omezení. Chceš se podívat za hranice, ale bez otočení hlavy se dál nekoukneš! A co ten nos? Ten tam taky visí pořád. Tohle všechno třetí systém vnímá neustále. Stará se totiž o panoramatické rozšířené vnímání a snaží se vidět „všechno“. Díky tomu na poslední chvíli uhneš rackovi nebo uskočíš před přijíždějícím autem, které jsi ani neviděl. Tenhle systém neustále skenuje prostředí a analyzuje, co je pro tebe dobré a co ne, ale zároveň je neustále filtrován z pozornosti pryč „focus“ systémem. Všechny tři systémy jsou kódovány různými neurony, které mají své specifické role, ale dohromady fungují spolu a utváří ti fenomén vidění.

Image result for eyes
Zrak je úžasný modulátor tvého stavu bytí a zároveň stav bytí moduluje tvůj zrak. Klid ti umožní vnímat v širším panoramatickém spektru, kdežto stres/soustředěnost omezuje tvou pozornost na jeden bod v prostoru a čase. Je úžasný být pozorovatelem své vlastní reality a jen si uvědomovat, kolika různými způsoby mohu pracovat se svou pozorností, protože vnímání je lunapark a tam si můžeš vybrat, na jakou atrakci půjdeš a co budeš prožívat. Vnímáš realitu na několika úrovních najednou a práce s pozorností ti otevítá obrovské spektrum prožitků, kde je pořád nový prostor pro zvědavost a objevování. Tak ještě jednou. Zastav se a pozoruj chvíli. Jak vlastně vidíš? Rozhlédni se.

Zaujalo tě v textu něco? Zastavil/a jsi se? Snad zamyslel/a? Sdílejte příspěvek se svými přáteli. Je to pro nás jediná forma, jak se dostat do uší a mozku někoho dalšího.

Brain We Are Podcast: http://bit.ly/BrainCastBox

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof

Sledujte Brain We Are na sociálních sítích:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte nás

Instagram Feed

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More