Proč být Tady a Teď? Jak Vnímáme Přítomný Moment?

Now

Vždy jsem si myslel že více méně dokážu být tady a teď, ale to jsem se velice mýlil. Není to něco, co by mě, nebo někoho dalšího mělo nějak ovlivnit v každodenním životě, ale považuji to za jednu z nejzajímavějších věcí, které jsem za poslední týdny objevil.

Jde o zjištění, že teď nikdy nedokážu dostihnout. Jakkoliv těžce se budu snažit, jakoukoliv techniku použiji, třeba meditaci, při které je „tady a teď“ dost důležité, tak nejsem schopen tohoto bodu dosáhnout.

Lidský mozek funguje tak, že to, co pro nás vědomě je jako „teď“ je ve skutečnosti časová bublina o rozsahu přibližně 50ms. Tato bublina se také nachází nepatrný moment v minulosti, kolem 10ms. Naše „teď“ je tedy neustále nepatrně v minulosti a rozplývá se na percepční časové bublině 50ms. Co to znamená? Všechno, co se stane v této bublině ovlivňuje daný vnímaný moment, který naše hlava pro zjednodušení redukuje na „teď“.

Na druhou stranu je třeba říci, že když nepůjdeme do extrémní hloubky našeho bytí a zákonů tohoto vesmíru, tak vlastně pro nás nic jiného, než teď neexistuje. Žijeme v nekonečném teď, nikdy v minulosti ani budoucnosti nebudeme. Je jenom teď a nic jiného.

Projekce

Tohle zní jako banalita, ale uvědomění si této jednoduché věci nám může přinést až nepoměrně velký užitek. Každý den strávíme hodně času tím, že projektujeme sami sebe do budoucnosti. Je to naše naprostá přirozenost. Jestli jste si toho nikdy nevšimli, nebo o tom prostě nevíte, tak si to někdy zkuste uvědomit a překvapí vás, kolik času tomu věnujete.

Po nějaké době, přijde také uvědomění toho, že toto projektování do budoucnosti, jakkoliv bylo evolučně výhodně, už teď tak výhodné být nemusí, a dokonce díky němu můžete trpět víc, než by bylo zdrávo. Vlastně je to jedna z hlavních věcí kvůli, které trpíme, a to ve smyslu stresu, strachu a úzkosti. Tohle všechno však ale ovlivňuje naší fyzickou schránku a může se tedy stát, že kvůli tomu i onemocníme. O tomto spojení našeho psychického a fyzického zdraví si můžete přečíst zde.

Každý Má Něco

Dá se tomu ale vyhnout? Podle mě určitě, sám to dělám, nebo se o to alespoň pokouším, jinak bych o tom také nepsal. Jde o to, že každého něco trápí, nebo nad něčím přemýšlí. Když je to v budoucnosti, tak člověk vyhledává nějaký problém, vždy hledá každou další věc, která problém je, nebo si z toho člověk ten problém udělá. Neděláme to nějak vědomě, nebo že bychom to chtěli, ale je to prostě přirozenost našeho bytí.

Každý je jiný, to také znamená, že s tím každý bude mít jinou zkušenost. Jsem si ale jistý, že jsme více v času v budoucnosti, nebo minulosti, než by bylo potřeba. A čas od času se objeví ty chvíle, kdy by bylo výhodné se toho zbavit i pro ty kteří s tím mají ten nejmenší problém. Každopádně k tomu má náš mozek tendenci neustále směřovat, proto si myslím, že je dobré si uvědomit že se to vůbec děje a následně kdy. Poté s tím můžeme začít pracovat.

Většina problémů, které si „vymyslíme“ problémy doopravdy totiž nejsou. Jsou to problémy v naší hlavě, ale když daný „problém“ přijde nic špatného se nestane, oddychneme a pokračujeme v našem životě s úlevou, že to vlastně nic nebylo. Netvrdím, že nejsou výjimky potvrzující pravidlo a že neexistují momenty při kterých opravdu jde o život. My ale máme to štěstí, že těchto momentů máme opravdu nepatrně.

Proč?

Proč se to ale děje? Proč si musíme neustále problémy vytvářet? Když si to představíme, tak tím že se promítáme do budoucnosti, nám ty ostatní věci, co nejsou problém, dost lehko zmizí, protože proč bychom se o ně zajímali? Je to něco, co je příjemné, či to nemá ani náznak problému. Nejsou tedy důležité a zmizí do pozadí. Pak je zde něco, co by teoreticky mohlo být nějaký problém, nebo je to jen rozhodnutí, událost. U toho se naše mysl zasekne, zakousne se a už to nepustí, nebo jen těžko. Nejde ani o to že bychom na to pořád mysleli, ale když na to vědomě nemyslíme, tak nám to probíhá v podvědomí a vzniká tím jakýsi nepříjemný pocit, něčeho, co bychom měli řešit.

“All negativity is caused by an accumulation of psychological time and denial of the present. Unease, anxiety, tension, stress, worry – all forms of fear – are caused by too much future, and not enough presence. Guilt, regret, resentment, grievances, sadness, bitterness, and all forms of nonforgiveness are caused by too much past, and not enough presence.” – Eckhart Tolle

Když věnujete dostatečnou pozornost vašim myšlenkám, tak něco podobného odhalíte. Teď tedy máme uvědomění si toho, že náš mozek se nám vytrácí do budoucnosti a skenuje ji, když něco jen malinko vybočuje, tak se zakousne a vytvoří problém.

Na jednu je stranu je to super, protože se tím pak zabýváme a nějak to chceme řešit. Já a mnoho dalších si ale myslí, že v dnešní společnosti, kde problém, či nějaká stresová situace může vzniknout opravdu jednoduše, tahle strategie již tak výhodná není.

Posílá to naše mentální a fyzické zdraví do konstantního náporu a tím trpíme v rámci produktivity, kreativnosti, celkového zdraví a našeho pocitu bytí. Na toto téma máme pár článků, zkuste třeba tenhle.

To je také jeden z důvodů, proč si myslím že bychom se mohli pokusit toto naše promítání do budoucnosti omezit. Už uvědomění této situace, nám může poskytnout obrovskou výhodu.

“I have realized that the past and future are real illusions, that they exist in the present, which is what there is and all there is.”  – Alan Wilson Watts

Ukážeme si to na konkrétním případu. Uvedu něco, z mého života studenta, kterému nemálo z nás čelí, nebo čelilo. Máme nějakou důležitou zkoušku a začneme se strachovat. Vyvolá to v nás stresovou odpověď, která nám ve finále dokonce zhoršuje naši paměť (o tom více zde).

Stresová Situace

Uvědomením si toho, že ta zkouška se teď nekoná a že můžu být v pohodě a efektivně se na ni mohu připravovat, by nám rozhodně mělo pomoci. Také je zajímavé, že tato reakce zpravidla NEpřichází v době konání, této stresové situace. Představte si sebe, když píšete nějaký test, jste naprosto v jiném světě, nic jiného neexistuje a vy jedete dál (Těsně před testem to bývá opačně).

Je tedy zajímavé, že stresová situace, náš problém, vlastně ve finále nemusí přinést žádný stres, když si budeme uvědomovat to, že v době konání této události budu v pohodě a ve flow plni toho co mám před očima.

Není to samozřejmě vůbec lehké, a jako všechno to vyžaduje trénink. Jak toho tedy dosáhnout? Je to pouze to, že se pokusíme omezit promítání sebe sama do budoucnosti. A když už se tak stane, tak uvědoměním si to že vlastně je vše v pohodě, se dokázat uklidnit.

Tohle přemýšlení samozřejmě jde naučit. Čím častěji toto budeme dělat, uvědomovat si promítání nás samotných do budoucnosti, tím lehčí to bude. Jde to samozřejmě použít u jakékoliv věci, která nám přivádí nějaký duševní neklid. Jednoduše si řekněte, že právě teď se vám nic neděje a jste v pohodě.

Mozek vám samozřejmě necestuje jen do budoucnosti, ale také do minulosti. Tam se zase mnohdy zabývá věcmi, které jste mohli udělat jinak a tak podobně. Toho se můžete zbavit podobným způsobem, je to vždy se vrácení do nynějšího momentu kdy vlastně můžete být nejšťastnější na světě.

Když se nejde vrátit do přítomného momentu, nebo to jde hůř, dá se také soustředit na ty pozitivní věci v minulosti a budoucnosti. Další věcí, která dokáže opravdu pomoci na té základní úrovni, tedy to JAK vnímáte svět, je mind-set. Vnímání a Mind-setu věnujeme celý článek zde.

V tomhle všem vám hodně dokáže pomoci meditace. To také, spolu s mindfulness, bude téma budoucího článku a také epizoda našeho podcastu!

Moc děkuji za čtení a snad se vám článek líbil! Be Here Now and have and awesome life!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *