Proč optimalizovat naši mysl a mozek?

Proč optimalizovat?

Věnujeme se tomu hlavně proto, že jsme prošli biologickou evolucí a teď tady koukáme do obrazovky a čteme, co teď právě čtete. O čem to mluvím?

Naše představivost a odhad začíná selhávat při délkách jako jsou desítky let, natož tisíce a miliony. To je ale měřítko, na kterém biologická evoluce pracuje. Co se stalo za posledních 1000, 100, nebo 10 let? Neuvěřitelný exponenciální růst technologií a společnosti. To je evoluce, kterou ta naše biologická nemůže absolutně stíhat.

Čísla nejsou důležitá, jsou pouze pro zpracování grafu a nemají reálnou hodnotu. Biologická evoluce je modře a technologicko-společenská je červeně.

Jasně, máme mozek a z velké části jsme tam, kde jsme díky neuvěřitelné míře adaptace na naše prostředí. To ale neznamená, že jsme ztratili starší části našeho mozku, instinkty, emoce a negativní předpojatosti. Jasně, jsou pro nás důležité, ale není dobré o nich nevědět a nechat se jimi ovládat. Naopak, je dobré se s nimi seznámit a naučit se ovládat je.

Proto, je potřeba myslet na naši mysl.

Tohle je to, co nám dávají nejnovější poznatky z neurověd a biologie, je ale potřeba se nad nimi zamyslet. Čím hlouběji se tady na Brain We Are věnujeme biologii, evoluci a neurovědám, tím je to pro nás důležitější.

Náš přístup, naše prožívání a mentální zdraví je to jediné co máme a co můžeme ovlivnit. Tvoří nám každý moment, každou zkušenost a to je to, co nám pak tvoří celý náš život. Vždy ale budeme mít k dispozici právě jen tenhle moment, logicky nemůžeme zažít nikdy nic jiného.

Obsah naší mysli ovlivňuje celé naše tělo. Spouští neuvěřitelně složitou kaskádu reakcí. Naše tělo, pak volá o pomoc a negativně ovlivňuje naši mysl a mozek. Vzniká tak mnohdy začarovaný kruh, pozitivní zpětná vazba negativity.

Nás to celé fascinuje. Baví nás hledat způsoby, jak tento kruh nabourat, jak si zlepšit naši každodenní zkušenost s prožíváním reality. Jak si změnit právě ten obsah mysli, to jediné co máme, zlepšit mentální zdraví a najít uspokojení v daném okamžiku. Může to být i jedna myšlenka, která tohohle dosáhne, může to být jedno uvědomění, může to být tenhle text, který teď čteš a já ho ve stejnou chvíli píši.

Co když to ale myšlenkou, tedy naší hlavou a myslí nejde?

Může se nám stát, že prostě nemáme „substrát“ na to, abychom si vypěstovali květinu uspokojení, štěstí a pohody. Substrát, je stav naší hlavy, neurochemický koktejl, který ti nedovolí se cítit alespoň oukej. Myslíme si, že to pak není oukej a cítíme se kvůli tomu třeba ještě hůř. Víme to, známe to.

Musíme tedy jinam. To je důvod, proč se zajímáme i o

Tělo

Spánek, strava, pohyb a biohacking. To jsou věci, který nás můžou ochránit před vznikem toho začarovaného kruhu, ba co víc, dokonce se ukazuje ve studiích, že pohyb je to, co nás z tohohle kruhu dokáže dostat nejlépe.

Umožní nám vytvořit „substrát“ na kterém si pak můžeme pěstovat květiny, jaké se nám zamanou. Budeme tedy schopni lépe kontrolovat naši mysl a její obsah. Povede to k obsahu mysli, kterým si nebudeme ubližovat, ale naopak pokvete radost v tomto neuvěřitelně komplexním, fascinujícím, ale občas složitém světě.

To, že tohle dokážeme, ale neznamená, že radost bude pořád. Naopak, znamená to, že budeme schopni prožívat celé spektrum emocí, protože to je naprosto normální. Často máme za to, že je něco špatně jen kvůli tomu, že si myslíme, že je špatné cítit některé negativní emoce a pocity. Opak je ale pravdou. Můžeme změnit vztah i k těmto emocím a myšlenkám, můžeme se cítit dokonce i vděčně, za to, že je máme, protože to znamená, že jsme ještě pořád lidmi.

Máme vás moc rádi a jsme vděční za to, že jste to dočetli až sem, že posloucháte naše podcasty a posíláte nám, tak úžasnou zpětnou vazbu.

Mějte úžasný den, nebo ne, protože to je taky v pohodě.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *