Proč se nám snižuje objem mozku?

Posledních 30 000 let se nám snižuje objem mozku. Cože? Jak je to možné?

Objem mozku je jedna z věcí, kterou známe historicky docela přesně. Faktem je to, že se nám objem mozku snižuje. V rámci čtení studií a review na mou bakalářku jsem narazil na teorii, které mě moc zaujala a dnes bych jí s vámi rád sdílel.

Mozek je velice energeticky náročný orgán. Je až fascinující, že se člověk dožil tak velkého mozku a evoluce umožnila využívat energii pro jeho vývoj a růst. Orgány, včetně mozku jsou pro naše fungování a žití obecně velice důležité. Co by ale mohlo být důležitější? Co by těmto orgánům mohlo sebrat část energie, kterou tak nutně potřebují?

Imunitní systém

Přesně tak, imunitní systém dokáže přebít vysokou energetickou preferenci orgánů. Proč to tak je? Imunitní systém je systém, který musí být neustále vyladěný, jinak bychom prostě umřeli, nebo bychom nefungovali správně. Schopnost ubránit se před virem, či bakterií je zásadní a naše tělo to dělá neustále, jinak by tady nikdo z nás nebyl.
Co se ale stalo před 30 000 lety až do teď?

Podle dané teorie, se navýšila nutnost aktivace imunitního systému. Konkrétně procesů, které se uplatňují v zánětlivosti organismu. Zánět bereme jako něco, co můžeme cítit, nebo vidět. Určitou úroveň zánětu máme ale v celém těle neustále. Je to právě to, co nás chrání před patogeny.

Nejenom, že nám dlouhodobé zvýšení zánětlivosti organismu ubližuje, také odsává energii ostatním orgánům. Můžeme si představit veškeré procesy v našem těle jako různě silné vysavače na energii. Ty nejdůležitější budou ty nejsilnější. V našem případě mají orgány (včetně mozku) dost silné vysavače, imunitní systém má však ještě silnější a co se stane, když ho necháme dlouhodobě zapnutý? Přesně tak, vysaje nám i tu energii, které byla určená pro ostatní orgány, ty pak strádají.

Nyní nastává otázky, proč se ten vysavač zapíná víc, než bychom chtěli a než by bylo zdrávo?
Jedním z nejdůležitějších zánětlivých reakcí našeho organismu se odehrává v našem střevu. Proč zrovna tam? Je to jedno z těch nejcitlivějších míst našeho těla, sliznice, kde se vnější svět potkává s tím vnitřním. Vstřebáváme tam veškeré živiny, musíme si dát pozor a likvidovat látky a patogeny, které by nám mohly ublížit. To je důvod, proč se nám po každém jídle zvedne úroveň zánětlivosti, právě ve střevě. To je jeden ze způsobů toho, jak se nám více začal aktivovat tenhle silný vysavač. Začali jsme mít k dispozici více jídla a začali jíst v častějších intervalech. Vysavač se tedy musel zapínat častěji než dříve a díky většímu objemu jídla, na vyšší výkon.

Dalším důvodem zvýšení aktivity tohoto vysavače je, že jsme se začali shromažďovat do početnějších skupin. Začali jsme se tedy vystavovat prostředí s vyšší aktivitou a koncentrací patogenů. Imunitní systém, tedy náš nejsilnější vysavač, na to zase musel reagovat vyšší aktivitou.

Tohle jsou 2 hlavní důvody této zvýšené aktivity imunitního systému a strádání našich orgánů včetně mozku, které vedlo k horšímu vývoji nejen jedinců, ale snižování dokonce objemu mozku v rámci evoluce.
Když se přesuneme do dnešní doby a uvědomíme si o jak moc se tahle rizika ještě zvýšila. Zprocesované potraviny, velká města a syntetické látky, které tělo považuje za cizí, tím pádem mohou také aktivovat imunitní systém. Můžeme projektovat, kam asi budeme směřovat v budoucnosti.

Co mě opravdu hodně zajímá je, jak naše stresové prostředí zapíná ten samý vysavač! Přesně tak, přemíra stresu nám dokáže pře-aktivovat imunitní systém na dlouhou dobu. Je to tedy další způsob, jak dlouhodobě zapínáme energetický vysavač, který nám ve výsledku poškozuje celé tělo.

ale co s tím?

Látka lactoferrin, která nám dokáže snížit zánětlivost ve střevě, právě po jídle! Tím se nám ale sníží imunitní ochrana!? Opak je pravdou, lactoferrin totiž sám o sobě dokáže proti patogenům bojovat, je imunitně aktivní. Kde se tato zázračná látka bere? V mateřském mléce, je to právě proto, protože dítě potřebuje ve svém vývoji umožnit orgánům, čerpat téměř veškerou energii pro jejich správný vývoj. Zánětlivá aktivace ve střevě by ale zapnula silnější vysavač, který by tuto energii ukradl. Považuje se, že to je jeden z důvodů proč tato látka existuje.

Ale počkat, kde seženu mateřské mléko, nebo spíš, chci sehnat mateřské mléko?! Mám dobrou zprávu! Lactoferrin se produkuje i při a po fyzické aktivitě!

A co s tím stresem? O tom se bavíme hodně na našem podcastu! Můžete si pustit třeba díl o meditaci, nebo o tomto tématu máme přímo články na našem blogu!

Podcast ➡️ https://apple.co/2uvaLjt (iTunes)
              ➡️ http://bit.ly/BrainCastBox

Odkaz na studii:
https://www.hindawi.com/journals/bn/2015/569869/abs/


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte nás

Instagram Feed

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More