Stres, Zánět, Cvičení a jak s nimi pracovat?

Rešerše mé Bakalářské práce se týkala vzniku psychiatrických onemocnění na základě zánětu a jak na to působí fyzická aktivita. Objevil jsem, že zánět může vzniknout na základě stresoru.

Můžeme si představit, že celé tělo má určitou úroveň zánětlivosti – musí mít, je to proto, že je součást imunitního systému a ten nás musí do jisté míry chránit. Nastává ale problém, kdy je pře-aktivovaný a jeho normální fungování je narušeno. To je přesně problém autoimunitních onemocnění, jako jsou alergie, Crohnova choroba atp.

Tato pře-aktivovanost se dá bohužel indukovat i stresem. Ukazuje se, že je to právě ten stres, který není moc intenzivní, ale za to dlouhodobý. Přesně takový, kterému jsme v moderní společnosti často vystaveni. Působí na nás i na nevědomé úrovni a může to být například přehlcení informacemi, sociální sítě, málo spánku.

Jak to souvisí s naším psychickým zdravím? Když tělo funguje správně se stresem se vyrovná. Můžeme si kolem našeho organismu tedy představit jakousi stresovou bariéru. Tímto stresem se však bariéra ztenčí a ničí. Co pak způsobí následující stres? Poškodí naše fyzické zdraví a tím i psychické.

Funguje to tak, že vyrovnávací mechanismy proti stresu se stanou přecitlivělí vůči a naše tělo nereaguje adekvátně. Spustí se mnoho procesů (hlavně pro-zánětlivých), které se navzájem podporují a tyto pozitivní zpětné vazby se dají jen velice těžko zastavit.

Tohle všechno pak přispívá k depresím a úzkostem, ale nejsou to samozřejmě jen daná onemocnění, je to spíš celé spektrum našich nálad a energie, prostě toho, jak se cítíme.

Proč se to dá tak těžko zastavit?

Je to právě proto, že v tom figuruje mnoho mechanismů zároveň, současná léčba umí zasáhnout pouze nepatrné množství těchto mechanismů.

To, co jsem zjistil ale je, že fyzická aktivita umí zasáhnout široké spektrum těchto mechanismů zároveň, a tedy zastavit tento začarovaný kruh.

No a co tedy s tím? Každý se chceme cítit líp, jak tyto informace použít do našeho života? Jak jsem již říkal, máme určitou stresovou bariéru. Tu by bylo dobré si vylepšit a když je rozbitá, tak ji opravit!

Fyzická aktivita je přesně ten nástroj, který tuto bariéru opravit můžeme, když do toho začneme kvalitněji jíst a spát, tím lépe.
Stresová bariéra mi připadá jako úžasná pomůcka, protože mi může pomoci v mém dalším jednání. Když jsem byl v poslední době hodně ve stresu, nebo se dnes/včera něco stalo. Bude dobré, když se teď budu soustředit na sebe a dalšímu stresu se pokusím vyvarovat. Vím, že moje bariéra je poničená a tenká, půjdu si tedy odpočinout běháním, nebo do posilovny.

Pomáhá i akutní zvýšení stresu. Jak je to možné?

Ukazuje se, že krátký a intenzivní stres, funguje jako regulátor a dokáže ty rozbité mechanismy vrátit do normálního
fungování. Tomuto efektu se nazývá hormetický. Můžeme si tedy jednoduše dát i studenou sprchu, nebo naopak saunu.

Tohle rozebíráme i v posledním 25. dílu našeho podcastu, tak si to můžete poslechnout, stojí to za to!

Snad vám tyto informace budou užitečné jako jsou mě a přeji úžasné prožívání časoprostoru a správnou hladinu zánětlivosti! 😊

Sledujte Brain We Are na sociálních sítích:

Instagram
Facebook
Twitter

Vyloučení Zodpovědnosti: Zde zvěřejněné informace nenahrazují lékařské konzultace, ani standartní diagnostické a léčebné postupy a procedury. Autoři nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zvěřejněných na tomto webu.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte nás

Instagram Feed

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More