Vnímání a Mind-Set

Vnímání a Evoluce

Vnímání jedna z věcí, která je spjata se samotným vědomím. Evolučně jsme nastaveni na to vnímat velice úzkou část reality a také je naše vnímání selektivní v tom co „si“ vybere, že vnímat bude a jaký vjem projde až k nám do vědomí. Evolučně to zjednodušeně mohlo vzniknout asi tak, že to co se nehýbe a ještě nás nezabilo nebo neublížilo, tak to nám už asi nic neudělá (nevnímáme to a nesoustředíme se na to tolik). Naopak to, co se hýbe (a ještě nás nezabilo), má potenciální šanci nám pořád nějak uškodit(vnímáme a soustředíme se na to hodně).

Tohle byl pouze jednoduchý příklad se zrakem, na kterém to jde ukázat asi nejjednodušeji a zároveň si sami můžete vyzkoušet, jak malou část zorného pole v jednom momentu opravdu vidíte. Koukejte se jedním směrem nebo na jednu věc a postupně se snažte uvědomovat věci, které jsou od tohoto vašeho bodu více či méně vzdáleny. To co uvidíte je, že jste schopni rozpoznat věci pouze ve velice malém okruhu kolem vašeho bodu a že nedaleko již nepoznáte, co za předmět se tam nachází, či zda se hýbe (např. vaše ruka).

Vnímáme tedy jen nějaké věci na světě a postupně nám ty ostatní, to „pozadí“, které nás všude doprovází, opouští. Na ně zapomínáme a ani si to neuvědomujeme. Ale to okolí tam pořád je a také hraje někdy méně, někdy více, roli v tom že ty jsi ty. Tohle nám přitom může být skryto i když to máme přímo před sebou.

 

“It is not primarily our physical selves that limit us but rather our mindset about our physical limits.”Click To Tweet

 

Priming

Jak je to možné? Všechno, co vnímáme, má nějakou korelaci v rámci našeho mozku. Dokonce i věci, které se na povrch našeho vědomí nedostanou, nás nějak mohou měnit a to také dělají. Nazývá se to (ty nevědomé) „priming“. Může to být například nějaké rychlé probliknutí obrazu, které nedokážeme vnímat, ale přesto změní naše rozhodnutí později. Tohle vše podkládáno mnoha experimenty, které přesně tohle zkoumají. Výsledkem toho je také to, že „priming“ je zakázán v reklamách a filmech.

Tím, že informace přijímané z okolí a z nás samotných mění náš mozek, může náš mozek začít vnímat svět trochu jinak. Je těžké si to uvědomit nebo to zažít, ale vnímání vašeho světa záleží už na vaší fyzické síle a zdatnosti. Tak, jak se vám může změnit pohled na svět, díky vaší fyzické kondici, může se pohled na svět změnit díky vašemu mentálnímu rozpoložení a Mind-setu.

Můžeme mluvit o psychice, ale když půjdeme na určitou úroveň, dojdeme k procesům a látkám ve vašem mozku a těle, které tyto nálady řídí. To znamená, že vy sami a předešlé události a zkušenosti, vás tvoří a také tvoří to, jak vidíte svět kolem sebe.

 

“Once your mindset changes, everything on the outside will change along with it“ ― Steve Maraboli

Kultivace Mind-Setu

Veškeré vaše procesy v mozku se zaznamenávají. Procesy, které jsou nejvíce aktivní, budou také nejsilnější v budoucnosti. Z toho také vyplývá, že vy sami, můžete trénovat procesy které byste chtěli kultivovat. Je to vlastně trénování vašeho mind-setu. Nechci aby to vyznělo jako nějakej woo-woo shit, ale váš mozek je doslova záznam toho kde jste byli a co jste zažili, od chvíle vašeho narození a někdy se uvádí, že ještě před. Tedy to co vaše matka, když vás měla v břiše zažila, a jaké hormony či faktory se jí vyplavovali, vás a váš mozek do určité míry také mohli ovlivnit. Abych to ještě více přiblížil, vložím sem citaci z knihy neurovědce a profesora na Standfordské Univerzitě Davida Eaglemana – Mozek, váš příběh.

„Všechny životní zkušenosti, ať už jsou to krátké rozhovory s ostatními, nebo celá kultura, utvářejí mikroskopické detaily vašeho mozku. Z neurologického pohledu se dá říci, že to, čím jsme, závisí na tom, kde jsme dosud byli. Náš mozek se neustále utváří a opakovaně přepojuje sám sebe. A stejně jako jsou jedinečné naše zkušenosti, je jedinečná i složitá a spletitá síť neuronů našeho mozku. A protože se náš život neustále mění, je i naše identita jakýmsi pohyblivým cílem, kterého nebude nikdy dosaženo.“

Tím, že budete myslet pozitivně, budete se snažit hledat ve věcech více řešení a více a hlubší perspektivy. Uvědomíte si, že téměř všechny problémy jsou nějak řešitelné a že ve finále vám budou nějak přínosné. Postupnou kultivací tohoto stavu mysli začne být naprosto přirozený a vy, aniž byste si to uvědomili začnete svět vidět docela jinak. Neposilňují se a nezaznamenávají se pouze zkušenosti a vjemy které jste zažili, ale také myšlenky, které jste mysleli. Tím ,že budete hledat vhledy, nadhledy a pozitivní dopady situací, které se na první pohled mohou zdát jako negativní, vám to půjde lépe a častěji! Tímto způsobem se vám může změnit celé nahlížení na život a realitu jako takovou.

 

Is it Good or Bad? Nah, it just IS.

 

Není to až extrém? Jak by se mi mohl změnit nahlížení na život a na realitu? Zase se můžeme opřít o náš mozek. Neustále zpracováváme a přijímáme informace z našeho okolí, které jsou nějakým způsobem filtrovány, pozměněny a připraveny buď k našemu uvědomění, nebo jsou nedůležité a nejsou hodné naší vědomé pozornosti, tedy zůstanou někde mezi jejich příjmem a naším vědomím. Může se to zdát anti-intuitivní, ale právě těchto informací je nejvíce, nejenže se nedostanou ani k nám do vědomí, ale také dokáží ovlivňovat některé vaše fyziologické a psychologické funkce a aspekty. Je to například jako ten „priming“, ale i mnohem víc. Abych se vrátil zpátky, prožívání, či nahlížení na realitu nám to může změnit například tím, že se pozmění neuro-chemii našeho mozku. Je to jedna z nedůležitějších věcí, která ovládá nálady, funkční vlastnosti a mnoho dalšího. Ovlivňuje i to jak se na svět a realitu díváte, aniž byste si to uvědomovali.

Rozhodně tato změna a pracování s vaším myšlením není jednoduchá. Tak jak váš mozek pracuje, už pracuje hodně dlouho, takže se to na začátku bude zdát téměř nemožné, ale možné to rozhodně je. K této pozitivní změně ve způsobu vašeho myšlení si můžete pomoci různými technikami, které určitě stojí za to.

 

“Mind is a flexible mirror, adjust it, to see a better world.” ― Amit Ray

 

Techniky

Je to například snižování celkové zánětlivost organismu, které vám způsobuje horší mentální i fyzické zdraví. Proč ji máme zvýšenou, jak to dělá a jak ji snížit? To si můžete přečíst zde. Další věcí, která vám určitě pomůže je zvýšení mozkové plasticity. Plasticita je schopnost mozku se sám měnit, celý článek na toto téma si můžete přečíst zde. Cvičení, je způsob, kterým si můžeme zlepšit právě plasticitu, soustředěnost a učení, článek je zde. Dalším způsobem je meditace, který je asi podle mého názoru způsobem nejlepším, článek na ni, můžete najít zde.

Další možností je konzumace adaptogenů, které váš organismus vrací z extrémů do normálu a umožní vám správně a zdravě fungovat. Zvyšují vaši odolnost vůči stresu, tělesnému napětí či únavě. Do adaptogenů patří například Kurkuma (Článek zde), Vitánie Snodárná (Ashwagandha) a Rozchodnice Růžová (Rhodiola).

Jsou zde další důvody příliš vysoké zánětlivosti, jako je třeba stresové a náročné prostředí moderní společnosti, o tomto píši v článku zde.

Děkuji moc za čtení a snad se vám článek líbil. Buďte vědomí, šťastní a zdraví!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *