Zajeté algoritmy emocí. Jak z toho ven?

Na obrázku může být: text

Každý den, každá reakce a každá myšlenka se nám jeví jako výsledek algorytmu naší minulé zkušenosti. Ocitáme se ve stejných situacích, na které stále stejně emočně reagujeme, čímž vytváříme věcem fixní smysl. Proč? Protože náš mozek to má moc rád. Je to smysl utvářející mašina.

Naše fixovaná zkušenost prakticky probíhá asi takovým způsobem:

1. Něco se stane
2. Vnímáš onu událost
3. Bezprostředně ji interpretuješ na základě naučených mentálních vzorců a vytvoříš jí smysl
4. Vyjeví se emoce na základě smyslu, který jsi tomu vytvořil
5. Emoce přináší spoustu fyziologické energie (např. adrenalin) a vyžaduje další akci pro její usměrnění
6.Nevyhnutelně uděláš něco, co je založeno na tvé emoční interpretaci :BOOM

Když to přijde, je to jako lavina. Ale to, že máme něco automaticky naučené i to, že je to fixováno ve strukturách mozku neznamená, že to nejde změnit. „Otevřenost“ je koncept východní filosofie, který nás z takových algorytmů může osvobodit. Zásadní v celém procesu jsou kroky 3 a 6.

Uvědom si:

  • Pro krok 3) Musejí být i jiné cesty, jak mohu interpretovat onu událost. A možná bude lepší ji neinterpretovat vůbec!
  • Pro krok 6) Musejí být jiné cesty, jak reagovat na emoční energii a kam ji usměrnit. A možná bude lepší nereagovat vůbec!

Posotoj hraje ústřední roli

Otevřenost je vždy postoj. Jsme evoluční mašiny na utváření smyslu, a tak máme pocit, že každá událost se nás přímo dotýká. Prohnat emoční reakce tímto filtrem nám ve výsledku umožní daleko širší škálu možných reakcí, a tím pádem i bohatší zkušenost s každodenní realitou. Otevřenost je nástroj, se kterým se můžeme vypořádat se způsobem, jak nás evoluční mozek naučil jednat. Vneseme s ní více svobody do všeho konání.

Jak trénovat otevřenost? Mindfulness i meditace jsou skvělým nástrojem. Poslechni si 9. epizodu našeho podcastu http://brainya.org/9-opici-mysl-a-meditace/ , kde se o tomhle bavíme. A jaká je vaše zkušenost? Prožíváte také tuto lavinu emocí? A máte své tipy, jak se s tím vypořádat? Budeme nadšení, když je s námi zasdílíte! Myslíte si, že by článek někoho mohl zaujmout? Podělte se o něj s přáteli ⬇️sdílejte, komentujte

Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Sdílejte s námi jednu myšlenku, která vám přišla zajímavá nebo o ní řekněte přátelům. Každá zpětná vazba a kritika nás posouvá dál. Přejeme skvělou zkušenost a den. 🙂 Vojta&Kryštof


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *