Jak si zlepšit paměť? 3 tipy pro každý den!

Chcete zlepšit svou kreativitu, soustředěnost a celkovou úroveň spolupráce těla a mysli? V tom případě začněte pracovat na zlepšení paměti!

Kvalitní učení, schopnost řešení náročnějších úkolů, větší přehled o věcech, které se kolem nás dějí. Pilíře sociálního života, které se vždy drží jediného výchozího bodu – a tím je co? Dobrá paměť!  Není nic lepšího, než když se v každodenním světě můžeme spolehnout sami na sebe. Představme si, že musíme zvládnout důležitou zkoušku nebo pronést proslov před sálem plným lidí. V ten moment spoléháme jen sami na sebe. Musíme mít jistotu, že všechny informace jsou v hlavě uloženy na správném místě a my nezklameme.. hlavně sami sebe.

„Když věříme své paměti, vyvolá to v nás pocit, že zvládneme cokoliv“

Nikdo se nerodí jako druhý Steve Jobs. Každý by ale chtěl uspět ve svém osobním či veřejném životě, dosahovat svých snů a překračovat hranice možného. V tom je klíčová Sebedůvěra. Schopnost přemýšlet a soustředit se taktéž. Paměť je základem pro všechno. Paměť je motorem pro úspěch. Nakopněte svou mysl a otočte stránku svého života k lepšímu. Ale vážně, proč se zlepšením paměti nezačít hned teď?

 

Related image

3 praktiky na zlepšení paměti pro každý den

1. Cvičení

Mozek je jako sval a sval je potřeba cvičit, aby se stal silnější. Pokud jste už vyhledávali spojení „Jak si zlepšit paměť“, určitě už víte, že všechny cesty vedou k posilování a cvičení. Ke zlepšení paměti podle studií nejvíce přispívá krátkodobý intenzivní fyzický trénink. Posilování, intenzivní jízda na kole či sprint jsou aktivity, při kterých se v mozku vyplavuje nejvíce tzv. neurotropických faktorů, které při učení a formování vzpomínek hrají významnou roli.

Tip: Při učení například na zkoušku je skvělé si každých 20 minut krátce zacvičit. Proč?

  1. Mozek se nedokáže maximálně soustředit více jak 20 minut vkuse.
  2. Cvičení přenese naši pozornost na jinou činnost a na chvíli „restartuje“ mysl.
  3. Vyplavuje se BDNF – látka, která pozitivně přispívá k lepšímu učení. Vyšší hladiny BDNF přispívají k větší fyzické pohodě a zabraňují přibírání na váze!

2. Spánek

Pokud patříte mezi spáče, určitě znáte, jak se po nedostatečném spánku cítíte otupělí a unavení. Myšlenky jsou zahalené v mlze a hlava nefunguje na sto procent. Těžké je se zbavit takové mlhy a ještě těžší špatných spánkových návyků.

Náš spánek má několik cyklů rozdělených do fází Alfa, theta a delta. Alfa je fáze tzv. REM spánku. V této části se nám obvykle zdají sny a opakuje se několikrát za noc. Delta fáze je stav, kdy spíme hlubokým spánkem a dochází při ní k ukládání vzpomínek z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Naše paměť proto potřebuje dostatek času na spánek, aby měla prostor zpracovat rozhovory a postřehy, které jsme zakusili během dne.

Tip:

  1. Spěte v pohodlném a příjemném prostředí bez nadbytečných hluků a elektronických přístrojů.
  2. Snažte se omezit povzbudivé nápoje a jídlo alespoň dvě hodiny před spaním.
  3. Vyhněte se před spaním studenému – modrému světlu, které vyzařují PC a mobilní telefony.
  4. Pokud se nemůžete vyhnout modrému světlu před spaním, používejte u svých zařízení filtr na modré světlo: aplikace f.lux

3. Potravní doplňky

Paměť je hlavně neurochemie. Různé látky a molekuly plavající v neuronech a krevním oběhu. Pro správné fungování paměťových pochodů je důležitá chemická rovnováha těchto látek. Zároveň ovlivňují hormony jako serotonin, noradrenalin a dopamin, které hrají roli v tom, jestli jsme šťastní nebo smutní.

Všechny důležité látky pro fungování mysli přijímáme v potravě. Ne vždy jsou ale ve správné rovnováze. Moderní styl života je mnohdy výrazně nevyvážený nejen co se týče jídelníčku. Často tak nepřijímáme důležité látky, které pro náš výkon potřebujeme. Stačí jejich malý nedostatek a naše paměť se přepne do úsporného režimu, který všichni moc dobře známe. Přichází v podobě myšlenkové mlhy a není to nic příjemného.

 

„Potravními doplňky nemusíme jen vyrovnávat nedostatky, které naše paměť vytváří, ale s jejich pomocí ji můžeme posouvat na vyšší úroveň“

 

Sepsali jsme pro vás několik důležitých látek pro paměťový Boost:

 

Brokolicové klíčky : látka hojně obsažená v brokolici a brokolicových klíčcích. Snižuje zánětlivost v těle a v mozku, podporuje růst neuronů a kognitivní schopnosti.

 

Bacopa Monnieri : rostlina, která je často spojována s Ayurvédskou medicínou se těší velkému zájmu lidí hlavně pro její pozitivní účinky právě na mozek. Díky její popularitě i ve vědecké komunitě jsou k dispozici studie, které prokazují zlepšování kognitivních schopností při pravidelném užívání Bacopy a její působení proti chronickému stresu. Bacopa se dá zakoupit v kapslích, jako sušená nať nebo drcená směs, z které se udělá odvar. Bacopu je ideální kombinovat například se zeleným čajem nebo s Gotu Kolou, která podporuje její působení.

 

Omega – 3 : esenciální mastné kyseliny důležité pro vývoj neuronu. Podlé studií jsou lidé s vysokým příjmem Omega-3 mastných kyselin odolnější vůči depresím, úzkostem a neurodegenerativním onemocněním. Také podporují činnost našeho krevního oběhu a snižují zánětlivost v těle a hromadění pro mozek tak škodlivých kyslíkových radikálů. To, že jsou esenciální, znamená, že si je tělo nedokáže vyrobit samo a musí být přijímány v potravě. Jsou hodnotně obsaženy v listové zelenině, brokolici, ovesných vločkách a nejvíce v rybách.

 

Lecitin : nachází se v membránách všech buněk našeho těla, včetně neuronů. Hlavní složkou Lecitinu je Cholin, který se v mozkových synapsích mění na acetylcholin. Acetylcholin je nejhojnější neurotransmitter a podílí se na komunikaci mezi synapsemi. Pro jeho dostatek bychom měli přijímat Lecitin v potravě. Hojně se vyskytuje ve vaječných žloutcích, játrech, sójových bobech či oříšcích.

 

Niacin : Možná ho znáte spíš jako vitamin B3 podporuje oběhový systém, metabolismus, snižuje LDL cholesterol, což je ten „špatný“ a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, který nám pomáhá. Podporuje kognitivní funkce –  zvyšuje hladinu BDNF a tím podporuje správné fungování mozku. Také se podílí na tvorbě koenzymů NAD+ a NADP, které dennodenně využíváme v energetickém metabolismu.

 

Zlepšení paměti nepřichází za noc a její udržování stojí mnoho úsilí a častého sebe přemlouvání. Úspěch ale v podstatě tkví v několika málo pravidlech. A vy je zvládnete.

Díky vám, že jste dočetli až sem. Pro pravidelný přísun informací nás sledujte na Facebooku a Vylepšujte se s námi!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *