Vyhledat


Sex, Kočky a řízení auta. Jak tyto věci souvisí? O tom se bavíme s Evolučním biologem a parazitologem Prof. Jaroslavem Flegrem. Nahlédneme pod pokličku lidského vědomí a chování. Nikdy totiž nejsme uvnitř naší biologie sami. Co dalšího tahá za nitky každého rozhodnutí? Jakým trojským koněm je nakažená 1/3 Čechů? Proč je Sex obrovská evoluční záhada? Proč jsme se v naší historii zmenšili a teď se zvětšujeme? Co znamená, že je člověk evolučně zamrzlý? Pusťte si dnešní díl a dozvíte se víc!

Časové rozvržení podcastu

02:00Jak souvisí Kočky a mentální zdraví? 05:30Čím je nakažená 1/3 obyvatel česka? 14:00Trojský kůň pro mozek: Jakým způsobem toxoplasma mění chování? 23:00Vlezli byste tygrovi do klece? 26:30Sex: “Kdyby nebylo parazitů v evoluci, tak bychom zde vůbec nebyli” 34:30Altruistické vs. Sobecké geny 40:00Jak bude člověk vypadat v budoucnosti?
42:00Jak zdraví ovlivňuje naši životní strategii? Rychlá vs. Pomalá 48:00Proč se bohatí lidé přestávají tolik rozmnožovat? 50:00Vliv pandemie na naše množení 52:00Atraktivita, Dominance, Inteligence 58:40Proč si samičky občas vyberou samečky s negativní vlastností? 64:00Holobiont: Do jaké míry jsem “já” – “já”? Člověk a jeho organismy

Partnerem dnešní epizody je FONDEE – investiční aplikace, která nám dává smysl. Pokud nás chcete podpořit, klikněte na odkaz a navštivte jejich stránky. Při registraci zadejte kód “BWA” pro 3 měsíce investování zdarma. Podpoříte tím nás, sebe i jeden skvělý projekt!

Je naše chování opravdu jen naše?

Co vše se skrývá pod pokličkou naší biologie, mozku a vědomí? V našem podcastu jsme už podruhé přivítali evolučního biologa. A oba naši hosté ve svém projevu zmínili jednu věc – že člověk je Holobiont. Co to znamená? Abychom to pochopili, rozebereme si člověka. Naštěstí jen hypoteticky.

Člověk je mnohobuněčný organismus skládající se zhruba z 37,2 trilionu buněk, které se každým dnem v různé míře obměňují. Naše tělo je živé na těch nejmenších úrovních! (A to dokonce i několik minut po smrti). Buňky nejsou jednoho druhu, ale jsou rozděleny na různé typy. Tak vlastníme například jaterní nebo oční buňky. A také buňky mozkové zvané neurony. Ty mohou za vykonávání našeho pohybu, záměry, reakce, ale také vnímání světa a rozhodování. Všechno to vypadá, že to do sebe zapadá a dohromady tvoří jeden jedinečný organismus člověka. Ale aby byl obraz kompletní, musíme do celé rovnice ještě něco přičíst.

Tím něčím jsou nejrůznější bakterie, viry, mitochondrie, parazité a další organismy “cizího” původu, které nám dělají v organismu paseku. Nebo je to trochu jinak? Ve skutečnosti bychom bez nich nepřežili. 2 kila bakterií, virů a hub, které máme ve střevech se podílí nejen na trávení a imunitních reakcích, oni také produkují látky mezi kterými jsou i neurotransmitery. Zkrátka na každém centrimetru našeho těla uvnitř i vně se nachází spousta dalších živáčků, kteří s námi tak nějak spolupracují na přežití. Díky tomu je člověk spíše souhrnem dalších organismů a buněk. A tomu říkáme Holobiont.

Člověk je holobiont. Jedinec je složenej z celý řady biologických druhů a to jaký má vlastnosti je daný souhrou spoluprací a zápasů jeho vlastních genů a genů, který jsou v organismech, který jsou součástí našeho těla.

Jaroslav Flegr

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

EvoluceEpizoda 129
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat