Vyhledat

Zažíváme hluboký otřes v poznávání?

Se systémem našeho myšlení je něco špatně. Co to je?
Moudrostí se ohání kde kdo. Ale co když se uchopí systematicky pomocí kognitivních věd? Naše mysl je velice silný nástroj. Umožňuje nám vytvářet záměry, osahávat svět, spojovat se do společenství, spolupracovat, ale také hází klacky pod nohy a zkresluje nejen naše vnímání, ale i činy. Jaká je opravdová síla záměru? Proč naše mysl není uzpůsobena, aby byla moudrá sama o sobě? Proč čistit své filtry vnímání? Shrneme Vám několik let našeho poznávání a představíme práci myslitele Gregoryho Batesona. Skromně si myslím, že je to jeden z nejlepších dílů, který jsme kdy nahráli. Přejeme příjemný poslech.

Taky bychom Vám rádi poděkovali, že jste v tom stále s námi. Podcast oslavil své 3. narozeniny a my nemůžeme být šťastnější, že kolem sebe máme tak skvělou komunitu lidí.

Časové rozvržení podcastu

02:00proč suplementovat rybí tuk? 04:00Co je to moudrost? 11:00Co je naše mysl? Jazykování a tango myšlenek 17:00 Je mysl víc než mozek? 22:00limity vnímání 25:00Kde je původ našeho neporozumění? Exponenciální změny 33:00Síla vědomého a nevědomého záměru
53:00Chyby v poznávání. Atomová bomba 61:00Meditace a všímavost 64:20jak měnit schémata v hlavě? 69:00Shrnutí dílu 77:00To nejdůležitější: Nově definovaná jednotka přežití 84:00(ne)lidské vědomí a oduševnělá realita? 91:00Závěr: osobní zkušenost, pohled a reflexe.

NUZEST.CZ – SLEVA 200,- na první nákup nad 1000,-, když zadáš kód BWA na www.nuzest.cz, který je partnerem dnešní epizody!


Jsme jako lev, který se snaží ulovit všechny antilopy, aniž bychom si uvědomili, že na nich závisí naše přežití

Vědomý záměr a kazítka

Záměr. Tohle slovo se často skloňuje ve spojitosti se spiritualitou, ezoterikou a podobně. Kdybyste ho náhodou chtěli odsoudit, podívejme se na něj ještě z jiného úhlu. A to z pohledu kognitivních věd. Sílu vědomého záměru ve vědeckých kruzích propagoval zejména náš oblíbenec Gregory Bateson. Byl to světoznámý systémový myslitel, antropolog, biolog a autor mnoha publikací včetně knihy Ekologie mysli, kde mimo jiné rozebírá i koncept moudrosti a vědomého záměru. Suma sumárum, záměr je to, co řídí lidské chování, umožňuje nám shlukovat se do společenství, budovat města, tvořit vynálezy a zajistit si bezpečí a prosperitu do dalších generací. Jenže samotný záměr, který kolem sebe jako sněhová koule nabaluje další rozhodnutí a myšlenky, není nástrojem, který by vedl k systémové moudrosti. A tak se často děje, že záměrem, který je na první pohled jasný, dobrý a užitečný pro přežití, v dlouhodobém kontextu rozbíjíme sebe, své prostředí a regulační mechanismy, které byly v přírodě po miliony let.

Tango myšlenek

Co je to ekologie mysli a proč se jí v našich rozhovorech tak často věnujeme? Představte si Vaši mysl jako parket. Prohání se po ní spousta tanečníků a tanečnic. Páry se náhodně objevují, kombinují a zase mizí. Vaše mysl tančí tango v závitech tajuplného mozku. To, jaký tanec, jak v souladu a ladně myšlenky tančí, ovlivňuje Vaše rozhodování, chování i to, s kým se budete bavit. A tehdy přestávají myšlenky tancovat pouze uvnitř Vaší hlavy, ale tancují napříč s ostatními. Jak se naučíme tancovat se svými myšlenkami uprostřed vlastní mysli, tak budeme vlastním tancem ovlivňovat ostatní a zpětně jimi ovlivňováni. Zkrátka myšlenky tvoří propojenou síť – Ekologii mysli. Co do této sítě nebo chcete-li na tento parket budeme pouštět, to nás bude zpětně ovlivňovat. Nejprve bychom se tak měli naučit tancovat tango uprostřed naší mysli, než se s ním vydáme na promenádu dalších myslí – Například do komentářové sekce na facebooku.

Děkujeme našim SUPERBRAIN podporovatelům na Pickey!
Jste nejlepší!

@tomby42

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

MozekEpizoda 130
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat