Vyhledat


Když se řekne DOPAMIN, co se Vám vybaví? Mně osobně motivace, úsilí, potěšení, ale i závislost a vyhoření. Dopamin je jeden velký parťák našeho mozku a nikdy bychom se bez něj nedostali tam, kde stojíme dnes. Donutí Vás zvednout zadek každé ráno z postele a jít usilovat o všechno to důležité v životě. Ve dnešním dílu rozebíráme důležité pilíře fungování dopaminu.

Časové rozvržení podcastu

02:00Matté, Kofein, Žvýkačky a Dopamin 05:00Dopamin: Co dělá? 11:001. Mýtus dopaminu 18:00Je Dopaminový detox bullshit? 23:00 Rozdíl mezi motivací a úzkostí 27:00Baterka pro potěšení – Každé potěšení je vykoupeno bolestí 33:00Temná stránka vrstvení dopaminu
37:00Maximalizace potěšení a Neuspokojitelná neuspokojitelnost 48:00Dlouhodobá optimalizace dopaminu a růstový mindset 55:30Typy motivace 64:00Reciproční uzavírání a závislost 75:30Experimenty 86:00TIPY A NÁVYKY

“Stejný mechanismus, který motivuje nás, motivuje i mouchu. Dopamin je velmi evolučně konzervovaný”
 

Co Vás čeká ve dnešním dílu?

 • Co je to vrstvení dopaminu a proč bychom s ním měli pracovat?
 • Závisí potěšení na naší historii?
 • Fungují Dopaminové Detoxy?
 • Jaký je rozdíl mezi motivací a úzkostí?

To vše a ještě mnohem víc se dozvíte ve dnešním dílu o dopaminu! Přejeme příjemný poslech.


“Dopamin se vyplavuje, když si organismus myslí, že směřuje správným směrem.”

Dopamin je velice stará a konzervovaná molekula v organismech. Podílí se na celé řadě aktivit včetně pohybu, odměny, kontroly svalů, paměti a tak dále. Souvisí ale i se systémem, který nás každé ráno tahá z postele a nutí následovat “cestu”. Jaká ta cesta je? To závisí na tom, co zrovna potřebují naše primární potřeby a mnoho dalšího. Více se dozvíte ve dnešním dílu!

Navázali jsme spolupráci se SENS – Cvrččí protein je udržitelný a šetrný pro planetu. Je podobně kvalitní jako ten hovězí, ale využívá 2000x méně vody, 15x méně půdy a 12x méně krmiva a k tomu vyprodukuje 100x méně skleníkových plynů.
se SENS máme skvělou zkušenost a dělají chutné tyčinky, proteinové těstoviny, cvrččí mouku a protein.

S kódem BWA na damesene.cz máš SLEVU 15%

“Vrstvení dopaminu nám dělá těžší, si danou aktivitu užít znovu.”


Co je to vrstvení dopaminu a proč je důležité o tom mluvit? “Moderní ďábel je levný dopamin”, napsal Naval Ravikant. Dnes jsme neustále bombardování nejrůznějšími vjemy, které podněcují naše váčky dopaminu v mozku. Sociální sítě, přezpracované jídlo, seriály a tak dále. Jenže to vše má dopad na schopnost našeho prožívání potěšení? Jak? A co s tím můžeme dělat? To se dozvíte ve dnešním dílu!

ZDROJE:

Zvyšování dopaminu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC281732/?page=4 Gaetano Di Chiara 1988, 1992, Anna Lambke; Dopamine Nation
Yerba Maté studie: https://n.neurology.org/content/92/15_Supplement/P5.8-008
Myší Park: https://en.wikipedia.org/wiki/Rat_Park
Dvojitý dopamin hit z jídla: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30595479/
Senzitivita k benefitům: https://www.brainpost.co/weekly-brainpost/2020/3/24/dopamine-increases-our-sensitivity-to-benefits-k42s6?fbclid=IwAR30jGTBcZwG9NyAKk4zLt2aTWiuU9y0Yje4qdcfUgARNVlfhp8y_mfvXNw
Hudba a dopamin: https://www.psypost.org/2019/02/listening-to-the-music-you-love-will-make-your-brain-release-more-dopamine-study-finds-53059?fbclid=IwAR1ZV9gXibSsG10IJSA3eMLEQnzu-K-EDxp3So6s9q4bS6u7shfp7yNTtvA“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

komentář
 • Rád bych se vyjádřil k tomu vrstvení dopaminu atd..Predem se omlouvám za gramatiku, budu psát z mobilu.
  Je špatné srovnávat dopamin z čokolády s dopaminem ze serialu, nebo alkohol s pornem.. Kognitivní stimulace je velmi závislá na našem přesvědčení… mě třeba seriály přestaly bavit ze dne na den, když jsem si uvědomil, že edukativní obsah mi dává lepší odměnu, najednou jsem ztratil absolutní chuť si užívat smyšlené scénáře na zeleném plátně..

  Na Alkohol nebo cigarety, můžete mít názor jaký chcete, ale po konzumaci drtivá většina lidí zažije dopaminový boost a je jedno zda mají danou látku rádi či nikoliv.. to je prostě biochemie..

  Evolučně je dáno, že ta baseline dopaminu není jednotná pro všechny odměny, živočich musí po dobrém sexu se i dobře najíst, napít, udržet teplotu, socializovat a vyspat se.. Spíš si to představte, že pro různé potřeby existují různé nádoby, které je potřeba naplnit.. Jinak by živočich po sexu nebo jídle byl demotivován k naplňování dalších potřeb.

  Dopamin je velmi spojený s emocemi, emoce jsou takový obraz na monitoru, zatímco dopamin je zdrojový kod co stojí za tím obrazem společně s dalšíma přenašečama.. Spousta lidí už na facebook atd moc emocionalně nereagují, protože jsou na spoustu emocí z něj adaptovaní.. není to tak, že dopaminu dávají stejně a my jsme vůči němu přejezený.. Sám o sobě serial dopamin nedává, to jak náš mozek zpracuje emoce ze serialu, to ho vyplavuje a naše možky už jsou unavené a adaptované na tyhle kognitivní odměny..
  Dopaminový detox je spíše emocionalní detox, serialy, porno, alkohol… Emoce nás ovládají a napozadí toho všeho jsou neurotrasmitery a jejich systémy.. Bohužel stejně jako existuje svalová pamět, tak existuje i emocionalní pamět, takže stejně po pár dnech se velmi rychle na emoce adaptujete.. Dopaminový detox je spíše vhodný na přehodnocení priorit v životě, nic víc v tom nehledejte..

  Doporučuji pozvat do podcastu Jiřího Horáčka a pořadně s ním dopamin probrat, je to jeden z mála lidí, který dokáže vysvětlit fungování a propojení dopaminu s běžným životem lidí. Děkuji

Více z tohoto pořadu

BiohackingEpizoda 132
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

 • Natáčíme pro vás nové podcasty
 • Pozveme vás na offline akce
 • Společně budeme cvičit a meditovat