Vyhledat


Když se řekne DOPAMIN, co se Vám vybaví? Mně osobně motivace, úsilí, potěšení, ale i závislost a vyhoření. Dopamin je jeden velký parťák našeho mozku a nikdy bychom se bez něj nedostali tam, kde stojíme dnes. Donutí Vás zvednout zadek každé ráno z postele a jít usilovat o všechno to důležité v životě. Ve dnešním dílu rozebíráme důležité pilíře fungování dopaminu.

Časové rozvržení podcastu

02:00Matté, Kofein, Žvýkačky a Dopamin 05:00Dopamin: Co dělá? 11:001. Mýtus dopaminu 18:00Je Dopaminový detox bullshit? 23:00 Rozdíl mezi motivací a úzkostí 27:00Baterka pro potěšení – Každé potěšení je vykoupeno bolestí 33:00Temná stránka vrstvení dopaminu
37:00Maximalizace potěšení a Neuspokojitelná neuspokojitelnost 48:00Dlouhodobá optimalizace dopaminu a růstový mindset 55:30Typy motivace 64:00Reciproční uzavírání a závislost 75:30Experimenty 86:00TIPY A NÁVYKY

“Stejný mechanismus, který motivuje nás, motivuje i mouchu. Dopamin je velmi evolučně konzervovaný”
 

Co Vás čeká ve dnešním dílu?

  • Co je to vrstvení dopaminu a proč bychom s ním měli pracovat?
  • Závisí potěšení na naší historii?
  • Fungují Dopaminové Detoxy?
  • Jaký je rozdíl mezi motivací a úzkostí?

To vše a ještě mnohem víc se dozvíte ve dnešním dílu o dopaminu! Přejeme příjemný poslech.


“Dopamin se vyplavuje, když si organismus myslí, že směřuje správným směrem.”

Dopamin je velice stará a konzervovaná molekula v organismech. Podílí se na celé řadě aktivit včetně pohybu, odměny, kontroly svalů, paměti a tak dále. Souvisí ale i se systémem, který nás každé ráno tahá z postele a nutí následovat “cestu”. Jaká ta cesta je? To závisí na tom, co zrovna potřebují naše primární potřeby a mnoho dalšího. Více se dozvíte ve dnešním dílu!

Navázali jsme spolupráci se SENS – Cvrččí protein je udržitelný a šetrný pro planetu. Je podobně kvalitní jako ten hovězí, ale využívá 2000x méně vody, 15x méně půdy a 12x méně krmiva a k tomu vyprodukuje 100x méně skleníkových plynů.
se SENS máme skvělou zkušenost a dělají chutné tyčinky, proteinové těstoviny, cvrččí mouku a protein.

S kódem BWA na damesene.cz máš SLEVU 15%

“Vrstvení dopaminu nám dělá těžší, si danou aktivitu užít znovu.”


Co je to vrstvení dopaminu a proč je důležité o tom mluvit? “Moderní ďábel je levný dopamin”, napsal Naval Ravikant. Dnes jsme neustále bombardování nejrůznějšími vjemy, které podněcují naše váčky dopaminu v mozku. Sociální sítě, přezpracované jídlo, seriály a tak dále. Jenže to vše má dopad na schopnost našeho prožívání potěšení? Jak? A co s tím můžeme dělat? To se dozvíte ve dnešním dílu!

ZDROJE:

Zvyšování dopaminu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC281732/?page=4 Gaetano Di Chiara 1988, 1992, Anna Lambke; Dopamine Nation
Yerba Maté studie: https://n.neurology.org/content/92/15_Supplement/P5.8-008
Myší Park: https://en.wikipedia.org/wiki/Rat_Park
Dvojitý dopamin hit z jídla: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30595479/
Senzitivita k benefitům: https://www.brainpost.co/weekly-brainpost/2020/3/24/dopamine-increases-our-sensitivity-to-benefits-k42s6?fbclid=IwAR30jGTBcZwG9NyAKk4zLt2aTWiuU9y0Yje4qdcfUgARNVlfhp8y_mfvXNw
Hudba a dopamin: https://www.psypost.org/2019/02/listening-to-the-music-you-love-will-make-your-brain-release-more-dopamine-study-finds-53059?fbclid=IwAR1ZV9gXibSsG10IJSA3eMLEQnzu-K-EDxp3So6s9q4bS6u7shfp7yNTtvA“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

BiohackingEpizoda 132
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat