Vyhledat

172: Tipy & Nástroje Pro Duševní Zdraví

Jak připravit mysl na “temné” zimní měsíce? Je tu podzim. Venku ubývá světla a spolu s tím se mění naše cirkadianní rytmy, tělo a mysl, ale také naše odolnost vůči stresu a výkonnost. To vše má dopad na naše duševní zdraví a na něj bychom právě teď měli myslet nejvíc. Budou dny, kdy se možná objeví negativní myšlenky a emoce, ztráta smyslu nebo vyhoření. A zažít to může každý. Dnes se budeme bavit o tom, jak myslet na své budoucí já.

03:00Změna období a vliv na naše duševní zdraví 15:00Negativní myšlenky a 1. praktický tip 35:00Tipy: Dlouhodobé praktiky pro duševní zdraví 45:30Dukkha bias a koncept “člověče nezlob se” 57:30Mental Health check a sociální aspekt duševního zdraví 66:00Příroda a Tělesnost

Co se dozvíte?

 • Jak kultivovat své duševní zdraví?
 • Jak se připravit na zimu?
 • Jak pracovat s negativitou?
 • Jak to dělat způsobem, kterým se nezacyklíme sami do sebe?
 • Proč nastavovat budíky svému Já?
 • A jak na změnu perspektivy?

  To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.

Duševní Zdraví

Jedna věc je jistá. Sami se sebou strávíme celý zbytek života. Budeme se dívat na svět našima očima a vnímat ho i skrze myšlenky a zkušenosti, které máme. Každá zkušenost, situace a interakce ve světě bude obarvená tím, jak se cítíme uvnitř. A tady přichází do hry duševní zdraví. Protože má takový efekt na náš život, měli bychom se o něj starat. A to vyžaduje nějakou míru pozornosti a práce. Čeká nás čas, kdy slunce na obloze tráví méně času, melatonin tráví v mozku více času a to se podepíše i na tom, jak se cítíme ve své mysli a těle. Právě teď je čas na to, abychom si vytvořili prostředí, kde dostane naše duševní zdraví pilíře, o které se může opřít v době potřeby. A to mohou být rituály, návyky, psychohygiena nebo přátelé kolem. Chcete se dozvědět víc? O nejzajímavějších myšlenkách, nástrojích a strategiích pro podporu duševního zdraví teď na podzim se bavíme ve dnešním dílu.

Parťáky dnešního dílu jsou www.kuskakaa.cz  Přináší totiž do Česka jedny z nejkvalitnějších kakaí vůbec. A proč si takové kakao dopřát? Ukazuje se, že přináší celou řadu benefitů a má velký obsah flavanoidů a polyfenolů, vlastně najdete málo co, co by kakao v tomto ohledu překonalo. Kakao Vás taky hezky najede, má ale jemnější a delší efekt než káva. Tak jdi na www.kuskakaa.cz a zkus jedno z jejich kvalitních kakaí! Doporučujeme to z Kostariky, nebo Guatemaly.

Zdroje:


Něco dalšího pro mozek:

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako odbornou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

MozekEpizoda 172
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

 • Natáčíme pro vás nové podcasty
 • Pozveme vás na offline akce
 • Společně budeme cvičit a meditovat