Vyhledat

Stoicismus je nástrojem, který může využít každý z nás. V době, kdy se hroutí náš komfort, očekávání a plány je dobré se připravovat na nepředpověditelný svět, ve kterém se děje spousta překvapivých událostí. Člověk nemůže měnit události tak, jak se stanou, ale může si vybírat svou reakci. A tak i každé strádání se dá proměnit v příležitost. Mistry v tomto oboru byli Stoici, kteří dnes reprezentují filosofii stoicismu starou více než 2000 let. Patří mezi ně lidi různých rolí jako vládci v podobě Marca Aurelia, diplomaté jako Senecca, pisatelé jako Zeno, ale i otroci jako Epictetus, kteří si kultivovali sílu mysli v nelehkých časech, kdy byli i mučeni a zneužíváni. Stoicismus jim umožnil praktikovat vděčnost v dobách dostatku a sílu vůle ve chvílích utrpení a strádání. Jejich přístup jim umožnil budovat kvalitní vztahy, nahlížet na situace běžného života z jiné perspektivy a spoustu dalšího. Jejich slova jsou tak více než aktuální i ve dnešní době. Ve dnešním dílu se pobavíme o stále aktuálních myšlenkách našich oblíbenců. Přejeme příjemný poslech.

4 stoické myšlenky pro větší pohodu

Co se ve dnešním dílu dozvíš?

  • Co je to Stoicismus a jak ho můžeme využít?
  • Co všechno nás může mysl naučit o sobě a svém prostředí? 
  • Jak se přizpůsobit nově nastalým podmínkám? 
  • Jak pracovat s nedostatkem? 
  • Jak pracovat se sebevědomím?

Buď sochařem vlastní mysli pomocí stoicismu

Maxime Lagacé má na stoicismus jednoduchý recept: “Udělej správnou věc a pokračuj dál”, píše. Stoicismus je přístup k životu. Strategie, jak vyzrát na svou mysl. A nástroj, jak být nejlepší verzí sebe sama pro sebe i pro ostatní. Stoici sochali svou mysl nikoliv technologiemi, ale nástroji, které jsou s lidstvem po staletí. Patří mezi ně tužka a papír, meditace nebo jednoduché pokládání otázek. A jak na to? 

Připrav svou mysl na nečekané události. Sniž svá očekávání a zeptej se sám sebe na nejhorší možný scénář. Tato metoda pomáhá člověku vypořádat se z úzkostí z budoucích událostí. Nejhorší možný scénář totiž často nevypadá tak, že bychom zemřeli. Jedná se o každodení problémy, kdy jsme v úzkosti z nadcházejícící zkoušky, pohovoru nebo důležitého rozhodnutí. Pouhá otázka: “jaký je nejhorší možný scénář, který se mi v této situaci může stát?” trénuje mysl v uvědomování si toho, co je doopravdy důležité. 

“Pamatuj si jedno. Čím větší hodnotu přikládáme věcem mimo naši kontrolu, tím méně kontroly máme.” - Epictetus

Tento citát vám může připomínat východní filosofii buddhismu. Jde o to, že jen v přítomnosti máme vliv na okolní události. A to ještě k tomu jen na omezené množství, na ty, které se týkají přímo nás. Meditace je v tomto případě nástrojem, který nám pomáhá kultivovat všímavost a navracet se do přítomného momentu, abychom dělali lepší a kvalitnější rozhodnutí pro dlouhodobou budoucnost. 

Stoicismus je pro každého a začít můžeš už nyní

Začni s jednoduchými praktikami. Když tě něco tíží, něco čeká, něco trápí, polož si otázku “Můžu s tím něco dělat?”. Jestli ano, něco s tím udělej, jestli ne, nemá cenu se kvůli tomu trápit. Využívej otázek ve svůj prospěch. Buď kreativní a kultivuj si zvídavou mysl. Ta totiž není důležitá jen pro objevování světa, vynalézání věcí a obstarávání si jídla. Zvídavost umožňuje nahlížet na problémy z jiných perspektiv a bádat po podstatě věcí, včetně našich myšlenek. Před zvídavostí se jen tak neskryjí bludy naší mysli, které se nám snaží nakukat, že nejsme dost dobří, že se nám něco nepovede a tak dál. Pomocí stoicismu a jeho otázek se můžeme vždy efektivně vrátit do přítomnosti, kde máme na události největší vliv. Pro s vámi ve dnešním podcastu sdílíme 4 myšlenky pro větší každodenní pohodu. Přejeme příjemný poslech. 


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšlení
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat