Vyhledat

Mysl a Optimalizace Pro Vhled: Jak pomoci mozku generovat nové myšlenky?

O čem je dnešní díl?

Vhled! To je prostředek, na kterém stojí a padá naše vnímání světa. Každý vynález, technologie i komunikace. Každý posun dál. Bez vhledů bychom nežili ve světě takovém, jaký ho vidíme dnes. A přeci vhled není nic jednoduchého. Lidé jako T. A. Edison nebo Albert Einstein hledání vhledů zasvětili svůj život a díky tomu také přišli na věci, které navždy změnily svět. Vhled se ale neobjevuje jen tak. Nebo ano? Právě o tom jsme se bavili ve dnešním podcastu. Lidská mysl a vnímání totiž disponují nástroji, které nám vhled, speciálně v některých situacích, umožňují. Můžeme si optimalizovat kognici pro vhled? Jak s tím souvisí změněné stavy vědomí? Proč si zapisovat sny a může být člověk na snech závislý? Jak se pohybovat v komunikaci, abychom dospěli ke vhledům? Proč kultivovat své “chápadlo” reality? Proč si nastavovat budík pro své budoucí já? O tom a ještě více se dozvíte v dílu, který je bohatý na naše vhledy, které zrály několik měsíců. Ale kdo ví, třeba si v něm najdete i ten svůj?

01:30Spánková paralýza 03:00 Kryštofův sen a vzpomínky 06:00Temná stránka pamatování snů 07:10 Vojtův sen a noční můra 09:00 Afantázie – neschopnost vidět obrazy 11:00Vizuální a nevizuální představivost 12:45Sny a závislost? 14:00 Jak vzniká sen? A jak ho využít ke kreativním vhledům? 20:20Studie: Jak sny korelují s prožíváním?
22:30Jak stavíme koncepty v naší konverzaci? 26:00Chápadlo reality 31:00Percepční okénka lidí 36:30Co to znamená být dobrý člověk? A proč je komunikace tak důležitá? 41:00Introspekce, niterné doptávání a jiné způsoby vědění 47:10Proč vzniká závislost na změněných stavech vědomí? 52:20Meditace – Jedna z nejvýhodnějších závislostí 57:00Nastav si budík pro své budoucí já !

Vhled

Co vlastně vhled je? Představte si, že se snažíte řešit nějaký problém, jak v životě, tak v práci, či nějakou konkrétní logickou úlohu. Hledáte řešení, pracujete na to, ale vyřešit vám nejde. A najednou se to stane; “Aha moment” na který jste čekali. Objevili jste řešení. Vhled je právě zmíněný “aha moment”, kdy jste přišli na řešení,  které však bylo celou dobu před vašima očima. 

Můžete si to vyzkoušet na následujícím příkladu: 

  • Propoj těchto 9 teček 
  • Použij pouze 4 čáry
  • Nesmíš zvednou tušku/přerušit psaní čáry 

Nevíš si rady? To vůbec nevadí, pro řešení přejeď na konec článku.

A tohle je vhled. Řešení je přímo před námi, jenom jsme se na situaci koukali z určité perspektivy. Co se při vhledu stalo? Přerámovala se daná situace. Situace tedy zůstala stejná, změnil se pouze náš pohled na ní, doslova to, jak jsme si ji na první pohled zarámovali a vlastně si tím znemožnili přijít na řešení.

Dokonce jsou krásné studie, kde lidem se schopnost na to přijít na řešení tohoto problému nezlepší ani na základě rady “think outside of the box”, myšlení mimo krabici – nekonvenční myšlení. Což je u tohoto příkladu zarážející, ale dokud to nevidíme, prostě to nevidíme. 

Inteligence

Inteligence je schopnost hledat vzorce, paterny, patrnosti. To je zcela automatické a patrnost najdeme vskustu všude, mozek a mysl to za nás dělá automaticky. Jenže se může stát, jako u tohohle příkladu, že nám inteligence vnutí vzorec (patrnost) a to nám zamezí samotné řešení problému!

A takhle to je i v životě. Optimalizace kognice pro vhled je tedy fundamentálním aspektem našeho pohybu ve světě a optimalizaci našeho fungování. 

Anatomie Vhledu

Pro to abychom dosáhli vhledu (přerámování) musíme nejdříve rozbít stávající rámce – proces zvaný tzv. “Scaling down”, jakési škálování dolu a vybudovat nové – proces “scaling up” škálování nahoru.

Aby k vhledu došlo, protože v průběhu našeho života musí, abychom mohli žít a správně fungovat, tak máme vrozeno několik automatických mechanismů. Jeden z nich je třeba snění, nebo toulání mysli (mind wandering). To jsou přesně aktivity mozku a mysli, při kterých se rozbíjejí rámce a dávají rovnou mysli prostor tvořit nové, což se děje také automaticky. Jenže tenhle proces, je občas potřebný více, než méně a navíc tak trochu v dnešní přestimulované době blokujeme proces toulání mysli a přirozenou tvorbu vhledů.

Čím vším tedy mohu optimalizovat mysl pro vhled?

  1. Meditace – To můžeme vnímat jako proces rozbíjení rámců, děje se to aniž bychom si to uvědomovali.
  2. Všímavost – Stejně jako u meditace
  3. Stavy flow – Ten stav kdy jste natolik do něčeho ponoření, že ztratíte pojem o čase a o sobě 
  4. Psát si deník – Pište si cokoliv co vás napadne – Co jste dělali, jak jste se cítili, vaše myšlenky. Jeden z nejlepších nástrojů pro indukci vhledu
  5. Maximalizace náhody – Vhled stejně jako pro řešení problému (jak se ukazuje ze studií) platí, že přidání malého množství ruchu/chaosu či náhody zlepšuje schopnost řešení daného problému. Zkoušení nových náhodných věcí, může sloužit jako zdroj pro vhledy
  6. Změněné stavy vědomí – Doslova změna standardní mozkové aktivity a propojení, dochází tedy k zvýšení pravděpodobnosti pro vhled – nabourání starých patrností
  7. Zapomenuté způsoby vědění o kterých se bavíme v dalším 96. díle podcastu.
Tady je řešení problému devíti bodů:

Zdroje: 


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšlení
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat