Vyhledat

“Nejdůležitější změny přichází po holubičích nožkách”. Také už Vám chyběla ontologická nouze? Už nemusíte smuténkovat, protože dnes si znovu povídáme s profesorkou filosofie Annou Hogenovou. Tentokrát nás rozhovor zavedl na pole času, dopřednosti, smutku nebo nevyhnutelnosti.

Člověk nemůže nedělat chyby. Jsme bytosti, které se proviňují. Člověk si musí taky odpouštět. A když odpouští sobě, tak taky těm druhým.

Anna Hogenová

Časové rozvržení podcastu

05:00Jaký by měl být prezident? 19:00 Láska k moci vs. Láska k moudrosti 26:15 čas a dopřednost 32:00Prázdnota a Voják v zákopu 43:00Vůle k moci – má svou světlou stránku? 45:00Pokora a dokonanost 50:00Zrcadlení a Láska

Ty nejdůležitější změny ve světě přichází po holubičích nožkách. A abychom byli schopni tyto drápky zaslechnout, musíme být otevřeni. Musíme umět větřit.

Anna Hogenová

Ve dnešní epizodě:

  • Jaký by měl být prezident?
  • Dá se na vůli k moci najít něco dobrého?
  • Jak chápání času ovlivňuje náš život?
  • V jakém moderním mýtu žijeme?
  • A co je to zrcadlení?

    To vše a mnohem víc ve dnešním rozhovoru s Annou Hogenovou.

Dobro je k tomu, aby bylo dokonáno a poté už není dobrem. Dobro to je myšlenka míry. Míra je podstata tohoto světa a tu musíme vyhmatávat neustálým hledáním

Anna Hogenová

Vůle k moci

“Když se vůle k moci stane jedinou podstatu, je to průšvih. Proto je potřeba vzdělávání a kultura. Ale společnost také potřebuje mít účely a musí ty účely uspokojovat”. Ve světě není nic černo-bílé. Od prof. Hogenová často slýcháme o přemocňování – přemocňování tužeb, cílů i potěšení. A ve světě mozku toto přemocňování krásně reprezentuje neurohormon dopamin, ten neuspokojitelný neurotransmiter, který nás neustále žene za něčím dalším. Přemocňování! Ale kde bychom bez dopaminu byli? Přemocňování je součást života a mozku tak, jak ho známe a umožňuje nám přežít. Stejně tak ani “vůle k moci” se neobjevila jako nějaká slepá evoluční stezka. Slouží nám k tomu, abychom naplňovali své účely a ve valné většině případů nám tyto účely slouží k přežití. Kde je však onen rozdíl mezi vůlí k moci, která slouží a vůlí k moci, která se vytrhla z rukou? Zní to jednoduše jako facka, už o tom v našem podcastu mluvil například i Václav Dejčmar, ale přitom sami nejsme schopní nakreslit pevnou linii. Je to o míře! “Dobro to je myšlenka míry. Míra je podstata tohoto světa a tu musíme vyhmatávat neustálým hledáním” Chcete slyšet víc? Pusťte si dnešní podcast s prof. Annou Hogenovou.

KusKakaa – www.kuskakaa.cz  Přináší totiž do Česka čistá ceremoniální kakaa.. A proč si takové kakao dopřát? Ukazuje se, že přináší celou řadu benefitů a má velký obsah flavonoidů a polyfenolů. Tak jdi na www.kuskakaa.cz a zkus jedno z jejich kvalitních kakaí! Doporučujeme to z Kostariky, nebo Guatemaly.

Chcete nás podpořit? Koukněte na web KusKakaa!
Děkujeme všem, kdo přispíváte velkým dílem k naší tvorbě


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšleníEpizoda 179
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat