Jak se svět k mění k lepšímu? Jak ti pozitivita zlepšuje mozek, myšlení i zdraví? O tom a mnohém dalším se bavíme v dnešním dílu. Prožívání máme jen jedno, tak bychom se o něj měli starat no a jako lidé máme negativní bias a i kvůli tomu si mnoho lidí myslí, že svět je negativní místo. Není se čemu divit, negativita je všude kolem nás, protože zkrátka jednodušeji ukradne pozornost naší mysli. Dnes probereme evidence based pozitivitu, nejen v rámci dlouhodobých dat a trendů, ale i toho, jak pozitivní perspektiva zlepšuje náš mozek, myšlení, zdraví a jaké praktiky, které fungují si integrovat z pozitivní psychologie a mindsetu. A neboj, nebude to nasazování si růžových brýlí, ale spíš sundavání těch černočerných, které nám nasadila evoluce. Ve finále nám tohle všechno pomůže s tím přijmout a vypořádat se s problémy dnešní doby a našich vlastních životů.
Časové rozvržení podcastu
Často můžeme mít díky médium pocit, že svět je jen negativní. Opak je ale pravdou, svět je v naprosté většině neutrální a v extrémech pozitivní a negativní. Média si vytahávají 1%, které je negativní, protože to je to, co spíš ukradne naši pozornost.
Ve dnešní epizodě:
- Proč máme tendenci vnímat svět negativně?
- Jak se svět v mnoha ohledech mění k lepšímu?
- Jak nám pozitivita zlepšuje mozek, myšlení a zdraví?
- Jaké praktiky z pozitivní psychologie mají evidenci?
O tom všem a mnohem více se dozvíte ve dnešním nabitém dílu.
Negativity bias
Tahle naše negativní předpojatost se pak promítá o smýšlení o světě a našem životě. Dokonce se často i v kruzích filosofie a vědy bere pozitivní pohled jako naivní a negativní pohled jako seriózní a realistický, ale musíme upozornit, že pozitivní pohled může být stejně tak relevantní a realistický! Pohybujeme se světem, kde je ohromný nepoměř pozitivních a negativních zpráv, které nás bombardují i když nechceme. Ovlivňuje nás to i podvědomě, i když se tomu vyhýbáme, ovlivňuje to totiž lidi kolem nás a ve finále celou společnost. Svět se ale v mnoha ohledech zlepšuje, jen o tom často nevíme. A právě v momentech, kdy nám není nejlépe, nemáme se o co opřít, proto chceme přinést pozitivní perspektivu a evidenci pro to, jak je svět v mnoha ohledech lepší a lepší.
Pozor, tohle ale není ignorování problémů, kterým stále čelíme. Naopak, tahle perspektiva nám dává sílu si je uvědomit, přijmout a podívat se na to, co s tím můžeme dělat. Velmi nám pomáhá také dlouhodobá perspektiva, protože o dlouhodobých trendech to právě je a zde jich je hned několik, které se stále zlepšují. Je důležité o nich vědět, protože svět vnímáme naším mozkem a myslí, proto jsou informace zcela zásadní pro náš světo-pohled a svět-názor. To pak zpětně pozitivně ovlivní náš život a mi pak můžeme zase svět udělat o trochu příjemnějším místem, ať je to jen díky tomu, že se usmějeme na kolemjdoucího, nebo někomu pomůžeme.
- Ozónová díra se zmenšuje 1
- Na planetě je více zeleně než před 20 lety 2
- Extrémní chudoba se snížila z 36% na nějakých 9% mezi roky 1990-2019 3
- Světový nedostatek potravy se snižuje 4
- Nucená dětská práce se snižuje z 16% v roce 2000 na 9,69% v roce 2016 5
- Průměrný věk dožití se zvyšuje (o 6 let od roku 1990)
- Dětská úmrtnost se snížila o polovinu z roku 1990
- Mateřská úmrtnost se snížila o 43% z roku 1990 do roku 2015
- Průměrná výška člověka se zvýšila – Může se zdát jako triviální a nic nevypovídající, ale opak je pravdou, výška je znak prosperity společnosti a dostatku zdojů
- Parazitický případy se snížili, u některých dokonce o 99% z roku 1986 do roku 2020, jako třeba Guiena worm (vlasovec medinský)
- Počet Američanů co reportovalo kouření v posledním týdnu se snížilo z 45% v 50 a 60. letech na 16% v roce 2021
- Jsme nejvzdělanější a počet let strávených ve škole se všude zvyšuje
- Sluneční a větrná elektřina se stává levnější a efektivnější
- Snížila se nám pracovní doba z 68 hodin týdně v roce 1870 na 40 hodin týdně v roce 2000 v bohatých zemích
Pozitivní myšlení a psychologie
No a v podcastu se taky dozvíte, jak nám pozitivní myšlení ovlivňuje mozek. A to výrazným způsobem, zlepšuje nám well-being, schopnost řešení problémů, pružnost naší mysli v podobě kognitivní flexibility, učení, soustředění, ale i zdraví a pravděpodobněji se dožijeme delšího věku. Pozitivní stavy skýtají celou řadu žádoucích stavů pro náš organismus a dlouhodobě je to jedna z nejvýhodnějších věcí, jakou si v životě kultivovat.
Praktiky:
Do svého života můžete zařadit pár jednoduchých intervencí, které mají evidenci pro zlepšení well-beingu a dalších věcí.
- Psaní si deníku vděčnosti
- Vizualizovat pozitivní událost a pocity s ní spojené
- 1 Pozitivní nádech a výdech
- Socializování
- Kultivovat si optimistické perspektivy
KusKakaa – www.kuskakaa.cz Přináší do Česka jedny z nejkvalitnějších ceremoniálních kakaí vůbec. A proč si takové kakao dopřát? Ukazuje se, že přináší celou řadu benefitů a má velký obsah flavanoidů a polyfenolů. Tak jdi na www.kuskakaa.cz a zkus jedno z jejich kvalitních kakaí! Doporučujeme to z Kostariky, nebo Guatemaly.
Zdroje:
https://www.givingwhatwecan.org/blog/is-the-world-really-getting-worse
- Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram nebo Facebook
- Podpořte nás jednorázově nebo na startovači
- Zadej kód “BWA” pro 10% slevu na UpLife.cz a Herbal-Store.cz
“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”