Vyhledat

Sebereflexe a Nástroje na Vyhoření

To nejlepší z roku 2021! Ve dnešním dílu s Vámi sdílíme nejlepší myšlenky, studie, koncepty, knihy a seriály z uplynulého roku!

Časové rozvržení podcastu

01:00 Sebereflexe a vnímání odměny 08:00Vnitřní bullshitter a teorie chtíče 12:30Nejlepší knihy a seriály roku 2021 24:00Exterocepce, Interocepce a destruktivní emoce 39:00Ekologie Mysli, Spiritualita vs. Racionalita 49:007 Stoických principů ke štěstí 63:00Další knížky a seriály 71:00Brandolliniho zákon a Informační dealeři

Úkolem filosofa je zaměřit se na své myšlenky a podrobit je testu

Ve dnešní epizodě:

  • Jaké Sci-Fi nám vytřelo zrak?
  • Můžeme si kalibrovat naše vnímání?
  • Kdo jsou to “hypersenzitivní lidé”?
  • Co je to vnitřní bullshitter
  • Kterých 7 stoických principů ke štěstí nás minulý rok nejvíce bavilo?

    To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.

Šachy mě naučily klást si otázku “Co právě teď nevidím?”

Rok je dlouhá doba, za kterou se člověk někam posune, něco zapomene a něco nového se naučí. Informace jsou náš život. Náš informační jídelníček je složen z témat kolem mozku, mysli, biohackingu fascinujícího světa kolem nás a také z praktické filosofie. Co si budeme povídat, je to občas trochu nepořádek se v tom všem vyznat a odlišit signál od šumu. V Brain We Are se snažíme ty užitečné odlišit od těch neužitečných, a ty pak předáváme dál ve formě podcastu nebo článků.

Za poslední rok nás zaujala spousta věcí – Knih, Seriálů, Studií, Přednášek, Koníčků. Ve dešním dílu sdílíme ty nejlepší z nich.


Stoici zase vedou

V naší knihovně se pnou pýchou knihy praktické filosofie stoicismu. Je to totiž jeden z nejužitečnějších nástrojů pro práci s představovanou budoucností a minulostí vůbec. tedy alespoň podle nás. Za poslední rok jsme vybrali 2 knihy, které nás nejvíce ovlivnily. Obě jsou od Ryana Holidaye 1) Klíčem je klid a 2) The Daily Stoic.

(Na Audiolibrix seženete oba dva tituly a s kódem BWA máte 10% slevu)

Areté oka je dobře vidět, Areté nože je dobře krájet. Co je tvoje Areté?

Queens Gambit a The Last Dance

Asi Vám neunikly seriálové trháky na Netflixu jako jsou tyto dva. A jestli ano, tak je můžeme jedině doporučit. Queens Gambit s Anyou-Taylor Joy zaujme i nešachové fanoušky. My jsme díky tomu propadli novému koníčku, kterým jsou právě šachy. A proč jsme je zmínili ve dnenší dílu?

Nejen, že je to skvělý mentální trénink, šachy nám ale také poskytují spoustu vhledů do každodenního života. Během každé hry si člověk může procvičit celou řadu mentálních modelů jako jsou 1) kauzalita 2) efekty druhých a třetích řádů 3) Slepota k ušlým příležitostem a spousty dalších. Celá hra prochází několika fázemi a je fascinující, jak se člověk učí v průběhu času o nich přemýšlet a trénovat tak svou mysl a pro všední příležitosti. To bychom nebyli my, abychom z šachů neudělali nějakou praktickou metaforu pro život!

Druhým ze jmenovaných je seriál, který bych nazval “optimalizátor dopaminu”. Proč? Je o největším basketbalistovi všech dob Michaelu Jordanovi a jeho “ostrém” mindsetu, bez kterého by se nikdy nedostal tam, kde byl.

Proč bych se měl strachovat o to, že ten koš netrefím, dokud na něj sám nevystřelím?

Michael Jordan

To je jen střípek ze všech postřehů, které s Vámi sdílíme ve dnešním dílu. Mezi další se můžete těšit na nástroje pro práci s emocemi, vhledy ohledně vnímání a vědomí, nejlepší Sci-Fi, co jsme kdy četli a spoustu dalšího! Přejeme příjemný poslech.

Partnerem epizody je UpLife – kde najdete funkční
a zodpovědné doplňky stravy se zaměřením na dlouhověkost, výkonnost a mozek, na jejichž výběru se v Brain We Are spolupodílíme.

S kódem BWA na UpLife.cz máte SLEVU 10%


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšleníEpizoda 140
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat