Vyhledat

Vesmír a Lidstvo

Co spojuje expanzi civilizací do kosmu, transhumanismus a speciální mikroskopickou metodu s ultravysokým rozlišením? Náš dnešní díl! Do kterého přijal pozvaní Prokop Hapala Ph.D., držitel ceny Neuron za rok 2021! Společně prozkoumáme jeho vědeckou činnost, ale také si informovaně zaspekulujeme nad sci-fi scénáři, které na lidstvo jednoho dne mohou čekat. Proč by mělo lidstvo expandovat do kosmu? Jak by mohl vypadat “interface” mezi mozkem a technologií? Jsou atomy jako chia semínka? A jakým směrem se bude dál ubírat výzkum Prokopa Hapaly? Tento rozhovor jsme si neskutečně užili a doufáme, že si ho užijete i vy. Přejeme příjemný poslech.

Minutáž

03:00Co spojuje Zájmy Prokopa? 10:00Fyzika a Realita 15:00Osidlování vesmíru 24:00Samotáři v evoluci 29:00Singularita 37:00Emoce, Společná mysl, Transhumanismus a Neuralink 50:00Molekulární stroje a nanoboti pro expanzi do vesmíru 63:00Co jsou to atomy a JAK je můžeme pozorovat? 72:00Kvantová mechanika a Kvantové tunelování v mikroskopii

Podcast vzniká v rámci edice nadačního fondu NEURON 

který podporuje excelentní vědce a vědkyně, propojuje světy vědy a businessu a rozvíjí moderní mecenášství 

Prokop Hapala


Prokop Hapala pomohl teoreticky objasnit základní principy ultravysokého rozlišení v mikroskopii atomových sil a skenovací tunelovací mikroskopii. Podílel se také na vývoji metod pro automatickou rekonstrukci 3D molekulárních struktur z mikroskopických snímků pomocí neurální sítě. Tyto práce jsou vědeckou komunitou uznávány jako zásadní pro zobrazení atomů, vazeb a elektrických polí v jednotlivých molekulách

Vesmír je komplikované místo pro život a ještě komplikovanější pro jeho pochopení. Lidstvo zkoumá taje Vesmíru po několik staletí. Je až neuvěřitelné, kam věda pokročila za několik stovek let – od prvního teleskopu, až po nedávno vypuštený a ve Vesmíru úspěšně rozvinutý Webbův teleskop, který by nám mohl pomoci objasnit, jak samotný Vesmír vůbec započal a co se skrývá v jeho dálkách. Nejen, že nám věda pomáhá zírat dál do hrdla Vesmíru, také nám pomáhá pozorovat ho na těch našim očích neviditelnějších úrovních, jako je ta atomární. Náš dnešní host pomohl objasnit a vyvinout metodu pro takové mikroskopické pozorování. Díky tomu můžeme pozorovat a simulovat atomy a jejich interakce. A přitom si to celé můžeme představit docela jednoduše – jako takovou gramofonovou desku, která nejjemnějším způsobem “čte” povrch atomů, kde sbírá informace, a poté je posílá k simulaci zobrazení pro naše oko a smysly zachytitelným způsobem.

Chcete se dozvědět víc nejen o pozorování atomů, ale například i o expanzi do Vesmíru a těžení asteroidů? Vydejte se s námi do příběhové, informačně spekulativní, ale také fakticky nabité diskuze s fyzikem a držitelem ceny Neuron Prokopem Hapalou.

“Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti” 

NEURON


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

HostéEpizoda 139
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat