Vyhledat


Proč hvězdy svítí?

Noční obloha je v každé vteřině plná zajímavých příběhů, z nichž na vlastní oči pozorujeme jen pouhý střípek. Exploze, rudí obři, bílí trpaslící nebo černé díry s velkým apetitem, ve Vesmíru zkrátka není nuda. Své o tom ví i náš dnešní host, astrofyzik Mgr. Ondřej Pejcha Ph.D., který studuje exploze, srážky a splynutí hvězd. Vydejte se s námi okny astronomů do Vesmíru a poznejte život a smrt hvězd.

Časové rozvržení podcastu

01:00Představení Astrofyziky 04:20Exploze ve Vesmíru 05:45Jak se dělá astronomie? 07:00Co o Vesmíru víme? 08:15Jak daleko do Vesmíru dohlédneme? 09:00Proč se o hvězdy zajímat? Na co všechno mají vliv? 12:00Chemické složení Vesmíru 13:30Jak vzniká hvězda? 15:00Proč Slunce svítí? A kde se berou fotony? 22:20Vývoj hvězdy
26:00Bílý trpaslík a Rudý obr 32:30Supernovy, Černé díry, Neutronové hvězdy 38:00Dvojhvězdy a souputníci 42:30Gravitační vlny a jejich detektor LIGO 52:00Černé díry a budoucnost Vesmíru 64:30Temná energie 67:30Výbuchy Supernov pozorované ze Země 71:00Nejbližší kandidát na výbuch 80:00Co je teď zájmem Ondřeje Pejchy 82:00projekt LISA

Co se dozvíte ve dnešním podcastu?

  • Proč jsou tak důležité exploze ve Vesmíru?
  • Jak vznikají chemické prvky?
  • Co se stane s naším Sluncem?
  • Jak hvězda vzniká a zaniká?
  • Co můžeme na nebi pozorovat?
  • Co jsou to dvojhvězdy?

Ondřej Pejcha

Věnuje se výzkumu časové proměnnosti hvězd ve Vesmíru. Mezi ty patří vznik a vývoj objektů jako jsou bílí trpaslící, rudí obři, neutronové hvězdy, černé díry, masivní exploze zvané supernovy nebo silné interakce dvojhvězd a jejich případné splynutí. Absolvoval MFF UK v Praze, Ohio State University v USA a také působil na Princetonské univerzitě, kde získal postdoktorální stipendium NASA Hubble pro výzkum interakce dvojhvězd. V roce 2019 získal cenu NEURON pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika.


Vývoj hvězdy


Naší nejbližší hvězdou, s níž je úzce spjatá naše existence a celý život na Zemi, je Slunce. “Naše” hvězda jako spousta dalších hvězd vznikla z hvězdné mlhoviny, z mračna prachových částic a plynů a příčinou narůstajícího tlaku a hustoty zažehla ve svém středu termo-nukleární reakci, začala hořet. Každý den tak vidíme na obloze velký hořící balón vyzařující teplo a světlo. Co se s takovou hvězdou však stane dál?

Hvězdy mají osud určený zejména svou hmotností. Astronomové pozorují různé druhy a různá vývojová stádia hvězd od žlutých trpaslíků, kterou je právě naše Slunce, přes nejpočetnější červené trpaslíky, rudé obry, až po bílé trpaslíky, neutronové hvězdy, a nakonec i černé díry. Velmi hmotné hvězdy přitom svůj vývoj mohou končit výbuchem supernovy a zhroucením do neutronové hvězdy či černé díry. A proč je zánik hvězd tak důležitý pro další vývoj Vesmíru? Poslechněte si explozivní a hvězdný rozhovor s astrofyzikem Ondřejem Pejchou.

Podcast vzniká v rámci edice nadačního fondu NEURON 

který podporuje excelentní vědce a vědkyně, propojuje světy vědy a businessu a rozvíjí moderní mecenášství 

“Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti” 


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Fyzika a VesmírEpizoda 119
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat