Vyhledat

135: Forenzní Genetička o Zločinech, Vině a Trestu, Omylech ve Vnímání a Problémech v Soudnictví

Existuje něco jako dokonalý zločin?

DNA je všudypřítomná molekula, která se spolu s našimi buňkami, slinami, kůží a vším dalším trousí po světě kolem. Po celém světě. Zůstává i na místech, kde jste nikdy nebyli. Co se stane, když se DNA objeví na místě trestného činu? Do dnešního dílu přijala pozvání forenzní genetička Halina Šimková, aby poodhalila, jak genetika pomáhá v pátrání po zločincích a mnohem více! Bavíme se o chybách v úsudku a jaké dopady to má například na systém soudnictví. Co všechno mozek “nechápe”? Co je to Basenovská inference a proč ovlivňuje náš každodenní život? Jaký vliv mají technologie na mozek?

00:00Your Title
00:00Your Title

Podcast vzniká v rámci edice nadačního fondu NEURON 

který podporuje excelentní vědce a vědkyně, propojuje světy vědy a businessu a rozvíjí moderní mecenášství 

Efekt hladového soudce a chyby ve vnímání


Ze studia mozku a chování vyplývá spiusta zajímavých faktů. Například ten, že lidský úsudek není pouze racionální, ale je ovlivněn spoustou faktorů. V soudnictví je známý například “efekt hladového soudce”. Studie z Izraele z roku 2011 poukázala na jev, kdy zvyšující se mentální únava vedla soudce k udělování daleko přísnějších trestů před obědem, než po obědě. (1) Mozek u vykonávání vysoce profesionálních mentálních činností, stejně jako u těch všedních, podléhá v rozhodování nejrůznějším faktorům a biasům. Mezi ně patří i únava, předpojatosti nebo neschopnost chápat vícero proměnných jako je tomu u Bayesovské inference.

Některé z těchto faktorů krásně popsal Daniel Kahneman ve své knize “Myšlení rychlé a pomalé”. Abychom to zjednodušili, mozek nemá v oblibě za každou cenu vyhledávat správná rozhodnutí, která jsou často složitá s více proměnnými. Často tak “sáhne” po zkratkách a zjednodušujících možnostech, napříkald vyplývajících ze statusu quo. To má dalekosáhlé dopady nejen na náš všední život, ale také například právě na systém soudnictví. Jaké? O tom si poslechněte ve dnenším dílu podcastu.

“Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti” 

NEURON

ZDROJE:

CENTRUM PRO BAYESOVSKOU INFERENCI
Přednáška o Baesovském myšlení


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

HostéEpizoda 135
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat