Vyhledat


Když se řekne VHLED, co se Vám vybaví? Historie vhledu je stará jako lidstvo samo a celá civilizace stojí na vhledech těch, co tu byli před námi. Vhled je něco, co Vás přepadne. Umožní vidět nové možnosti, vyřešit hádanku či problém a myslet inovativně. Co nám Neurověda říká o vhledu? Jaká je stinná stránka inteligence? V čem jsou geniální hádanky? A jak si optimalizovat kognici pro vhled? Poslechněte si dnešní díl podcastu!

Časové rozvržení podcastu

01:00Kryštofovo ranní překvápko 03:00Vhled a jeho příklady 08:10Škatulkování vlastního poznávání a tvorba konceptů 11:00 Stinná Stránka Inteligence a Vervaekeovská Moudrost 16:403 Logický hádanky 23:30Moudrost těla a Intuice – Já to úplně nefeeluju 41:00Neurověda vhledu a změna perspektivy 57:30RED PILL

“Vhled je něco, co tě téměř přepadne”

Co vede ke vhledu?

  • Pozitivní nálada
  • Otevřená mysl
  • Méně stresu
  • Rozšíření perspektiv
  • Maximalizace Náhody

“Civilizace pravděpodobně stojí na vhledu nějakýho vopičáka”

Podívejte se kolem sebe a uvidíte spoustu zázraků. Telefony, technologie, domy, elektrárny, školy a spousty dalšího. Jsme součástí civilizace, která všechny tyto vymoženosti vytvořila díky geniálním jedincům a požadavkům jejich doby. Každá technologie, včetně té první, za kterou můžeme považovat klacek v rukou chytrého opičáka před sta tisíci lety, stojí na vhledu. Na specifickém stavu mozku, který zjistil, že může udělat něco jinak, že může vyřešit problém naprosto inovativním způsobem. Naši předchůdci, kteří si osvojili tak jednoduchou věc, jako je klacek nebo kámen, se postupem času naučili nich kontrolovat oheň, vytvářet ostří a obstarávat si potravu daleko efektivnějším způsobem. Dnes stojíme na geniálních vhledech všech generací před námi. A jako na ně, i na nás neustále číhají vhledy dnešní doby, které nám umožní lépe řešit problémy, dívat se na věci inovativním způsobem a učit se o světě tak, jako nikdo před námi. Chcete vědět, co vede ke vhledu? Jak kultivovat dobrou intuici a moudrost? Pusťte si dnešní díl!

Navázali jsme spolupráci se SENS – Cvrččí protein je udržitelný a šetrný pro planetu. Je podobně kvalitní jako ten hovězí, ale využívá 2000x méně vody, 15x méně půdy a 12x méně krmiva a k tomu vyprodukuje 100x méně skleníkových plynů.
se SENS máme skvělou zkušenost a dělají chutné tyčinky, proteinové těstoviny, cvrččí mouku a protein.

S kódem BWA na damesene.cz máš SLEVU 15%



ZDROJE:

98. díl Podcastu – Existenciální módy
Problém devíti teček
Split Brain experimenty – Wikipedie
Michael Gazzaniga
Prepared mind https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17100789/
Cognitive neuroscience of insight: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24405359/
Studying insight problem solving with neuroscience methods https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17434418/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18702591/
New approaches demystifying insight – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15953756/
Cognitive neuroscience of insight Aha! – http://cdp.sagepub.com/http://cdp.sagepub.com/content/18/4/210http://cdp.sagepub.com/cgi/alertsEmailAlerts:http://cdp.sagepub.com/



“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšleníEpizoda 134
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat