Vyhledat

O dialogu, rebéliích i posvátnu

Co se stane, když se potkají dva biologové a farářka? Aby člověk pochopil, co se druhému odehrává v mysli, jak přemýšlí a co je pro něj důležité, je třeba setkat se v konverzaci. Otevřeně, zranitelně a hluboce. Dnes si povídáme v kostele svatého Mikuláše s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou o tom, jak vnímá svět, jak je pro ni důležité slovo a naslouchání nebo o tom, zda-li v sobě neupozaďuje svou rebelskou stránku. Co je to dialogos? Měli bychom více myslet na sebe ? A jak navrátit posvátnost k člověku? To vše a ještě více se dozvíte ve dnešním trialogu s Martinou Viktorií Kopeckou. Přejeme příjemný poslech.

Časové rozvržení podcastu

02:00Dialogos 09:00Rozhovor sám se sebou 20:00Komunikace jako vzájemné hledání signálu a ladění rádia 28:00Potřeba stávat se sebou samým a mozaika každého z nás 36:00Život jako dech, dech jako inspirace 42:00Pozitivní sobeckost a hledání rovnováhy
46:30Odpovědnost k celku a k budoucímu 61:00Otevřenost a Hloubka 76:00Jak navrátit posvátnost blíž k člověku? 86:00Co Martina Viktorie Kopecká dělá po večerech? 94:30Červená pilulka poznání 99:30Smysl Života

Jsou venku naše vlastní Brain We Are doplňky stravy! A s kódem “BWA” máš klasicky 10% slevu!

Martina Viktorie Kopecká

Česká farářka Církve československé husitské. Vystudovala teologii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, poté psychologii a pedagogiku. Nyní působí jako farářka v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Svůj život a všední postřehy vypisuje na svém blogu Deník farářky, který znyní vychází i v knižní podobě.

Nerozumět si je normální…

Říká Martina nedlouho po začátku nahrávání. V dialogu je lehčí mluvit, než-li poslouchat. Při mluvení se z nás linou slova v proudu, ale při poslechu je musíme interpretovat a porozumět jim, čímž svou jasnost náhle ztrácí. A právě zde se často nachází kámen úrazu, nedorozumění a nepochopení. V našem dnešním nahrávání experimentujeme s tím, jak “jít skrze slova”. Být spolu-účastníky konverzace, nechat se jí ovlivňovat, nechat si otevírat nové dveře myšlenek v mysli, a to vše s nejasností, kam nás taková konverzace může zavést. A jedině tak můžeme nahlédnout alespoň kouskem oka na střípek dění, které se odehrává v cizích myšlenkách.

Nechci mít touhu rovnou porozumět, ale zavnímat. Slyšet tu věc, co se říká a najít 1000 významů, které ten člověk může myslet. Zeptat se ho jednou, zeptat se ho znova. Obmapovat si to a vlastně pořád nemít pocit, že mu rozumím.

Martina Viktorie Kopecká

Prokrastinace, která není bezbřehá, je očistná jako výdech

Martina Viktorie Kopecká

Není vůbec banální, že já jsem, ty jsi, my jsme. V tom je tolik odkazů minulých generací

Martina Viktorie Kopecká

Dalším smysluplným zdrojem informací, který stojí za tvou pozornost včetně zajímavých hostů jako jsou bratři Sedláčkové či Anna Hogenová, je naše smysluplná série!

Partnerem dnešní epizody je FONDEE – investiční aplikace, která nám dává smysl. Pokud nás chcete podpořit, klikněte na odkaz a navštivte jejich stránky. Při registraci zadejte kód “BWA” pro 3 měsíce investování zdarma. Podpoříte tím nás, sebe i jeden skvělý projekt!

Odkazy:


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

HostéEpizoda 126
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat