Vyhledat

127: Večerní Show – Druhý Mozek a Práce s Informacemi

Vojta s Kryštofem se dnes pustili do svého “Druhého mozku”, co to je?

“Nepraktikuj to, čím se nechceš stát”. Je skoro půlnoc a my nahráváme tento podcast. Bavíme se o něčem, co nás denně obklopuje, co řídí naše životy a ovlivňuje, kým se staneme v budoucnosti – O Informacích.

Jak filtrujeme informace? Proč si budovat tzv. “Druhý mozek”? Jaký je rozdíl mezi Lovcem a Sběračem v kyberprostoru? Proč zkoumat svůj “Strom poznání”? Co je to reakční flexibilita? A proč se každé naše rozhodnutí počítá?

Časové rozvržení podcastu

01:00Večerní podcast a Druhý Mozek 10:00Jak uvažuje mysl? Paměť, záznam a psaní 17:00Jak porozumět a zapamatovat si informace, které konzumuji? 22:00Strom Poznání a první principy 28:00Lovec vs. sběrač informací a mindset dostatku vs. mindset nedostatku
36:00“Jsi výsledkem 3.8 miliardy let evoluce, tak se podle toho chovej” 40:30Reakční flexibilita a efekty 2. a 3. řádu 46:00Principy konzumace jídla a informací 54:30Powerful shrnutí dílu

“Nepraktikuj to, čím se nechceš stát.”

Sam Harris


Druhý mozek

Žijeme v informačním světě, bez pochyb. Každý den krmíme svůj mozek aktualitami ze světa, tasky z práce, novinkami ze světa blízkých a spostou dalšího. V tom všem máme také své zájmy, cíle a ideální verze “Já”, které na nás čekají v budoucnu. Jenže.. kde vzít čas, abychom se k nim jednoho dne dostali? Jak navigovat svůj život tak, abychom dosáhli svých cílů a naplnili své potřeby?

Čas je neúprosný a stejně jako informace, valí se skrze nás a je mu to jedno. Ale právě to, co konzumujeme ovlivňuje to, kým se stáváme v budoucnu. Proč tedy věnovat více pozornosti informacím a myšlnkám, které se objevují samovolně v mysli?

Každý moment je střela na branku

Chris Williamson

Každá informace, která kdy pronikne do našeho mozku, ovlivní zbytek našeho života. Nebo alespoň to, jak prožijeme další vteřinu. Pokud si my neuspořádáme informační dietu, kterou konzumujeme, média, lidé a internet to udělají za nás. A bude daleko více pasivní, než by naše cílevědomost chtěla. Drobný krok, kterým můžeme přehodit směr rozjetého vlaku našich rozhodování, je dělat si reflexe a záznamy informací. Pečovat o svou informační dietu stejně jako se staráme o své jídlo.

Opakují se ti myšlenky v hlavě, na základě toho, co přijímáš za informace, uvědom si svoji informační dietu

Kryštof

Co je na “Druhém mozku” nejlepší je, že do něj pak kdykoliv během života můžete nahlédnout. Čeká vás za dlouho důležitá přednáška či práce? Pište si jednotlivé poznámky během dnů, které se jednoho dne nahromadí do materiálu, který můžete použít! Nebo nakouknete do již hotových poznámek z různých oblastí a vznikne z nich něco nového. Co však druhý mozek posouvá na další úroveň je – předávání informací dál.

Jakmile to učíš, začneš si teprve všímat toho, co nevíš.

Kryštof

Teprve když vlastnoručně z náhodně uspořádaných informací udělám řád a vyberu z nich ty nejdůležitější koncepty, na kterých dané “téma” stojí, mám pocit, že o něm něco vím. Předávání informací dál nás nutí je uspořádat a sbalit do srozumitelné podoby. Pro mozek je to metaHACK na učení a posouvání se v čemkoliv! A přitom nemusíte rovnou vylézt na pódium před stovky lidí. Založte si instagram s tématem, které vás zajímá. Začněte nahrávat podcast. Pište blog. Udělejte YouTube video. Dejte si závazek, který vás donutí začít “přemýšlet” svým druhým mozkem.

Jak na to?

Chcete se něco naučit? Nebo jen něco jiného nezapomenout? Začněte si vést “Druhý mozek”! Může to být systém zápisků v sešitech nebo v počítači. Zaujalo vás něco? Zapište si to! Třiďte si své záznamy do “šuplíků” vašich zájmů. Uspořádejte si kyberprostor, aby sloužil Vám, a nikoliv jen vy jemu. Ve dnešní době existují skvělé nástroje, které nám umožňují lépe pečovat o svou digitální hygienu a tím se i více starat o to, kým se v procesu života stáváme. Jak rozvíjíme svůj strom poznání a dovedností. Ale hlavně, jací jsme lidé, jak se cítíme ve vlastní mysli a jak se podílíme na světě kolem.

Jaké nástroje s tím mohou pomoci?

  • Pište si deník – Papírový či digitální
  • Zaznamenávejte si myšlenky, co vás zaujmou
  • Reflexe – dejte si čas a projděte si nahromaděné informace
  • Starejte se o svůj kyberprostor – Jaké stránky navštěvujete nejčastěji? Jaké informace konzumujete pasivně? Co s vámi dělají? Který typ informací je pro vás priorita?

    Užitečné aplikace:
  • One Note – Uspořádejte si své zápisky do “šuplíků”
  • Evernote
  • Facebook Feed Eradicator – Limitujte obsah své zdi na Facebooku
  • Pocket – uložte si stránku / článek na později
  • TweetDeck – Mějte uspořádané twitterové účty, které vás zajímají

Děkujeme našim SUPERBRAIN podporovatelům na Pickey!
Jste nejlepší!

@tomby42
@elis

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Mozek a myslEpizoda 127
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat