Vyhledat

131: Michal “Radar” Vrátný – Železná koule a Program Design


Rozhovor, co má koule! A to doslova.. naším dnešním hostem je totiž Michal “Radar” Vrátný, zakladatel a instruktor tělocvičen Železný koule. Řeč bude o základních principech zdravého pohybu a tréninku. Proč je pohyb dárek nejen sobě, ale i dalším generacím? Jak vypadají základní principy? Co jsou časté pohybové vzorce Čechů? A jak vzniknul kult železný koule? To si pusťte ve dnešním dílu se strejdou Radarem!

Časové rozvržení podcastu

02:00Jak vzniknul kult železný koule? 13:00Historie a její důležitost pro vývoj 14:00Efektivní trénink pro život vs. Business modely tělocvičen 24:30Pohyb jako dárek sobě a svým dětem 30:00Pohybové minimum 33:30Jak jsou na tom Češi s pohybovými vzorci? 40:00Program design – Nastavování tréninků
45:00Jak začít doma? Základní principy a swing 61:00Co trénink a holky? 73:00Základní denní návyky 77:00O čem Radar přemýšlí, když netrénuje? 80:00Jídelníček 84:00A zase: Důležitost změny a její efekt

“Pokud chcete něco dát svým dětem do života, tak začnětě sportovat, aby to od vás odkoukaly”

Pohyb je nedílnou součástí života. Základem zdraví a bůh ví ještě čeho. Taky víme, že moderní doba nemá úplně pohyb na prvním a nejdůležitějším místě. Spousta z nás se hrbí před počítačem, život se odehrává na několika málo centrimetrech krychlových a pohybových úkonů během dne ubývá. Nemluvě o efektech, které na nás má probíhající a doufejme, že dobíhající pandemie a lockdowny. Když ale víme, jak pohyb k životu potřebujeme, proč se mu nevěnujeme víc?

Když se řekne fyzická aktivita, spousta lidí si to spojí s náročným tréninkem v posilovně, estetickým vzhledem, silou, během, fotbalem a tak dále. Ve dnešní době se ale člověk nemusí sedřít jak kůň. Naopak. Radar a celá železná koule učí základním principům obecného pohybu a fyzické aktivity. Zkrátka, jak se hýbat tak, aby to bylo pro život, udržitelný a hlavně účinný. Aby člověk nedegradoval, nezničil se, ale rozvíjel se.

“Základní premisa je si uvědomit, že fyzický rozvoj je jako rozvoj jakékoliv jiný dovednosti. Potřebuješ několik předpokladů : 1) měl bys to dělat pravidelně 2) přistupovat k tomu s určitou mírou konzistence 3) Adekvátně svý úrovni 4) a s principem pogresivní přetížení – neměl bys ustrnout v lekci jedna, ani to neurvat, ale postupovat po kouskách”, říká Radar ve dnešním rozhovoru.
 

Je strašně důležitý každej den zažívat malý vítězství. A první vítězství je, že přijdeš na ten trénink, i kdybys tam zvedl tužku

Strejda Radar

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

BiohackingEpizoda 131
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat