Vyhledat

“Skutečnost je to jediný, co mám. Tak se v ní chci pohybovat opravdověji“. Už potřetí jsme vyrazili za skvělým Jiří Charvátem, který pořád neexistuje. Vydali jsme se za ním prozkoumat naše shody a rozdíly ve vnímání povahy reality a vědomí.

Minutáž dílu

04:30Psychedelika a mindfulnes 07:00Poznávání vědomí – věda vs. prožitek 19:00Rozdělování a pojmenování reality 25:00 přístup k meditaci a začátečnický mindset 28:00Svobodná vůle – Jsme jako chomáček ve větru? 31:30Jak uvažujeme o vědomí? Úhel pohledu
42:00Vtělená mysl a fyzikalismus 53:00 jazyk a jazykování 65:30hranice šílenství 74:00 smysluplnost existence a vážná hra 80:00temná strana hry – dark triad.a light triad 88:00Improvizace a ego 98:00Role, masky, jejich užitečnost a krize identity

Skutečnost je to jediný co mám, tak se v ní chci pohybovat opravdověji

Jiří Charvát

Co Vás čeká?

 • Co to znamená prožívat svět?
 • Co je to vtělená mysl?
 • Je existence smysluplná?
 • Jak rozdělujeme realitu a jak jazyk ovládá naše myšlení?
 • Proč zůstat divnej? A samozřejmě, jak se pohybovat světem opravdověji?

  O to vše a ještě mnohem víc, včetně nejrůznějších tipů, se dozvíte ve dnešním dílu.

Existuju jako naprosto integrální součást celý tý polívky, která se tady mrcasí

Jiří Charvát

Partnerem dnešní epizody je FONDEE – investiční aplikace, která nám dává smysl. Pokud nás chcete podpořit, klikněte na odkaz a navštivte jejich stránky. Při registraci zadejte kód “BWA” pro 3 měsíce investování zdarma. Podpoříte tím nás, sebe i jeden skvělý projekt!

Co se to sakra…

…děje? Právě teď se řítíme Vesmírem na kusu šutru, který se otáčí kolem své osy přesně tak rychle, že zažíváme svůj den a noc. Práve teď se nadechujeme a miliardy buněk těla pracují na tom, aby se tvé plíce nezhroutily do sebe a srdce vhánělo krev do tepen a žil. Právě teď se děje svět, celý sám i ten tvůj subjektivní. Když se na chvíli zastavíš a začneš to celé pozorovat, je to skoro jako záhada. Neposedného člověka může napadnout otázka: “Kde, Co, Jak se to děje?!” Zenoví buddhisté by na to odpověděli pořádným prásknutím klacku po hlavě nebo tlesknutím. Dnešní věda a filosofie zkoumají každý detail a skrze odchylky v pozorování popisují, jak se to asi celé děje. Více na prožitek zaměřené školy a směry včetně těch spirituálních by namítly, že se to třeba všechno děje naráz v jednom nekonečném proudu zkušeností. A kde je ten výchozí bod, odkud si s tím vším můžeme začít lámat hlavu? Ve dnešním povídání se podíváme na naše osobní přístupy k problematice vědomí, které jsou říznuté velikány této oblasti jako je Sam Harris nebo Alan Watts. Chcete se do toho pustit s námi? Pouštejte si dnešní díl!

Nejlepší přístup k meditaci je, jen tak si sednout a říct si: tak to jsem zvědavej, co se objeví

Jiří Charvát

Zdroje a zmiňované knihy, podcasty:
 • Alan Watts – knihy a záznamy z přednášek
 • Sam Harris – podcast a knihy
 • Gregory Bateson – Ekologie mysli

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

HostéEpizoda 147
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

 • Natáčíme pro vás nové podcasty
 • Pozveme vás na offline akce
 • Společně budeme cvičit a meditovat