Vyhledat

Jak, Kdy a Proč měřit variabilitu srdeční frekvence HRV? Každý den vstáváme do světa, kde se chceme udržet zdraví, růst a vybalancovat stres s odpočinkem. Výkon však závisí na aktuálním stavu organismu, který se stále mění. A abychom s výkonem i s tělem mohli efektivně pracovat, hodí se mít nástroj, který nám “přečte”, jak na tom náš organismus zrovna je – a to je HRV. Dnes se bavíme s Radimem Šlachtou, zakladatelem projektu mySASY, kde se věnují využití HRV ve vrcholovém sportu, tak i ve zdravém životním stylu běžných smrtelníků.

Časové rozvržení podcastu

02:00 Proč Radim dělá to, co dělá? 07:00Co je to Variabilita srdeční frekvence? (Heart rate variability – HRV) 17:00K čemu HRV je? 29:00Subjektivní prožitek vs. Data – Jak moc se na sebe spoláhat? 43:00Pohybová Aktivita a Zdraví 52:00HIIT, Benefity a optimalizace fyzické aktivity 62:00Regenerace: Jak sportovci hledají ideální regenerační aktivitu 71:00Fyzická aktivita jako pilulka na všechno

Ve dnešní epizodě:

  • Jak moc se spoléhat na subjektivní prožitek, když přijde na stav organismu?
  • Jak najít správnou regeneraci?
  • Jak funguje HRV a proč ho zařadit do každodenní rutiny?

    To vše a mnohem víc ve dnešním dílu!

Když se řekne HRV…

…Co se Vám vybaví? Spoustě lidem to nezpůsobí ani záchvěv mozkové aktivity. Přitom je to veleužitečný nástroj, který nám může napovědět mnohé o našem zdraví a stresu. Nehledě na to, že měření HRV je dnes součástí spousty technologických výdobytků od prstenů, přes hodinky, až po hrudní pásy. Všude je HRV jako jedna z hlavních funkcí (u hrudních pásů jako TA hlavní funkce), na základě které se určuje stav a připravenos organismu. Myšlenka je složitá, ale přitom poměrně jednoduchá.

Náš organismus se může vyskytovat ve stavech vybuzení nebo odpočinku. Ráno, když vstáváme, adrenalin nás souká z postele (někdy je to kafe, v obou případech však jde o stresovou reakci). Naopak odpoledne když si dáváme šlofíka, převládá regenerace a odpočinek. Za každý z těchto stavů zodpovídá v těle jiná větev nervového systému – 1) Sympatikus a 2) Parasympatikus. Je to jako když se v těle neustále přetahuje STRES s ODPOČINKEM. A tyto neuronální dráty také říkají srdci, jak má bít. A od toho se odvíjí HRV.

Tlukot Srdce a variabilitaDůležitá informace, bez které se neobejdete je, že naše srdce bije NEPRAVIDELNĚ. A je to zcela přirozené. Mezi každým tlouknutím je trochu jiná časová mezera. Někdy srdce bije rychleji, někdy pomaleji, někdy více pravidelně a někdy méně. A teď to zařadíme celé do kontextu stresu a odpočinku.

Když je tělo pod stresem, například když běží sprint, srdce bije poměrně pravidelně. Jeho tep se zvýší a jeho rytmus se podobá jedoucímu vlaku drcajícímu do tempa – Variabilita srdečního tepu HRV je nízká.

Naopak když si po sprintu potřebuji dopřát regeneraci ve Wellness, srdce se uklidní a v klidu začne bít více nepravidelně. S každým nádechem trochu rychleji a s výdechem trochu pomaleji – Variabilita srdečního tepu HRV se zvýší.

HRV tedy podává informaci o tom, v jakém stavu se tělo nachází právě teď. Zda-li je pod stresem, zda-li potřebuje více regenerovat nebo jak flexibilně odpovídá na zátěž. A díky všem těmto informacím můžeme tělo trénovat a zatěžovat efektivně, aniž bychom ho oslabili a přemohla ho nemoc. HRV je zkrátka jedním z nejdostupnějších a nejužitečnějších nástrojů, které sbírají data od našeho samotného těla. Chcete se dozvědět víc? Poslechněte si dnešní díl s expertem Radimem Šlachtou!

Máme Pro Vás Prázdninovou Akci!
Online kurzy Průvodce Mozkem a Myslí a Mentální Modely se slevou téměř 40% s kódem “LETO” !

Zdroje:

  • Radim Šlachta a mySASY https://www.mysasy.com/cs/

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

BiohackingEpizoda 160
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat