Vyhledat

Když se řekne kofein… každému se vybaví onen temný nápoj z jihu s hořkou a nasládlou chutí. Některé z nás vůně kávy tahá už ráno z teplých peřin, někdo si ji rád upíjí s přáteli nebo u dobré knihy, a pak jsou tu i ti, kdo si bez ní nedokáží zavázat ani tkaničky u bot. Káva se stala naší prodlouženou rukou, naší každodenní součástí. Je proto dobré vědět, co se v onom šálku nachází a jaké to má účinky pro naše tělo i mysl. Ve dnešním dílu ale není řeč jen o kávě, bavíme se i o jejím parťákovi Theobrominu obsaženém v kakau nebo hořké čokoládě. Theobromin je totiž jednou z nejzajímavějších látek, na které jsme zatím narazili.

Časové rozvržení podcastu

06:30Proč pro nás káva není ráno dobrá a co v našem těle dělá? 10:00 Funkce adenosinových receptorů 13:40Co to je “power nap” a jak funguje? 16:30HPA osa a kofein 23:00Jak prakticky využít mechanismus kofeinu a kávy? 27:00Kakaové boby a Theobromin 36:00Různí metabolizátoři kofeinu – Rychlý a pomalý 44:30Efekt kofeinu na spánek 50:00Efekt brokolicových klíčků na zpracování kofeinu 51:40Cigárko a kafíčko 54:30Bulletproof káva a MCT olej

Je třeba zjistit, zda-li jsi pomalý nebo rychlý metabolizátor kofeinu. Tahle informace zásadně ovlivní to, jak budeš přistupovat ke kávě a jak kofein působí na tvé tělo a mozek

Kryštof

Ve dnešní epizodě:

  • Co je dobré vědět o kávě?
  • Co je to únavový systém mozku a jak ho kofein ovlivňuje?
  • Jsem pomalý nebo rychlý metabolizátor kávy a co to pro mě znamená?
  • V čem je dobré mikrodávkování kofeinu a dekofeinovaná káva?
  • Co umí theobromin s naším mozkem a proč je supervýhodné konzumovat kakaové boby s hořkou čokoládou?

    To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.

Káva obsahuje kahweol a cafestol, což jsou polyfenoly se zajímavými benefity pro naše zdraví.

Kryštof

Káva a Čokoláda

Konečně téma, které je všem tolik blízké. Kdo nemá rád kávu nebo čokoládu? Obě látky v sobě obsahují tolik zajímavých věcí, které mají vliv na fungování našeho těla. A samozřejmě tou nejužívanější na světě je kofein!

Kofein je důvod, proč většina z nás kávu konzumuje. Když opomenu onu příjemnou vůni, právě kofein nám dává téměř superschopnost – aktivovat se na povel. Jenže kofein není samospásný a mělo by se k němu přistupovat informovaně. Člověk by měl například zjistit, zda-li je pomalý nebo rychlý metabolizátor kofeinu. To ovlivní, jak nám káva bude “prospívat” či “škodit”. Zkrátka pokud se po jednom šálku rozklepete jako ratlík v zimě, je namístě zbystřit a … třeba si poslechnout podcast Brain We Are! Kofein však není jedinou zajímavostí v kávě. Káva obsahuje například i polyfenoly zvané kahweol a kafestol, které mají probádaný efekt na fyzické i mentální fungování a zasahují i do oblasti dlouhověkosti. A co víc? Jsou obsažené v kávě, i když se zbaví kofeinu!

Káva a kofein jsou neskutečně zajímavým tématem, jak informačně, tak prakticky. A jejich sestřenicí je čokoláda a kakaové boby. Podobně jako káva obsahuje kofein a polyfenoly, čokoláda obsahuje theobromin – jednu z nejzajímavějších molekul, kteoru jsme za poslední dobu objevili a která dokáže do jisté míry “napodobovat” působení kofeinu. Jak to s tou čokoládou je a jak poznat tu kvalitní? O tom je dnešní podcast! Tak neváhejte a běžte si kousek poslechnout, stojí to za to!

Chceš Tip na produkty, které dávají smysl?

Na Codexbeauty najdete evidence-based podložené produkty pro péči o kůži a mikrobiom! Zakladatelkou je Barbara Paldus, kterou jste mohli slyšet na podcastu.

Zadejte kód “BWA” pro slevu 20%

Chcete nás podpořit? Koukněte na web Codexbeauty!
Děkujeme všem, kdo přispíváte velkým dílem k naší tvorbě

Zdroje:

Circadian Code: https://www.amazon.com/Circadian-Code-Supercharge-Transform-Midnight/dp/163565243X
Oblíbené produkty: https://codexbeauty.eu/collections/trending-skincare/products/antu-day-cream-50ml

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

BiohackingEpizoda 161
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat