Vyhledat

Jaká je budoucnost Umělé Inteligence? Co je to psychohistorie a jak se podobá statistické fyzice? Ve dnešním dílu jsme přivítali fyzičku a držitelku ceny Neuron, Lenku Zdeborovu Ph.D. Řešíme historii, milníky a přínosy umělé inteligence, ale i překážky, které musí překonat ke svému zdokonalení. Povídáme si o robotech, o bláznivých fyzikálních teoriích a řeč přišla i na atomovou bombu a Einsteina.

03:00Co Lenku Zdeborovou ovlivnilo v životě? 10:00Statistická Fyzika a Psychohistorie – Co můžeme předpovědět? 19:00Neuronové Sítě 24:00Zásadní milníky a budoucnost vývoje Umělé inteligence 33:00Využití Umělé Inteligence 40:00Budeme rozumět Umělé Inteligenci v budoucnu? 43:00Co AI brání v pokroku? 46:00Vědomí a bortění bariér mezi obory 55:00Bláznivé teorie: Jak funguje více dimenzí ve fyzice? 60:00Kolektivní Inteligence, Létání a Roboti 67:00Los Alamos, atomovka a Einstein 71:00Čas a Velký třesk

Co se dozvíte?

  • Jaká je budoucnost Umělé Inteligence?
  • Co je to psychohistorie a jak se podobá statistické fyzice?
  • Co už umí roboti a jak budou vypadat v budoucnu?
  • Jak to vypadá v Los Alamos 77 let po vzniku atomové bomby?
  • Budeme rozumět umělé inteligenci?
  • Jak statistická fyzika pomáha měnit chápaní světa?

    To a ještě mnohem více ve dnešním dílu. Přejeme příjemný poslech.

Umělá Inteligence a Psychohistorie

Jaká je současnost a budoucnost umělé inteligence? Lenka Zdeborová se věnuje oboru Statistická fyzika. Obor, který leží na rozhraní mezi informatikou, matematikou, strojovým učením a fyzkou, moc nemá ve světě obdoby. Jejím cílem je řešit složité problémy, na které lidská mysl nestačí. A to pomocí počítačů a neuronových sítí. Předmětem jejího zájmu tak není nic menšího, než chování systémů a předpovídání jejich budoucího vývoje. V našem rozhovoru Lenka připodobnila statistickou fyziku k psychohistorii z románů Nadace Isaaca Asimova. Psychohistorie se snaží pochopit chování lidí na úrovni celých civilizací a skrze jejich interakce v minulosti se dobrat příčin, jak jsme ocitli tam, kde jsme právě teď. A co víc, předpovědět budoucí vývoj událostí. Lenka studuje vývoj samotných algoritmů, a proto se dnes bavíme zejména o neuronových sítí a umělé inteligenci. Byl to jeden z nejzajímavějších rozhovorů, který jsme za poslední dobu vedli. A to umělé inteligenci vůbec nerozumíme. Věřím, že Vám rozhovor přinese také spoustu zajímavých podnětů k přemýšlení. Přejeme příjemný poslech.

Podcast vzniká v rámci edice nadačního fondu NEURON 

který podporuje excelentní vědce a vědkyně, propojuje světy vědy a businessu a rozvíjí moderní mecenášství 

Zdroje a poznámky:

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako odbornou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Fyzika a VesmírEpizoda 162
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat