Vyhledat

Uvnitř člověka se nachází famózní svět. Mysl! Je to briliantní nástroj, ale také stroj na strachy, bludy a blábolení, který nám nejdnou pěkně zavařil. Na školách se učíme o Zeměkouli z map, nikdo nám ale neřekl, jak zmapovat svou vlastní mysl. Co se v ní vůbec nachází? Jak se tvoří názor nebo náhled na svět? Jak se mysl vyvíjí a proč je v dospělosti tak rigidní? A můžeme vůbec měnit, co se v ní nachází? To a mnohem více se dozvíte ve dnešním dílu. Přejeme příjemný poslech.

05:00Blábolení a padání za mysl 11:00Proč mapovat svou mysl 17:30Vývojová psychologie dítěte 27:00Identita a JÁství 31:00Ulpívání mysli 43:00Limerence – falešná očekávání ve vztahu 57:30Praktiky a Tipy 66:00Nekompletní procesy a přibližování se realitě
Podcast o “padání za mysl” kde se bavíme o tom, jak si jako lidé neustále tvoříme modely světa, které pak tvoří takové klícky do kterých se zavíráme.

“Vytváříme si model reality, a pak se do něj snažíme vše napasovat. Když to ale nefunguje, tak bojujeme, utíkáme, bráníme se, jsme frustrovaní a snažíme se to natlačit zpátky, jak to bylo.”

Michael Selinger

! Posledních 8 dní trvá prázdninová sleva téměř 40% na všechny kurzy Průvodce Mozkem a Myslí a Mentální Modely  s kódem “LETO” !

Partnerem dnešní epizody je UpLife.cz – Je to dlouhověkostní E-shop s těmi nejkvalitnějšími doplňky na trhu. Najdete tam vše od vitamínů, superfoods, medicinálních hub po speciální látky. Jsou tam i naše vlastní Brain We Are MIND, Cordyceps a Ženšen. Zadejte kód BWA pro slevu 10% na vybrané doplňky.

Tyhle modely jsou ony ony klícky do kterých se vážeme i nevědomě a můžou nás pak omezovat v našem myšlení, jednání i prožívání. Můžeme ale přijmout i určitou disharmonii, protože ve finále je vše neustálá změna a harmonie může být nedosažitelná utopie. Přijetím pak může vzniknout další uvolnění do tohohle procesu života. Proto je pro nás dnešní díl zásadní v tom, že spolu zkoumáme právě to, jak jít “za” tyhle koncepty a modely a uvolňovat se skrz vlastní limity.

“Opusť snahu udržet věci v rámci tebou definovaných limitů.”

Neustálé uvolňování do všeho je něco, co ke mě přišlo již před pár lety a je to jedna z nejužitečnějších myšlenek a technik, které si kultivuji. Doslova mi to změnilo život. Každý z nás má nějaký prostor, nebo podmínky, kde se cítí uvolněný, možná nad věcí, v klidu a míru. Tohle místo často nemá jen fyzické podmínky, ale spíš psychofyzické. Potřebujeme si pro tento stav zkrátka tvořit podhoubí.

No a mě nejvíc baví kombinace právě nejrůznějších myšlenkových konstruktů, kde v mysli a slovech rozebírám to, jak jít za ně – za mysl a slova. Je to pro mě užitečný meta-nástroj, kdy pak skutečně s novou perspektivou a poznáním můžu jít “za” a rozpouštět se do neznáma. Funguje mi k tomu nejvíc pohyb, čtení, psaní, hudba a meditace.

“Používáš briliantnost své mysli abys zůstal uvnitř své pozice, uvnitř své klece.”

Základ je ale nějaké sebe-poznání toho, že tyhle stavy a momenty jsou pro mě skutečně blahodárné a následně pak vědění, že nevědomě můžu sklouznout někam, kde nebudu ve svém “středu”, nebudu v plynutí života uvolněný a že sobě a aktivitám, které mě centrují a uvolňují musím dát ve svém životě prostor a pozornost. Tohle a mnohem víc v dnešním dílu podcastu! A napiš nám, jestli to máš podobně, nebo jaké aktivity děláš ty?“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako odbornou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšleníEpizoda 166
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat