Vyhledat

98 – Meditace, Existenciální módy a Příběh Buddhy

V dnešním díle se dozvíte

Už jste se dnes přepnuli do režimu pouhého “bytí”? Dnes jsme si pro vás připravili hutný příběh o různých stavech existence. Vydáme se skrze slavné příběhy Siddhárthy Gautamy, též známého jako Buddha, a ukážeme si, jaké možnosti nabízel jeho život a jak se jimi můžeme inspirovat. Podíváme se na meditaci jako na systematickou “technologii” pro kultivaci pozornosti. Popíšeme si, co je to “lehká bdělost” a jakými způsoby můžeme pomocí všímavosti optimalizovat svou schopnost řešit problémy. Co je cílem meditační praxe? Co je to “mýtus paláce”? Proč je důležité najít rovnováhu mezi “módem bytí” a “módem vlastnění”? Co je to existenciální zmatení a proč je ve dnešním světě v nárůstu? Jak prakticky kultivovat změnu perspektivy a kreativitu? Zkrátka dnešní díl je jedno obsáhlé vyprávění. Přejeme vám příjemný poslech.

03:00Úvod do nástroje meditace 08:00Kdy používat praktickou filosofii? 11:00Existenciální módy – 1) Mód “bytí” 2) Mód “vlastnění” 14:00Mýtus Paláce – Příběh Siddhártry Gautamy 20:00Optimalizace zkušenosti: Střední cesta? 32:00Existenciální zmatení – Nástrahy módu “vlastnění a “bytí”
42:00Meditace – systematická kultivace pozornosti 45:00Lehká bdělost: Meditace pro vhled a “všímavé učení” 51:00Změna rámce vnímání: Škálování dolů a nahoru. 60:00Praktická ukázka změny perspektivy: Pozornost a tužka 71:30Co je cílem buddhistické praxe? Událost non-duality

Příběh Buddhy a mýtus paláce

Dnes jsme se vydali na cestu Siddhárthy Gautamy, budoucího Buddhy na kterém jsme vysvětlili tzv. mýtus paláce. Siddhartha byl syn zámožného vládce, kterému bylo vysouzeno, že bude buď skvělý vládce, nebo spirituální vůdce. Siddhartův otec chtěl ze syna samozřejmě vládce a tak ho obklopil veškerým luxusem paláce ve kterém bydleli. Měl vše co chtěl, jeho svět byl ale vyumělkovaný, nesetkával se s každodenní realitou. Jednou když se tak stalo při pochůzce mimo palác, začal váhat a uvažovat, že v jeho životě něco chybí.

Tento příběh krásně popisuje koncept psychologa Ericha Fromma, který popisuje v jeho knize “mít nebo být”. Podle Fromma můžeme život rozdělit do 2 existenciálních módů; mód vlastnictví a mód bytí. Siddartha měl zcela naplněn mód vlastnictví, ale ne mód bytí. Argumentujeme, že toto je něco, co můžeme také pozorovat v naší společnosti. Máme auta, peníze, soc. status a sex. Jsme výborní v módu vlasnictví, ale i když máme vše o čem jsme kdy snili, můžeme se cítit prázdní a nenaplnění, často tento pocit také přichází právě po naplnění některého z našich cílů. Máme pocit, že nám to nestačilo a dále pak bažíme po dalších věcech v módu vlastnictví. 

Ale..

Každý z nás je, existuje.. Ale občas na to zapomínáme. Není to tak, že mód vlastnictví je špatně. Potřebujeme jídlo, pití a peníze vůbec na přežití, ale jde o to, tento mód vyrovnat s módem vlastnictví.

V podcastu rozebíráme tzv. existenciální vhled, který právě k tomuto uvědomění bytí vede. Každý z nás se může během dne zastavit a uvědomit si, že existuje. Můžeme se ptát, proč chceme věci, které chceme a uvědomit si, že možná nepotřebujeme lepší auto, ale užít si proces, kterým procházím právě teď k jeho získání, nebo naopak změnit to, co dělám, co bych možná dělal raději. 


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšlení
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat