Vyhledat

Dlouhověkost, Mentalita a Lepší Budoucnost

Jaké šílené věci se už dějí na poli výzkumu dlouhověkosti? Žijeme v nejisté přítomnosti a čeká nás ještě nejistější budoucnost. Ve dnešním podcastu jsme s futuristou Bolkem Keroušem, který se věnuje dlouhověkosti ve foresight institutu a fondu dlouhověkosti, probíráme dvě velké budoucí cesty, o které bychom se jako lidé měli starat. Je to mentální zdraví a právě dlouhověkost. Jak nám technologie mohou pomoci s mentálním zdravím? Jakých 5 šílených technologií na nás čeká za rohem v manipulace s lidskou biologií? Jaké 4 mentální modely vám mohou pomoci s myšlením? Jaké suplementy se v oboru dlouhověkosti řeší nejvíc? To vše a mnohem mnohem víc se dozvíte ve dnešním podcastu.

Časové rozvržení podcastu

01:00co se našlo na Sibiři? Hibernace a vize budoucnosti 04:00budoucnost, dlouhověkost a směřování kultury 10:00vnitřní prožívání v budoucnosti 14:30 technologie PRO duševní zdraví 25:00pravděpodobnostní myšlení, polarizace, mentální modely 28:00Psychoterapie 33:00nulové principy a start-up, co předběhl neuralink Elona Muška 35:00připoutal jsi se? koncept násobení nulou v seberozvoj 36:20strom poznání, vědomé a nevědomé kompetence 40:00 second brain – systém zaznamenávání informací 42:00 můžeme se nechat zmrazit a zachovat svou schránku do budoucnosti? 45:00Dlouhověkost! Jak prodloužit zdravý život? 47:00metody prodlužování zdravého života
49:005 dechberoucích zajímavostí z pokroku vědy a technologií 55:00hackování mitochondrií 56:30Epigenetické reprogramování 62:00Osobní zkušenost se stárnutím a dlouhověkostí 68:00Superpotravny a Suplementy pro dlouhověkost 72:00Spermidin! (je to jinak, než to zní) 75:30Biozbraně, jaderný zbraně a existenciální risky budoucnosti 77:00Kde se bere zájem pomáhat společnosti a přežití lidstva? 80:00Zájem o budoucnost – kariérní příležitost pro všechny 81:30Orbitální perspektiva – “Overview effect”

Přidání jednoho zdravého roku života společnosti přidá 1% HDP. Ty ekonomické dopady změn v životním stylu a ve výzkumu dlouhověkosti by byly obrovské

Bolek Kerouš

Novinky z vědy:

Vědci oživili 24 000 let starého vířníka, což je druh primitivního organismu. Povedlo se jim to v Rusku na Sibiři a ukazuje to, jak jsou některé organismy odolné. Zajímavé to je ale i z dalšího důvodu, a to je ten, že tento vířník uměl přežít proces zamrzntuí tak, aby nedošlo k poškození jeho buněk. Nabízí se sci-fi otázka, že kdyby se podařilo přijít na proces nepoškozujícího zamrzání buněk, mohli bychom v budoucnu přijít na to, jak poslat člověka do hibernace a nezabít ho u toho.

Mentální modely zmíněné v tomto podcastu:

1. Pravděpodobnostní myšlení

Ve světě, ve kterém jsme si přivykli vnímat události a situace spíše černobíle, je pravděpodobnostní myšlení uměním. Spočívá zejména v tom, že jsme schopni “možnostem” dávat procentuální pravděpodobnost, že se vyskytnou. Najednou naše mysl nepřemýšlí ve smyslu A vs. B. Ale spíše “A může nastat s pravděpodobností 5% a B s pravděpodobností 95%. Naše mysl se tak může snáze přiklonit k některé z možností. Toto je skvělé pro celou řadu aplikací. Například hrozby a rizika v pravděpodobnostním myšlení ztrácí svou gigantickou “moc” v případě například leteckých katastrof, vulkánů nebo tornád. Naopak dostávají na významnosti hrozby relevantní, které často ignorujeme, napřílad diabetes, digitální hacking nebo obezita. Díky pravděpodobnostnímu myšlení mysl může lépe rozpoznat to, co ve světě smysl opravdu dává a co může spíše ignorovat.

2. Zeroth principles – Nulté principy

První principy zná ve start-upové scéně každý. Nějaké prvotní dále neredukovatelné principy / instance, na kterých se poté dá postavit nový nápad, produkt nebo vynález. Myšlením v prvních principech je jistě vybaven Elon Musk (SpaceX), Jeff Bezos (Amazon), Vitalik Buterrin (Ethereum) a další. Co takhle se ale vydat ještě pod první principy? Model nultých principů populariuje Bryan Johnson, zakladatel BrainTree a KernelCO, kde vytváří mozek-počítač propojení podobně jako Elon Musk. Jeho nulté principy spočívají v tom, že nové technologie a inovace přinesou do světa nové způsoby jak rozvíjet další technologie, svět a člověka. Náhle se objeví možnosti, které jsou pro nás antiintuitivní a až se objeví, bude se to jevit, jakoby přišly “z jiné dimenze”. Naše mysl s nimi zkrátka nemůže počítat. Právě proto je fajn praktikovat myšlení v nultých principech. Jít za to, co už známe a co můžeme odvodit a opravdu udělat ten krok do neznáma, kde se může přihodit téměř cokoliv. Právě zde můžeme nalézt vhledy a inovace, které nás lépe připraví na budoucnost, včetně jejích inovací a antiintuitivních vynálezů.

Suplementy zmíněné v této epizode:

  • S-adenosil-methionin (SAMe) – methydonor
  • Berberin
  • Glucosamin
  • NMN
  • rybí olej
  • zinek
  • Spermidin

Odkazy zmíněné v podcastu:



Náš nový online kurz MENTÁLNÍ MODELY pro lepší rozhodování a produktivitu je venku s dočasnou 50% slevou!
Sleva trvá do konce měsíce.

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat