Koho se netýkají vztahy? Od momentu, kdy se narodíme, se po celý život potýkáme se vztahy mnoha forem. Ve dnešním dílu se budeme věnovat těm partnerským, a to okem evoluční psychologie. Všechno od atraktivity po randění a sex je totiž ovlivněno našimi biologickými předpojatostmi. A tak se podíváme na zub randění ve 21. století, Tinderu, partnerským preferencím, ale i temnější straně jako je nevěra, manipulativní osobnosti a mnoho dalšího.
Časové rozvržení podcastu
Zdraví je atraktivita číslo 1
Ve dnešní epizodě:
- Je člověk monogamní, či polyamorní?
- Jaké nejčastější klamy jsou na seznamkách?
- Co je to “Partnerský trh” a jak ovlivňuje naše chování?
- Má větší varlata člověk nebo gorila?
- Co je to “temná triáda” a proč si na ni dávat pozor?
To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.
Největší a nejdůležitější sexuální orgán člověka je mozek
Mark Maslin
Jak je to s tou monogamií?
Jak je to s tím člověkem? Za poslední rok mě začala fascinovat konverzace kolem často skloňované “přirozenosti” člověka ve vztazích. Několikrát jsem se setkal s tvrzením, že člověk není od přírody monogamní a že nejsme primárně uzpůsobeni k formování dlouhodobých vztahů. A to kdyby byla pravda, tak to má samozřejmě velké dopady na to, jak přemýšlíme o společnosti, člověku a vztazích obecně. A tak jsem se do celého tématu začal nořit hlouběji, a to mě zavedlo na cestu k evoluční psychologii.
- Slovníček:
- Monogamie – Praktika, kdy v jednom čase má jedinec jen jednoho romantického / sexuálního partnera / partnerku.
- Polygynie / Polygamie / Polyandrie – Vztah, kde muž má více než jednu partnerku / manželku. Opačně polyandrie je, když má žena více můžů / manžel
- Polyamorie – forma otevřených ne-monogamních vztahů a navazování vazeb s více než jedním partnerem
Pravdou je… že s tím člověkem to není vůbec jednoduché. Své pátrání jsem rozdělil do dvou kategorií. V jedné jsem přečetl a naposlouchal několik evolučních psychologů, kteří se daným tématem zabývají. V druhé jsem se zvídavě ptal, kohokoliv jsem potkal, na jeho názor. A výsledek?
Jestli čekáte jeden verdikt černé na bílém, budete asi zklamaní. Člověk je totiž nejspíš takový mišmaš od všeho trochu. A není nijak překvapivé, že naše myšlenky a tajná přání se liší od činů. Historie člověka je za posledních několik tisíc let protkána jak polygynií, tak monogamií, která má nejen své kulturní opodstatnění, ale jak se dozvíte ve dnešním podcastu, i biologické. Když jsme se bavili z profesorem Enrique Burunatem, který celý svůj život zasvětil výzkumu lásky, pověděl nám následující: “Spousta lidí i institucí by chtělo mít možnost vybírat, že toto nebo tamto je správné. Že je monogamie nebo něco jiného přirozená. Ale v realitě to tak prostě není. Člověk je daleko složitější druh.” Člověk si tak bere od každého trochu. Není to vytesané v kusu kamene a platí zde jedno moudré a banálně jednoduché pořekadlo:
“To, co funguje pro tebe, nemusí fungovat ostatním. A naopak”.
Ve dnešním dílu se ale nebavíme jen o monogamii a polyamorii. Rozebíráme například randící trh s partnery, Tinder, Geny a spoustu dalšího!
Disclaimer: Neberte žádné informace zmíněné v tomto podcastu jako odbornou radu.
Chcete se naučit pracovat se svým mozkem? Náš Online Kurz Průvodce Mozkem a Myslí, aneb to nejlepší z Brain We Are je teď s 50% slevou, zadej kód “BWA30” a vzdělávej se napořád!
S kódem BWA na UpLife.cz máte SLEVU 10%
Zdroje:
1. BUSS, D. A. V. I. D. (2017). Evolutionary psychology: The new science of the mind (international student edition). PSYCHOLOGY Press.
2. Buss, D. The Evolution of Desire.
3. Stewart-Williams, S. (2018). The ape that understood the universe: How the mind and culture evolve. Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/9781108348140
4. Huberman lab podcast: https://www.youtube.com/watch?v=HXzTbCEqCJc
5. Making Sense podcast: https://www.youtube.com/watch?v=N4B9krAxIpY
6. Burunat, E. (2019) “Love is a physiological motivation (like hunger, thirst, sleep or sex)”, Medical Hypotheses, 129, p. 109225. Available at: https://www.academia.edu/45132743/Love_is_a_physiological_motivation_like_hunger_thirst_sleep_or_sex (Accessed: 7 February 2022).
- Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram nebo Facebook
- Podpořte nás jednorázově nebo na startovači
- Zadej kód “BWA” pro 10% slevu na UpLife.cz
“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”