Vyhledat

Co je to Láska? Lidem motá hlavu od nepaměti, doprovází naše vztahy a je nejdůležitějším prvkem ve vývoji dítěte. Velkým tématem je ale zejména Láska romantická. Lidé si o ní vypráví příběhy, natáčí filmy, píší knihy a spolu s tím vytváří spoustu mýtů, kterých je pak lidská mysl plná. O Lásce a vztazích jsme se vydali popopovídat s párovým terapeutem Honzou Vojtkem. V našem rozhovoru se bavíme také o moderním datingu, seznamovacích aplikacích, polyamorii, monogamii, ale také o tom, proč je důležité kultivovat respekt, namísto tolerance nebo proč bychom měli pozměnit vnímání romantické lásky ve společnosti.

Minutáž dílu

03:00Jak se Honza dostal k tomu, co dělá? 12:00Co je to láska? 20:00Batůžky příběhů a mýtů 34:00Rodinná zranění 41:00Vnitřní Tým a Vnitřní Dítě
46:00Tolerance Vs. Respek 50:00 Politické okénko? 58:30Monogamie 66:00Zamilovanost a symbiotická fáze vztahu 80:00Vliv online světa a aplikací na seznamování – Rok 2017 39% lidí se seznámilo online 90:00Mýty o lásce a vztazích

Já se potřebuji naučit respektu, ne toleranci, protože tolerance je fakt nahovno. Když toleruju, tak vlastně dělám, že jsem lepší člověk, než ten druhej

Honza Vojtko

Co Vás čeká?

  • Co je to Láska?
  • Jak ovlivňuje dětství naše partnerské vztahy?
  • Jaké jsou fáze vztahu? Mohou fungovat polyamorní vztahy mezi vícero lidmi?
  • Proč musíme kultivovat respekt, namísto tolerance?
  • Jaké Mýty v Lásce existují?

To vše a mnohem víc už ve dnešním podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Není žádný dítě, které by odcházelo ze své rodině bez zranění, to není možný. Já miluji rodiče, oni milují mě, mám šťastné dětství, ale stejně dojde k nějakému zranění.

Honza Vojtko

Partnerem dnešní epizody je FONDEE – investiční aplikace, která nám dává smysl. Pokud nás chcete podpořit, klikněte na odkaz a navštivte jejich stránky. Při registraci zadejte kód “BWA” pro 3 měsíce investování zdarma. Podpoříte tím nás, sebe i jeden skvělý projekt!

Láska a její mýtus

Co pro Vás znamená láska? Má mnoho podob, mnoho forem a často přichází nepozorovaně. Láska je jeden z největších RED PILLů, co člověk může zažít. Nejde si ji zkrátka vybrat. Přepadne vás. Jako pocit či vazba. Dítě si nevybírá lásku mateřskou a ani člověk se nemůže donutit do někoho zamilovat. Láska je jeden z nejkrásnějších motivátorů, držitelem vazeb, zdrojem inspirace a příběhů. Ale stejně si kolem ní vytváříme nejrůznější mýty a legendy. A proč by to mělo být špatně? Láska jako taková se nám vzdaluje do světa ideálů, dokonalých románů a příběhů. Není divu, že dnes tolik lidí hledá svou “opravdovou” lásku. Ale co znamená to opravdová? S Honzou Vojtkem se bavíme o mýtech plných lásky a o lásce plné mýtů. O partnerských vztazích i o tom, proč bychom měli začít vnímat paradigma lásky trochu “lidštěji”.

Máme potkat někoho, kdo nás doplní. To je mýtus jako prase!

Honza Vojtko

Zdroje:
  • Kniha – Na počátku byl sex
  • Kniha – Gender Brain

Zmíněný vědecký článek: Enrique Burunat a láska https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987718312490
Moderní randění online: https://bit.ly/3GzoxEu


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ citáty z dnešního dílu:
“Já se potřebuji naučit respektu, ne toleranci, protože tolerance je fakt nahovno. Když toleruju, tak vlastně dělám, že jsem lepší člověk, než ten druhej.”

“Sdílení toho, že si při sexu představuji někoho jiného zvyšuje libido, bonding a důvěru mezi partnery.”

“Není žádný dítě, které by odcházelo ze své rodině bez zranění, to není možný. Já miluji rodiče, oni milují mě, mám šťastné dětství, ale stejně dojde k nějakému zranění.”

“Respekt je složitý, protože jsme se naučili tolerovat a vytváříme tím korupční prostředí.”

“To je velkej mýtus, že aby ten vztah byl funkční, musíme si pořád něco říkat. To je na střelení do palice. Je to o sdílení a tělo je hlavní komunikant.”

“Máme potkat někoho, kdo nás doplní. Ty vole, to je mýtus jako prase.”


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

HostéEpizoda 143
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat