Vyhledat

Život je jako Pinball. Nikdy nevyhraješ, ale musíš hrát dál. Jak se dlouhodobě a udržitelně posouvat, aby to člověka bavilo a nevyhořel? O tom je dnešní díl nabitý mentálními modely, citáty a koncepty z kognitivních věd. V čem spočívá koncept “Gap and Gain”? Jak využít “škatulkování” lidí? A proč si osvojit některou z praktik stoicismus? O tom a mnohém dalším se dozvíte ve dnenším dílu podcastu. přejeme příjemný poslech.

Časové rozvržení podcastu

01:00Dáváme kredit jenom spermiím? 14:00Jak měřit osobní vývoj? Gap and Gain 21:30Intenzita vs. Konzistence 25:00Modely světa a hodnoty 31:00Stoicismus a Vtělená kognice 40:00Život je jako pinball…

Věříme, že v představách musíme být daleko více připraveni než v realitě

Chris Williamson

Ve dnešní epizodě:

  • V čem spočívá koncept “Gap and Gain”?
  • Jak využít “škatulkování” lidí?
  • Proč si osvojit některou z praktik stoicismus?
  • Jak si měnit vnímání světa?

    To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.

Perfekcionismus je maskovaná prokrastinace

Naval Ravikant

Chcete se naučit pracovat se svým mozkem?
Náš Online Kurz Průvodce Mozkem a Myslí,
aneb to nejlepší z Brain We Are je teď s 50% slevou,
zadej kód “BWA30” a vzdělávej se napořád!

Akce platí 2 týdny do 6.3.2022

Gap and Gain

Každý se někam posouváme životem. Nejde se neposouvat. Každý den se obměňují buňky těla, naše opakující se myšlenky a kocepty v mozcích a spolu s nimi celá identita. “Právě teď jsi někdo jiný, než právě teď”! Jak přistupovat k neutuchající změně v našem životě a nezbláznit se z toho?

Každej máme ideály, který jsou z principu nedosažitelný

Měřit a zaznamenávat! Spousta z nás totiž dělá jednu maličkatou chybku, když přijde na seberozvoj. Srovnáváme se totiž s “obecnými metrikami”. Čím obecnější metrika, tím hůře v rámci ní vnímáme svůj rozvoj. Uvedu příklad. Nejčastějším příkladem je: “Chci mít dostatek peněz”. Ale co to znamená? Člověk se posouvá a je slepý vůči svému minulému já. Jakmile se posuneme na žebříčku “dostatku peněz” výše, srovnáváme se i s vyšší obecností, co to znamená mít dostatek peněz. Je to jakobychom chodili po poušti a naším přáním bylo dojít na okraj, který před sebou vidíme, domnívajíce se, že je země placatá. Ale jakmile se po poušti někam posuneme, může to být 100, 1000 nebo milion kroků, okraj se posouvá s námi a je nedosažitelný. V ten moment může vzniknout pocit, že se nikam neposouváme. Že stagnujeme a neexistuje cesty ven – Nacházíme se v “mezeře” (Gap).

Život je jako pinball, nikdy nevyhraješ, ale musíš hrát dál

Andrew Huberman

Tento vhled ale může radikálně změnit přístup k našemu rozvoji v jakékoliv oblasti. Místo obecných srovnávacích metrik, my si můžeme osvojit ty specifické! Jak na to? Veďte si záznam. Deník na to funguje skvěle. Pište si hodně, málo, pravidelně nebo jednou za čas, ale každý záznam se počítá. Můžete se k němu jednoho dne vrátit a porovnat si, jaký pokrok jste ke dnešnímu dni udělali. Nění nic lepšího, jak sám sebe vytáhnout z marasmu, že se neposouváme a stagnujíce se točíme na místě. Buďte specifičtí, konkrétní a porovnávejte se vždy a pouze se svým já v minulosti.

Nemám v sebe důvěru, já mám evidenci

Ryan HolidayDisclaimer: Neberte žádné informace zmíněné v tomto podcastu jako odbornou radu.

Partnerem epizody je UpLife – kde najdete funkční
a zodpovědné doplňky stravy se zaměřením na dlouhověkost, výkonnost a mozek, na jejichž výběru se v Brain We Are spolupodílíme.

S kódem BWA na UpLife.cz máte SLEVU 10%

Zdroje:
Kniha : Master and his emissary – Ian McGilchrist“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

MindsetEpizoda 144
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat